Prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan Bağ-Kur'lulara MÜJDE.

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Bağ-Kur Emeklilik Kredisi için Halkbank ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında protokol imzalandığını belirterek detayları hakkında bilgi verdi.

 Prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan Bağ-Kur'lulara MÜJDE.

Haber Merkezi

Ercoşkun; "Prim borçlarının kapatılması için 31 Aralık 2014'e kadar SGK'ya başvurmaları gereken Bağ-Kur'lular, Halkbank'tan kredi taleplerini başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde yapabiliyor. Tahsis ücreti olmadan, 36 ayakadar vadeli ve yüzde 0.97 faiz oranıyla kullandırılan krediden birikmiş prim borçları nedeniyle Bağ-Kur'dan emeklilik hakkı kazanamayan herkes yararlanabiliyor. Ayrıca kredi kullananlar 3 ay erteleme seçeneğinden de faydalanabiliyor. Halkbank aracılığı ile kullandırılan kredi nedeniyle hiçbir ad altında dosya masrafı da almayacak. Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılar prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Halkbank şubelerine müracaat ederek işlemleri başlatmış olacaklar. Kredi kullanarak prim borcunu ödeyenlere emekli aylıkları bağlanacak ve kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde banka tarafından tahsil edilecek. 

"KİMLER YARARLANACAK?"
Ercoşkun; "4(b) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkar ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olabilecek ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Borcunu ödemesi halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da bankadan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödemek için krediden yararlanabilecek."


"280 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR"
Ercoşkun; "Yaklaşık 280 bin vatandaşımız prim borcu nedeniyle emekli olamıyor. Biz de sağladığımız bu imkanla birikmiş borçları nedeniyle emeklilik hakkı kazanamayan vatandaşlarımızın emekli maaşı alması ve sağlık hizmetlerinden yararlanması için olanak yaratmayı hedefliyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER