Proje'den dönüş yok

Bolu Valiliğinde Vali Ahmet Zahteroğulları Başkanlığında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, BESOB Başkanı Tahir Gayret, Ticaret Odası Başkanı Türker Ateş ve projeyi hazırlayan firma yetkilileri ile birlikte yeni sanayi sitesi ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Vali Zahteroğulları; "Bazı vatandaşlarımızın mahkemeye başvurarak projeden çekildiklerini öğrendik. Bu arkadaşlarımızın tekrar projeye dahil olmak istediklerinde kendilerine sıcak bakmayacağımızı söylemek istiyorum" dedi.

Proje'den dönüş yok

Haber: Faruk ÇİDEM

Yeni Sanayi Sitesi'nin Bolu için önemli projelerden birisi olduğunu dile getiren Vali Ahmet Zahteroğulları; "Yeni Sanayi Sitesi projesi benden önce başlanan ve ben geldiğimde de müdahil olduğum bir proje. En son yaptığımız toplantıdan sonra şu anda daha gerçekçi şeyler var. Tahmini fiyatlar ortaya çıkmaya başladı. Bu konuda esnafımıza bir duyuruda bulunduk. Dileklerini ve şikayetlerini dinledik. Valilik, belediye, ticaret odası, esnaf odaları birliğiyle yeniden bir değerlendirme yaptık. Bir sürece girilmiş ve bu süreçten geri dönülmesi hakikaten bu işin bir daha neredeyse yapılamaması anlamına gelir. Geri dönülmesi mümkün değil. Şu anda esnafımıza daha hesaplı ve ekonomik nasıl mal edebiliriz bunun arayışındayız" dedi.

 

"ESNAFLARIMIZIN SORUNLARINI GİDERECEĞİZ"

 

Esnaflardan gelen bazı sorunların olduğunu dile getiren Zahteroğulları, bu sorunların büyük çoğunluğunu proje aşamasında gidereceğiz diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü; "Maliyetlerin yüksek olması gelen yakınmalardan birisiydi. Bununla ilgili yaptığımız çalışmalarda sosyal donatıları cami hariç tamamını dışarıda bıraktık. Ayrıca TOKİ ile yaptığımız görüşmeler sonucundan bir takım maliyetlerde, TOKİ'nin aldığı maliyetlerde ciddi indirimler sağladık. İhale sonucu oluşacak yüksek kırımlarla, telaffuz edilen maliyetlerin altına düşeceğini tahmin ediyoruz. Esnafımızın şunu da bilmesi gerekiyor. Bu işyerleri çok daha ucuz belki yarı yarıya daha az maliyetlerle de maledilebilir. Ama dayanıksız yapılardan ibaret olur. Bu yıl olduğu gibi sert geçen bir kış mevsiminde işyerlerinin çatıları düştüğünde daha büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalınabilir.”

 

"ESNAFA UYGUN PROJELER YAPILACAK"

 

Bir diğer dile getirilen şey ise bazı projelerin bazı esnaflarımızın taleplerini karşılamadığıydı. Bu konuyla ilgili otuza yakın toplantı yapılmış, ayrıca esnaflarımızla anketler yapılmış ama bunu  bir kez daha gözden geçirdik. Örneğin oto sanayicilerin dükkanlarının arasındaki genişlik 27 mt yeterli değil bunun daha büyük olması gerekiyor dediler. Tek tek anket yapılmış. Esnafa kaç araç giriyor bu araştırıldı. TIR’ların dönemeyeceğinden dert yakınılıyordu. Bazıları bizim dükkanımıza tır gelmez diyorlar onlar için problem yok. Tır tamiri yapanlar da zaten 900 lük dükkanları tercih etmişler. Onlarla ilgili projede bedellerini ödemek kaydı ile genişleme sağlanacak. Bu sorun projede halledilecek.

Özellikle demirci esnafımız "biz vinçler kullanıyoruz asma katlara ihtiyacımız yok" diyorlar. Onlar için de uygun proje çalışması yapılacak. Özel ihtiyaçların dışındaki konular da anketlerle belirlenmiş ve yapılacak.

 

SÜREÇ HIZLANIYOR

 

 

Bugün itibariyle TOKİ'ye talep toplama bildiriminde bulunacağız. Bugüne kadar 1000 civarında başvuru var. Bunların kaç tanesi peşinatını yatırırsa ve hangi tür işyerlerine talep olacaksa proje buna göre şekillenip bundan sonraki süreç hızlandırılacak.

İhale yapımı sonucunda eğer bizi tatmin edecek bir rakam çıkmadıysa bizim teklifi kabul etmeme yetkimiz var. TOKİ bizim kararımızdan sonra ihaleyi onaylayacak. Derdimiz esnafımızın bu sorunun bir an önce çözülmesi, başka bir amacımız yok. Kişisel olarak bir kazanç yada kaybımız da yok.

 

"MAHKEMEYE GİTMEYE GEREK YOK"

 

Bazı arkadaşlarımızın mahkemeye başvurarak projeden vazgeçtiklerini ve paralarını talep ettiklerini öğrendik. Buna hiç gerek yok, bunu talep edenlere zaten paralarını geri veriyoruz. Dava masraflarını da ticaret odasının üstüne yükleyerek alan arkadaşların bu projeye geri dönüşlerine sıcak bakmayacağız. Kimsenin dava açmasına gerek yok, isteyen herkesin parasını geri ödemeye hazırız.

 

ALTYAPI BELEDİYE'DE

 

Bolu Belediyesi taahhüt ettiği temel alt yapıları yapacak. bunun da yaklaşık 20-25 milyon lira maliyeti var. Ama binaların kendi site işlerinin, binadan ana kanallara bağlanacak olan alt yapılar ise bu projenin içinde.

 

PARA KASADA BÖYLE BİLİNSİN

 

Toplantı sonunda BESOB'un yerine koyacağız dediği para ile ilgili bir soru soran Bolu Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kasım Şahin’in sorusu üzerine Vali Zahteroğulları "Biz Tahir başkana bu proje hayata geçtiğinde sen tahsil et yada etme bu parayı BESOB olarak yerine koyacaksın dedik. O da bunu kabul etti. Esnafımız bu parayı yerine konulmuş bilsin" şeklinde cevapladı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 11:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
KESER TAHİR
KESER TAHİR - 6 yıl Önce

proje hayata geçmesse çalınan ve usülsüz harcanan paralar tahir gayretin cebinde mi kalacak. sonra proje hayata geçmeden niye yerine koymuyor? projeden pay mı alacak?

SIRADAKİ HABER

banner128