Protokol Valisi Aydın Baruş!

Erhan BEYKOZ yazdı...

Protokol Valisi Aydın Baruş!

Valimiz Sayın Aydın Baruş’un Bolu’da bir yılı geçti. Bolu’yu tanıyacaktır, Boluluları tanıyıp sevecektir, Bolu’nun yarınları için önemli imzalar atacaktır diye bekledim durdum.

Aradan geçen bunca zaman içinde bir tek adım atılmadığı ortadadır. Duruşu, yaşam tarzı, yurttaşlarla olan ilişkilerini göz önüne aldığımda bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Birkaç örnekle Bolu’dan ne kadar uzak olduğunu hatırlatayım!

Göreve başladıktan hemen sonra Bolu’yu tanımak adına STK’lar yada basınla bir araya gelmeyi düşünmedi. Epey bir zaman geçtikten sonra birlikte oldu ve 2015 yılında yapılanları birimlerden aldığı bilgiler çerçevesinde paylaştı.

Yılların beklentisi turizm teşviki kanunlaştı. 51 bin hektar arazinin turizme açılması elbette giden Vali Sayın Zahteroğlu’nun emeklerini inkar edemeyiz. Aradan aylar geçmesine, konu hakkında birçok karşı davalar açılmasına rağmen, valilik tüm zorlamalara karşılık lütfen bir açıklama yaptı. Açıklama sıradan kamu açıklaması niteliğindeydi.

Seçimlerle birlikte okullarda seçmeli ders seçiminde yapılan müdahaleleri sendikalar şikayet ettiler. Resmi belge olmadığı için kimse dava açamadı. Şimdi ise başarısızlığa kılıf bulmak adına, Anadolu liselerinden bir-iki şube kapatılarak imam hatiplere yönlendirme planlanıyor.

Bolu için çok önemli olan Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinin yapılması düşünülen değişimde, sessizliğini korumaya devam ediyor. Aslına bakmış olsa, Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinin Bolu için ne anlam taşıdığını bilse, böylesi bir yanlışın altına imza atması mümkün olmazdı!

İlkokullarında şalvarlı sakallı derslere giren öğretmenlerin varlığı sayın valiyi rahatsız etmemesi oldukça ilginç.

KHB’nin kapa-aç yaptığı İzzet Babamızın adını taşıyan hastaneye sahip çıkıp, bir an evvel işleve başlaması, eylemlerle sağlandı. Biliyorum ki, hastane hakkında bazı şikayet dosyaları elinizde ve ne yapacağınızı da merak ediyorum!

Milli Parklar Müdürlüğüne atanarak, astığım astık, kestiğim kestik müdürün Abant’a müdahalesiyle zor zamanlar yaşayan esnafın çığlığına neden kulaklarınızı tıkadığınızı anlamış değilim.

Elbette sadece makamda oturmadınız. Bazı değişimleri de yaptığınızı inkar edemeyiz. Hükümetin ısrarla FETÖ örgütlenmesi adıyla saldırdığı cemaat mensubu olduğu iddia edilen birçok makam sahibinin yerini değiştirdiniz. Ellerinde tuttukları yetkileri de alarak müdahil oldunuz! Şimdi bile bazı kurumlarda bulunan müfettişlerin raporlarını beklemekte ve raporlar sonrası gereğini yapacağınızdan da şüphem de yoktur.

Üniversite ile ilgili olarak basında yazılan çizilen ve belgeleriyle ortaya dökülenleri görmezden gelmesiniz de manidardır.

Belediyelere mevsimlik işçi gönderiliyor, 3 ilçe bir belde belediyesine ayrım yapılıyor. Bunu yapan kurum da Sayın Baruş’un emrindeki İş-kur! Bu ayıp ülkemin hangi yerinde uygulanır öğrenmek isterim. Sayın valim siz merkez, 5 ilçe ve 2 beldenin valisi misiniz?

Gökçesu beldemize devletin bir tek tuğlası koyulmadı. Bolu’yu gezerken Gökçesu’ya da gittiniz. Maden beldesine gitmeniz hepimizi umutlandırmıştı. Oysa aradan geçen zaman içinde gidişinizin sadece göstermelik olduğunu da kanıtlamış oldunuz.

Bunlar aklıma gelen birkaç örnek. Bundan sonra da aralıklarla yazmaya devam edeceğim.

Sayın valim, belki sarayda olan kararname ile gideceksiniz! Gitmeniz halinde sizin bıraktığınız bir eserle, duruşunuzla, uzun yıllar ve sizden sonraki kuşaklara da anlatacağımız bir hatıranızla anmayı diliyorum. Devlet adamı kimliğinizle ve devlet adamına yakışır şekilde ki davranışınız yanı sıra sizi yarınlarda hoş sedanızla heyecan duyacak fırsatı vereceğinizi umutla bekliyorum.

Aksi halde sadece protokol valisi olarak hafızalarımızda olacağından eminim. Selamlarımla…

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128