Psikososyal Destek Merkezi hizmette

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Muhammed Emin Demirkol, cinsel istismar, intihar teşebbüsleri ve kriz durumlarına müdahale hizmeti yanı sıra şiddet mağduru kadınlar için Acil Psikososyal Destek Merkezi hizmete açtıklarını belirtti.

Psikososyal Destek Merkezi hizmette

Başhekim Demirkol yaptığı açıklamada, İzzet Baysal Devlet Hastanesi çatısı altındaki Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi Acil Servisi’nde Acil Psikososyal Destek Merkezi hizmete açıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ilgili yönetmelikle birlikte iki ünitenin Acil Servisi’nde bu hizmetin sağlandığını belirten Demirkol, koruyucu ve tedavi edici her türlü müdahale biçimini kapsayan merkezin 2 psikolog ve 2 sağlık uzmanı ile hizmet vereceğini bildirdi.

ACİL PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZİ 7 GÜN 24 SAAT BOYUNCA HİZMET VERİYOR

Demirkol, açıklamalarında şöyle konuştu: “Psikososyal müdahale, kişilerin, ailelerin ve toplumun direncini artırmak, yaşanan olumsuzluklar sonrasında ortaya çıkabilecek psikolojik uyumsuzluk veya rahatsızlıkları önlemek, iyileşmeyi sağlamak ve ileride yaşanabilecek zorluklara karşı baş etme mekanizmalarını aktif ve işler tutmaktadır. Ünitelerimizin Acil Servisi’ne başvuran şiddet olaylarında, Acil Psikososyal Destek Merkezimiz gerekli psikososyal desteği vermekte ve adli kayıt işlevi de gören bir rapor düzenlemektedir.

Ailenin korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesi ve çocuk istismarı karşıtı yönetmeliğin bir gereği olarak bu merkez oluşturuldu. Bunların dışında intihar teşebbüsleri ve kriz durumları için bu kurduğumuz psikososyal birim 7 gün 24 saat süresince, hem Köroğlu Ünitesi, hem de Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi Acil Servisi’nde halkımıza hizmet vermeye başladı. Bolu’ya hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZİ’NİN HEDEFLERİ NELERDİR?

Demirkol, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Psikososyal Destek Merkezi’nde hizmet anlayışı, bireylerin psikolojik durumunu hedeflediği kadar sosyal bağlarını ve çevreyi de hedefleyerek yürütülür. Bu süreçte kişilerin ve toplumun değerlerine saygılı, bağımsızlıklarının, bütünlüklerinin ve kendi baş etme mekanizmalarının tanındığı bir tutum izlemek, psikososyal destek çalışmalarında temel esaslardandır. Bu bağlamda Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’ndeki Acil Psikososyal Destek Merkezi’nde görev yapacak acil servis çalışanlarının, intihar, kriz, ruhsal hastalıklar konularında gerekli eğitimden geçirilmişlerdir.” HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128