PTT Çalışanlarından Eylemlilik Uyarısı

Haber; Duygu Kaya   PTT çalışanları dün yaptıkları protesto eylemiyle kurumlarının özelleştirilmesine karşı olduklarını açıkladılar. Konuyla ilgili olarak konuşan PTT Bolu başmüdürü Sami Arlı...

PTT Çalışanlarından Eylemlilik Uyarısı

Haber; Duygu Kaya

 

PTT çalışanları dün yaptıkları protesto eylemiyle kurumlarının özelleştirilmesine karşı olduklarını açıkladılar. Konuyla ilgili olarak konuşan PTT Bolu başmüdürü Sami Arlı “Şubat ayı sonuna kadar PTT’nin özelleşmesi bekleniyordu. Şu ana kadar bu durum gerçekleşmedi.” Dedi.

 

PTT Köroğlu şubesi önünde toplanan PTT çalışanları kurumlarının özelleştirilmesine karşı olduklarını söylediler. PTT çalışanları adına açıklama yapan Birlik Haber-Sen Bolu İl temsilcisi Ayhan Akça TBMM başkanlığına sunulan Posta Hizmetleri kanunu tasarısı ile

PTT’nin yapısının değiştirilmek istendiğine dikkat çekerek 173 yıl önce kurulan kurumun Anonim Şirket yapılmaya çalışıldığını belirtti. Akça, en fazla kazanç getiren KİT’lerin başında PTT’nin geldiğini vurgulayarak “PTT’nin yapısının Anonim şirket olarak değiştirilmek istenmesi bize korkulu rüya göstermektedir. Çünkü rüyanın devamında özelleştirmeyi görmekten korkuyoruz. Özelleştirme ile birlikte taşeronlaşmaya kapı aralanarak ucuz iş gücü tercihi sonucu kalite düşmesine sebep olunacaktır.” Dedi.

Birlik Haber-Sen Bolu İl temsilcisi Ayhan Akça;”PTT çalışanlarının henüz 4C’li personel sorunları çözülmemişken,  PTT çalışanlarının iş güvencesine dokunulmasının karşısındayız, bu anlamdaki çalışmalarımızı girişimlerimizi hükümetin her kanadına taşıyoruz, sesimize kulak verilmezse eylemlilik sürecini başlatmaktan çekinmeyiz.’’ Biçiminde konuştu.

 

PTT kimsenin AŞ’ı olamaz

 

Akça; “Şunu açık ve net olarak ifade ediyoruz. PTT çalışanlarının iş güvencesine dokunacak her türlü çalışmanın karşısındayız. Her ne kadar bu değişimden beklenenin Posta Hizmetlerinin rekabete açık hale getirilmesi, serbestleştirilmesi, mali açıdan güçlü ve denetlenebilir bir şirket oluşturulması gibi gözükse de ne yazık ki bu ideallerin ve güzel beklentilerin yerlerini tamamen başka kaygılar daha şimdiden almış durumdadır. Bu nedenle bizim talebimiz ve isteğimiz PTT’nin kimsenin AŞ’ı olmaması, kamu kurumu olarak çalışmalarını yürütmeye devam etmesidir. Mevcut haliyle kendisini sürekli yenileyen, güçlenen, hizmetlerine her gün bir yenisini ekleyen PTT’nin verimliliğini olumsuz etkileyecek her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.” Şeklinde konuştu.

 

 

“Bakanlar kuruluna konuyla ilgili taslak sevk edildi”

 

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız PTT Bolu başmüdürü Sami Arlı PTT’nin özelleşmesi kapsamında yapılan bir takım çalışmaların olduğunu söyleyerek; “Öncelikli olarak PTT’nin Anonim şirket olması gerekiyor. Bakanlar kuruluna konuyla ilgili taslak sevk edilmiş. Şubat ayı sonuna kadar PTT’nin özelleşmesi bekleniyordu. Şu ana kadar bu durum gerçekleşmedi. Yetkili sendika Birlik Haber-Sen olduğu için kamuoyuna açıklamayı da bu kuruluş yaptı. Şu anda PTT’nin çalışmaları giderek bir özelleşmeye doğru gidiyor.1 Şubat tarihinden itibaren kayıtlı gönderiler özel sektör marifetiyle yapılmaktadır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER