Ramazan fırsatçılığı bu yılda tavan yaptı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da yaşayan insanları da Ramazan telaşı sardı. Her ramazan öncesinde gıda fiyatlarına zam yapılmamasıyla ilgili olarak yapılan uyarılar bu yılda havada kaldı. Ramazan’a çeyrek kala gıda fiyatlarındaki belirgin artış gözlerden kaçmadı.

Ramazan fırsatçılığı bu yılda tavan yaptı
 Haber; Ayşe Muş

 

TÜİK, haziran ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) aylık yüzde 0,76, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 1,46 oranında arttığını açıkladı. Haziran ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8,30, ÜFE'de yüzde 5,23 oldu. Ramazan ayında gelmesi ile fiyatların iyice yükselmesi vatandaşın ve üreticinin canını sıkıyor. Bolu olay gazetesi olarak Bolu’daki esnafa ramazan öncesinde yaşanan gıda artış oranlarını sorduk. Ortaya ilginç yanıtlar çıktı.

                  

“Esnafta bunun farkında”

 

 Selim Çelikbaş /Seçkin et İşletmecisi

“Ramazan başlamadan önce et piyasasında her sene aynı şey yaşanır.Köylüler hayvanlarını ramazan öncesine denk gelecek bir şekilde saklarlar.Bu yüzden ramazan öncesinde fiyatlarda bir artış yaşanır.Et fiyatları ancak ramazanın ortalarına doğru dengelenir.Diğer sektörler nasıldır bilemem. Beyaz et olarak yazın yüzde yüz satışlarımız artıyor. Kışın ise azalıyor. Bizim açımızdan et fiyatlarında pek bir değişiklik olmuyor. Fiyatlar et üreticisine bağlı olarak değişiyor. Ramazanın gelmesiyle insanlar tüm gün aç kaldıkları için iyi ve sağlıklı şeyler yemek istiyor. Kırmızı et üreticileri de bunun farkında olduğu için fiyatlar doğal olarak artıyor. ”

                     

“Esnaf ramazanı kullanıyor”

 

 Ali Muhammed Kumurgan/ Komagene işletmesi müdürü

 

“Normal zamanda her şeyi yiyip içebilen insanlar oruç tuttukları için yemesine içmesine dikkat ediyor. Ondan dolayı da bir talep söz konusu ve doğal olarak arz artıyor. Esnaf bütün sene satamadığı malı ramazanda piyasaya sunuyor. Çok rahat satabiliyor. Bir sene kullanım ömrü olan ürünü esnaf ramazanda çok rahat satabilir düşüncesi var. Esnaf ramazanı kullanıyor. Biz ise komagene olarak ramazana özel indirim uyguluyoruz.”

                    

“Zam üstüne zam”

 

   Murat Özdemir / İrem gıda Sahibi

“Ramazanda insanlar tekel bayilerinden pek alış veriş yapmadıkları için bir ay boyunca ben marketimi kapatacağım. Ramazanın bitiminde zam üstüne zam yapıyorlar insanlar fiyatları unutuyor. Bu gidişata önlem alınamaz gibi geliyor bana. Ayrıca geçtiğimiz günlerde mecliste kabul edilen alkol düzenlemesiyle ilgili olarak hükümet bir şeyler yapmalı. Saat ondan sonra içki satmadığımız zaman ciddi zararlara uğrarız. O yüzden en azından saat 24.00 ‘ a kadar içki satış izninin verilmesinin yerinde olacağını düşünüyorum”

 

 

“Şehir içinde açılan marketler bakkalları öldürdü”

 

 

 

    Faruk Kırmızıöz / Kardelen Unlu Mamulleri işletme sahibi

“Ramazanda uyarılara rağmen fiyatların artışının önünü alamazsınız. Hükümet büyük firmaları tutuyor. Bakkalları öldüren bu marketlerin açılmasıdır. Bizim toptan aldığımızı marketler perakende satıyor. Vatandaşa daha ucuz geliyor. Bu konuda derhal  bir düzenleme yapılmasını istiyorum.”
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124