Rehber öğretmeni Ülker’den öğrencilere tavsiye

İlimizin başarılı eğitim kurumlarından Final Temel Lisesi’nde Rehberlik Öğretmeni Nergiz Ülker, açıklanan YKS sonuçlarını değerlendirdi.

Rehber öğretmeni Ülker’den öğrencilere tavsiye
 

Haber: Gönül Olutürk

Kaliteli eğitimi ve donanımlı eğitim kadrosu ile ilimizde adından sıkça söz ettiren Bolu Final Temel Lisesi’inde Rehberlik Öğretmeni Nergiz Ülker, geçtiğimiz gün ÖSYM tarafından açıklanan YKS sonuçlarını değerlendirdi. Nergiz Ülker, ayrıca tercih konusunda öğrencileri uyardı. “Bu sınava göre istediğini alan oldu, alamayan oldu” diyen Rehberlik Öğretmeni Nergiz Ülker açıklamasında, “Öğrenciler kesinlikle kendi istediği tercihi yapmalı. ‘Ailem istiyor, puanım yüksek, arkadaşlarım hep gidiyor, açıkta kalmamalıyım’ diyerek istemediği bölüme yer vermemeli. Çünkü öğrenci istemediği bir üniversite mezunu olarak ne mutlu ne başarılı olabilir. Meslek seçimi yaparken baz alınacak ilk şey ise yeteneklerimizdir. Sonra ilgiler, daha sonrasında ise meslekle ilgili değerlerimiz gelir. Bölümler ile ilgili araştırma yapmak isteyen öğrenciler için kılavuzda tablo 3’te ön lisans yani iki yıllık bölümleri, tablo 4’te lisans yani dört yıllık bölümleri, tablo 5’te ise özel yetenekler gerektiren bölümleri görebilirler. Öğrencilerin 24 tane tercih hakkı bulunmaktadır. Hepsini doldurup doldurmamak kendilerinin elinde. Yüksekten düşüğe tercihlerini sıralarken istek sırasını göz ardı etmesinler, istemedikleri bölümleri yazmasınlar. Çünkü bir üniversiteye yerleşip gitmezlerse sonraki sene okul puanı yarı yarıya düşüyor” diye konuştu.

“TERCİH YAPARKEN ALT ÜST ARALIĞINI BİRAZ GENİŞ TUTMALILAR”

Önceden her alan için farklı puan türlerinin olduğunu, ancak bu yıl her alan için tek puan tipi olduğuna dikkat çeken Nergiz Ülker ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Örneğin tıp bölümü biyoloji ağırlıklı MF-3 puan türü ile alım yaparken, mühendislik bölümü fizik ağırlıklı MF-4 puan türü ile alım yapıyordu. Bu sene herhangi bir dersin diğerine üstünlüğü kalmadı. Kat sayı eşitlendi, tek bir puan türüne indirgendi. Bu değişim tabi ki yerleşme sırasını da etkileyecek. Ancak asıl etkileyecek olan faktör alanlar arasındaki geçiş kolaylığı. Herhangi bir alanda 0.50 net yapan öğrencinin puan türünün hesaplanması bu yıl tercihler sırasını asıl etkileyecek olandır. Örneğin AYT’de sayısal bir öğrencinin yapmış olduğu matematik netleri ile edebiyat sosyal yapmasa dahi eşit ağırlık puanı hesaplandı. Aynı şekilde edebiyatı yapan eşit ağırlık öğrencilerinin de sözel puanı hesaplandı. Bu da şu problemi ortaya çıkardı: Sayısal öğrencinin önündeki kaç kişi eşit ağırlık, eşit ağırlık öğrencilerinin önünde kaç kişi sözel bunu saptamak zor. Ancak öğrenciler tercih yaparken bunu göz önüne alıp alt üst limitinin aralığını biraz daha geniş tutmalılar. Sayısal öğrencileri bu noktada biraz şanssız. Çünkü önlerinde ilk on binde eşit ağırlık öğrencileri az iken, 50 bine doğru biraz daha artmakta, ancak ilk 100 binden sonra eşit ağırlık yığılmalarını görmekteyiz. Eşit ağırlık öğrencileri ise bu noktada daha şanslı. Önlerinde matematiği iyi ve orta derecede yapan sayısal öğrencilerin sayısı çok fazla. Sözel öğrenciler için ise limiti daha da artırmamız gerekmekte. Dil öğrencileri için kontenjanlar oranında kaymalar olabileceğini söyleyebiliriz. Artan ve azalan kontenjanları da göz önünde tutmamız gerekiyor. Örneğin tıp alanında bine yakın bir kontenjan artarken, iktisadi ve idari bilimler fakültesi alanında ciddi anlamda azalma söz konusu.”

Yayınlanan kılavuzda sıralamalarla ilgili bir bilginin yer almadığını da dile getiren Ülker, “Öğrenciler son 3 yıllık ortalamalarını baz alarak tercih yapmalılar. Şu anda çok fazla bilgi kirliliği var. ‘İşte oradan onu çarpınca bir puan türüne ulaşıyorsunuz’ gibi. Bunların çok bir geçerliliği yok. Bu konuda öğrenci ve velilerimiz kılavuzu iyi okusunlar, araştırsınlar veya yardımcı olabilecek iyi bir uzmana danışsınlar” dedi.

Yeni sistemin ilk defa uygulanmasından kaynaklı olarak zor gelmesi sebebiyle gelecek yıl sınavın biraz daha kolay olup olmayacağı konusunda ise Final Temel Lisesi Rehber Öğretmeni Nergiz Ülker şunları söyledi: “Bununla ilgili net bir şey söylemek çok doğru olmayacaktır. Bu konudaki açıklamalar sadece tahminden ibaret olacaktır. Ancak genel itibariyle çok zor olduğu kanısı var. Bu da soru tarzlarının ilk defa uygulanmasıydı. ALES tarzı bir sınavla karşılaştık ve çocuklar bu tarz bir sınava hazırlıklı değildi. Ne kitaplarda ne derslerde müfredat olarak görmediğimiz bir içerik olduğu için çok fazla zorlandı öğrenciler. Bu nedenle çoğu istediğini alamadı diyebiliriz. İlerleyen zamanda hem eğitim içeriklerinde değişimler olacaktır hem de kitaplarda bu tür güncel konulara da artık yer verilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128