Renkli; “Bolu’da 3 Milletvekili, Türkiye’de iktidarı hedefliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu milletvekili aday adayı Avukat Yusuf Renkli, Geredeli bir adayın CHP’den bu seçimlerde yarışmasının parti için büyük bir kazanç olacağını söyledi.

 Renkli; “Bolu’da 3 Milletvekili, Türkiye’de iktidarı hedefliyoruz”

HABER: FARUK ÇİDEM – KASIM ŞAHİN

20 yıldır avukatlık mesleği yapan ve 2001 yılından beri CHP Gerede ilçe başkanlığı görevini yürüten Yusuf Renkli aday adayı olma nedenlerinin başında, Gerede’nin AKP kalelerinden birisi olarak görülmesini yıkmak olduğunu söyledi. Gerede’nin partiler için önemine değinen Renkli; “Yıllardan beridir AKP Gerede’den mutlaka bir milletvekili adayı çıkarıyor. Çünkü Gerede oy potansiyeli bakımından bir milletvekili çıkarabilecek potansiyelde. AKP’de bunu bildiği için yıllardır buradan nemalanıyor. Bizim de buralardan az oy almamızın sebeplerinden birisi aday göstermemiş olmamız diye düşünüyorum. Bu seçimlerde inşallah bunu yıkacağız ve ben de bu yüzden aday adayı oldum” şeklinde konuştu.

ŞEFFAF OLMAMASI AKP’Yİ ETKİLEYECEK

Türkiye kaynayan bir kazan. AKP kaynadığı için bu da Türkiye’ye sirayet ediyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi olarak oyları vardı. Cumhurbaşkanı olduktan sonra bir şey fark etmedi parti başkanı gibi çalışıyor ama Davutoğlu ile aday belirleme sürecinde karşı karşıya geleceklerini düşünüyorum. Bizim karışacağımız bir şey değil ama güzel görüntüler vermiyorlar. Genel merkezden temayül yoklaması diye geliniyor, oyları toplayıp götürüyorlar. Kim ne kadar oy aldı, neye göre belirlenecek belli değil. Bu da adaylarda rahatsızlık yarattığı gibi örgütlerde de rahatsızlık yaratıyor. İlin istediğini ilçe istemiyor, ilçenin istediğini il istemiyor. Bu durumlar da seçime etki edecek diye düşünüyorum.

ÖNCELİĞİM PARTİMİN İKTİDARA GELMESİ

29 Mart’ta kurulacak ve CHP’nin seçimlerde yarışacak adaylarını belirleyecek olan ön seçim hakkında düşüncelerini belirten Renkli şunları söyledi; “Bizim üyelerimizin diğer partiler gibi takım tutar gibi parti tutmadıklarını biliyorum. Oy verirken bilinçli olacaklarını düşünüyorum. Benim önceliğim Bolu’da birinci olması ve Türkiye’de iktidara gelmesi. Üyelerime her zaman anlatıyorum, bizim bölgemizde 1 tane vekil çıkarabilecek bir kapasite var. Bir partinin seçimlerde ana hedefi yüksek oy almaktır. Eğer bir bölgeden yüksek oy almak isteniyorsa o bölgeden bir aday gösterilmesi ve bu adaydan maksimum verimi alabilmesi gerekiyor. Şimdi 3 adayı da Bolu merkezden belirlerseniz, ilk sıradaki adayın katkısı ne ise 3. Sıradaki adayın da katkısı aynı olacaktır. Ancak bölge bölge adaylarımız yerleştirdiğimiz zaman o bölgelerden gelen katkının daha fazla olacağını düşünüyorum. Uzun yıllardır Gerede bölgesinden bir adayın çıkmamış olmasından kaynaklı bu seçimlerde bir adayın çıkmış olmasının partimiz için de bir şans olduğunu düşünüyorum. Üyelerimizin de bu gözlükle baktıklarına inanıyorum. Üyelerimizin bu şekilde sağlıklı bir değerlendirme yaptıklarında ön seçimde ilk 3’e girebileceğime inanıyorum.”

HEDEFİMİZ 3-0

İddia olmadan hedef olmaz. Eğer biz Türkiye’de iktidarı hedefliyorsak kendi ilimizden de 3 milletvekilini çıkarmamız gerekiyor. Tabi ki siyasette 24 saat bile çok uzun bir zaman. Seçimlere yaklaşık iki buçuk ay gibi bir süre var. Eğer sihirli bir değnek olmazsa AKP’nin bu süreçte daha da eriyeceğini düşünüyorum. Hatta AKP’nin baraj sorunu bile olabilir. Davutoğlu ABD’ye gitti ama eli boş döndü. Ekonomi Cumhuriyet tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. İki cümleye bakılarak dolar yükseliyor.  Dolayısıyla 7 Haziran’a kadar ekonomik ve diğer açılardan AKP’nin giderek daha da oy kaybedeceğine inanıyorum.

KÜPÇÜ SİYASETİ CENAZE VE DÜĞÜNLERE GİTMEK ZANNEDİYOR

Fehmi Küpçü ile meslektaşız. Adliye koridorlarında aynı havayı soluduğum bir arkadaşım. Kişilik olarak çok iyi bir insan ama siyasetçi olarak o kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü vatandaşlarımızdan duyuyorum; ‘Fehmi bey’e gittik ama işimizi halledemedi’, ‘Fehmi bey’i aradık ama telefonunu açmadı’ gibi şikayetler geliyor. Düğüne ve cenazelere gitmekle siyasetçi olunmuyor. Gerede’ye bugüne kadar ne yapılmış. Halkı işsizlikten kurtaracak ne yapılmış. Fakülte getireceğiz dediler getiremediler. Yurt sorunu var onu halledemediler. Deri işçilerinin sorunlarında bile AKP milletvekilleri dirsek çevirdiler. Patronlarla birlik oldular. O zaman da bizim milletvekilimiz Tanju Özcan işçilerin sorunları ile ilgilendi. Onların sorunlarını meclise taşıdı. Ve konu ulusal basına yansıyınca AKP’li milletvekilleri konu ile ilgilenmek zorunda kaldılar.  Deri işçilerimizin de Haziran 2015 seçimlerinde bunları değerlendirecektir diye düşünüyorum.

İLÇEYE SOSYAL AKTİVİTE ALANI GETİRMEK LAZIM

Gerede’de insanların sosyal hayatını sürdürebilecekleri bir alan yok. Bizim sosyal projelerimiz var. Biliyorum ki Gerede’liler de bundan çok memnun kalacaklar. Ama benim bir önceliğim var. Teşvik alamıyoruz bir türlü. Türkiye’de en büyük 2. Deri sanayi olan Gerede’ye sektör bazında deri sanayi ve orman ürünleri kapsamında teşvik verilmesi için çalışacağım. Kayak turizminde iyiyiz ama bunlara da teşvik vermek gerekiyor. Buraları büyütebiliriz, bir Kartalkaya’dan neyimiz eksik. Dünyanın keşfettiği bir yerimiz var. 2000’li yılların başlarında Avrupa Birliği’nden gelmişler ve oksijen ölçümü yapmışlar. Dünyanın en kaliteli oksijeninin Arkut Dağı’nda olduğunu bulmuşlar. Ben her seçim döneminde bunları söyledim. Ve bunun üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128