Renkli, “Kurultayın zamansız olduğunu düşünüyorum”

Bolu’nun Gerede ilçesi CHP İlçe Başkanı Yusuf renkli, Cumhuriyet Halk Partisinin 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşeceği kongre sürecini Bolu Olay Gazetesine açıkladı. Renkli, kurultayın zamansız olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Renkli, “Kurultayın zamansız olduğunu düşünüyorum”
Bolu Olay Gazetesi olarak CHP Gerede İlçe Başkanı ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz:

 

1-Bilindiği gibi partiniz olağanüstü kongre kararı aldı bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz.?

 

Öncelikle Türkiye bu kadar sorunla boğuşurken özellikle Tayip Erdoğan hem başbakan hem cumhurbaşkanı hem de parti başkanı olarak tüm yetkileri kendinde toplamış ve Anayasayı ihlal etmişken ana muhalefet partisinin kurultayla uğraşması ve muhalefet görevini şu anda yeterince ifa edemediğini düşündüğüm için kurultayın zamansız olduğunu düşünüyorum. Kurultay elbette yapılmalı idi ama vakit ve zaman gelince yapılmalı idi.Ancak artık yapabilecek bir şey yok kurultayı yüzümüzün akıyla atlatıp önümüzdeki sürece bakmamız lazım.

 

  2-Peki iki tane genel başkan adayı var biri mevcut başkan Kemal Kılıçdaroğlu diğeri de grup başkan vekili Muharrem İnce sizin gönlünüzden geçen kim?

 

Şu an mevcuk genel başkanımız seçildiği tarihten itibaren son derece çalışkan ve verimli bir çalışma sergilemiştir.İyiniyetli olarak elinden geleni yapmıştır.Ama maalesef partimiz ikitidar alternatifi olamamıştır.Oyumuz % 30 lara yaklaşsa da bu rakamı dahi bulamamıştır.Bu oy oranı ile iktidar olabilmek en azından tek başına iktidar olabilme olanağı bulunmamaktadır.Bu nedenle genel başkanlıkta bir değişimin heyecan getireceğini ve parti tabanında hareketlilik yaratacağını düşünüyorum.Bu nedenle parti tabanından gelen ve partide her kademede görev yapmış parti yapısını ve seçmen nabzını iyi bilen Muharrem İnce’nin daha başarılı olacağını düşünüyorum ve gönlüm onun kazanmasından yana,ilçedeki tüm arkadaşlarımda benimle aynı görüşte.Tabi seçim bu kim seçilirse bizin genel başkanımızdır.Partimizin başarısı için elimizden geleni yapacağız.

 

3- Küskün seçmenler için nede düşünüyorsunuz?

 

Ancak her seçimde veya referandumda oy kullanmaya gitmeyen küskün seçmenlerimiz var. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 15 milyon kişinin sandığa gitmediğini görüyoruz. Bence yeni seçilecek genel başkanımızın partinin sağa açılımı yerine gerçek sahipleri olan bu küskün kesimi kazanmak için uğraşmalı ne yapıp yapıp önümüzdeki seçimlerde sandığa gitmelerini sağlamalıdır.Zira partiden ümidi kesmiş pek çok sosyal demokrat vardır.Öncelikle bunlara sahip çıkmalıyız.Bir de genel başkanlık seçiminden sonra yarışın bitmesi ve tümüyle 2015 genel seçimlerine odaklanmamız lazımdır.Çünkü Türkiye’nin çok sorunu vardır,özellikle iktidar tarafından yapılan yüzyılın soygun ve yolsuzluklarının aydınlatılması ve yapanların mahkeme önüne çıkartılmalı gerekiyor.Yine yeni başbakanın Osmanlı söylemlerinin de önüne geçebilecek tek güç CHP dir.Bunları halkımıza anlatmamız gerekiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER