Resim Sanatında Abla ve kardeşin gücü

Resim Sanatında Türkiye'de ve Dünya'da bir çok yarışmada derece ve birincilikleri olan İlimize bağlı Yeni Köy'de doğup büyüyen Gülfidan Tabak ve kardeşi Nagihan elde ettikleri bu başarılarını gazetemize anlattılar.

Resim Sanatında Abla ve kardeşin gücü

ÖZEL HABER: Semih BAYKAL
Bolu ili Yeniköy'de doğup büyeyen ve ilkokulu köyde okuduktan sonra lisesi Açıktan bitirerek, Budur'da  Budur da Tıpbi ve aromatik bitkiler bölümünü okuduktan sonra tekrar Bolu'ya gelen Gülfidan Tabak ilk olarak resim sanatına nasıl başladığını anlattı. Tabak; “Resime olan ilgim ilkokulda başladı. 3'üncü sınıftayken öğretmenim Leyla Eren'lerin bana 'sen ilerde çok büyük bir ressam olacaksın' demesiyle resim benim için bir tutku haline geldi. İlkolkul bitkten sonra lise eğitimimi Açık Öğretimden devam ettim. Tabi bu süre içerisinde resim sanatıyla ilgili çalışmalarıma devam ettim. Resim sanatında daha ileriye gitmek için de 2006- 2007 yılları arasında Halk Eğitim Merkezine gittim. Burada Özlem Sözen hocamız sayesinde resim sanatına professiyonel olarak başladım. Daha sonra Budur da Tıpbi ve aromatik bitkiler bölmünü okudum. Resimle alakası olmayan bir bölümdü. Ama bu bölümüde çok severek okudum. Üniversite'de okuduğum yıllarda da  resmi hiç bırakmadım ve her boş vaktimde resim yapmaya devam ettim” diye anlattı.

“DOĞA'DA YAŞAYAN CANLILARI RESMETMEYİ DAHA ÇOK SEVİYORUM”

Yaptığı resimler hakkında da bilgiler veren Tabak, türkiye'de bir çok yarışma da birincilik ödülünü aldığını açıkladı. Tabak; “ Daha çok yağlıboya ile resimler yapıyorum. Ben manzara resimleri yapmaktansa, doğada yaşayan canlıları resmetmeyi daha çok seviyorum. Ancak yağlıboya'nın yanında Karakalemle , guaj boyayla, sulu boyayla da resimler yapıyorum. Ben resimleri daha çok sipariş üzerine yapıyorum. Özellikle yurt dışından baya sipariş alıyorum. Resimlerimi kendi evimde yapıyorum. Yaptığım bu resimlerle de Türkiye genelinde Birincilik ödülleri aldım ” dedi.

SONSUZLUĞA GİDEN YOL

Resim sanatının yanında şiir'de yazdığını belirten ve sonsuzluğa giden yol adlı bir şiir kitabı çıkartığını da ifade eden Tabak; “ Resim sanatının yanında şiir'de yazıyorum. Bununla ilgili 'Sonsuzluğa Giden Yol' adlı bir şiir kitabı çıkardım.  Yazdığım bu şiir kitabımda aşk, sevgi, bayrak sevgisi, vatan sevgisi konularını işledim. Bu kitabımda 84 tane şiir var” diye ifade etti.

“ABLAM SAYESİNDE RESİMDEKİ YETENEĞİ KEŞFETTİM”

Ablası gibi resim sanatıyla uğraşan kardeşi Nagihan Tabak'da Türkiye'de ve Dünya'da bir çok dereceye sahip. Naghan ise resim sanatına ilk olarak küçük yaşlarda karikatür çizerek başladığını daha sonra ise ablasının sayesinde tamamen resim sanatına yöneliğini söyledi. Nagihan; “ Resim sanatına ilk olarak küçük yaşlarda karikatür çizerek başladım. Daha sonra resim alanında ilerlemi sağlayan kişi ise ablam oldu. Ablam sayesinde resimdeki yeteneğimi keşfettim ve bundan çok mutlu oldum. Bu nokta da ablama çok teşekkür ediyorum. Resim alanında ilkolkulda ve lisede türkiye ve Dünya çapında yarışmalara katıldım. Bu yarışmalarda da dereceler elde ettim. Liseyi Güzel Sanatlarda okudum. Bu okula da dereceyle girdim. Bu okul sayesinde resim  alanında professiyonel bir eğitim aldım ve kendimi sürekli geliştirdim. Lise'de resim yaparken kendimi empresyonizm akımı ile Ekspresyonizm akımı arasında kala kalmış durumda çizimler yaparak buldum. Sonra özel yetenek sınavını derece ile kazanarak Marmara Üniversitesini girdim. Bu Üniversite'de şu anda Resim İş Öğretmeliği- Grafik Tasarım bölümünde okuyorum. Yaptığım resimlerde daha çok insanların iç dünyasını yansıtmaya çalışıyorum. Herkesin resimlerimde kendine ait bir şeyler bulmasını istiyorum. Kendiminde o hisler doğrultusunda herkesin, farkı açılardan görebilmelerini sağlamak hoşuma gidiyor. Bende bu şekilde çalışmayı seviyorum” dedi.

“İLK OLARAK RESİM ÖĞRETMENLİĞİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Son olarak resim sanatındaki hedeflerini de açılayan Nagihan; “Sanat şu anda toplumuzda gerilemiş durumdadır. Sanat sevgisi küçük yaşlarda başladığı için öncelikle bunun önünü açıp insanları daha sanata yönledirerek çalışmalarını istiyorum. Bu yüzden ilk olarak öğrencilerle başlayacağım. Bu bağlamda ilk olarak resim öğretmenliği yapmayı düşünüyorum” dedi. Ayrıca Gülfidan Tabak ve kardeşi Nagihan özel sipariş üzerine karakalem, yağlıboya ve potre çalışmaları da yapıyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128