Rotary’in yeni başkanı belirlendi…

Bolu Rotary Kulübü, Başkanlık devir teslim töreni 13.06.2015 cumartesi akşamı Gazelle Otel’de yapıldı. Reşat Demirel bir yıl sürecek Kulüp Başkanlığı görevini Enver Günay’ dan yapılan bir törenle teslim aldı.

 Rotary’in yeni başkanı belirlendi…

Rotary Kulübü üyeleri ve çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu törende bir konuşma yapan Reşat Demirel, 1982 yılında kurulan Bolu Rotary Kulübü’ nün  yüzyılı aşkın bir süredir insanlığa hizmet götüren, Dünya’nın  en büyük ve en etkin   sivil toplum örgütünün bir  parçası olduğunu ve geçen 33 yılda  birçok başarılı projeye imza atan mümtaz bir kulüp olduğunu ifade etti.  

Reşat Demirel, Bolu Rotary kulübünün  ,  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği, öğretmen adaylarına yedi hafta sonu cumartesi günleri ,konusunda uzman konuşmacılarla “ Toplum Liderleri      Geliyor” adı altında verdikleri eğitim seminerinin  büyük bir başarıyla ,  beş yıldır  gerçekleştirdiğini ve kendi döneminde de bu eğitim seminerinin verileceğini söyledi.  

Reşat Demirel ayrıca kulübün her yıl eğitim ve sağlık alanında Bolu’ da yaptıkları faaliyetlerden olan Cumhuriyet Kupası Satranç turnuvasının 18’incisini gerçekleştireceklerini,   özellikle köy okullarında   ağız ve diş sağlığı taramaları yapacaklarını ,   erken tanı hayat kurtarır seminerleri düzenleyeceklerini ,Ziçev Okulunda iftar yemeği vereceklerini anlattı ..Bu yıl dönem  projeleri arasında yer alan ve tamamı eğitim alanında olan; İşlevsel Okuryazarlık, Çocuk Göz Sağlığı ve Bir Okulum Var projelerini hayat geçireceklerini ifade etti.

Konuşmasında   2015-2016 Uluslararası Rotary Başkanı K.R.Ravi Ravindran’ın tüm dünya Rotaryenlerine seslendiği  konuşmasından bir  bölümü aktaran Reşat Demirel,  konuşmasının sonunda  Mevlana’nın yedi öğüdüne de yer verdi.

Şöyle diyor Uluslararası Rotary  Başkanı  Ravi ;” Bu dünya üzerindeki zamanımız kısıtlı ve düşündüğümüzden daha kısa. Bu zamanı nasıl değerlendirmek istiyoruz? Kendimizi başkalarına adayarak, dünyayı bulduğumuzdan daha zengin bir yer halinde mi bırakacağız, Yoksa ünlü Hintli şair Tagor’un yazdığı gibi, günlerimizi enstrümanlarımızın akordu ile geçirdiğimiz için, söylemek istediğimiz şarkı söylenmeden mi kalacak. Rotary, en iyi özelliklerimizi öne çıkarıp hayatımızı yönlendirmemize imkan sağlar.   Çoğu zaman günlerimizi çok önemli olmaması gereken hedefler peşinde harcıyoruz. İlgimizi başarılarımıza ve bireysel  kazançlarımıza odaklıyoruz. Maddi nesneler biriktirmek için sınırsız  enerji harcıyoruz. Halbuki hayatımızın sonunda , kimse bizi,bindiğimiz arabalarla, giydiğimiz giysilerle, taşıdığımız unvanlarla, oturduğumuz evlerle  hatırlamayacak. En sonunda, hayatımızın değeri, ne kadar kazandığımız ile değil, ne kadar verdiğimiz ile ölçülecek. “Hintli Uluslararası Rotary Başkanı Ravi  böyle derken  bu  toprakların yüce  sesi  Mevlana ise Anadolu’ dan  tüm insanlığa  şöyle sesleniyor; Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi , Şefkat ve merhamette güneş gibi, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi, Hiddet ve asabiyette ölü gibi, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ,Hoş görülülükte deniz gibi ol, Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol.”      Yapılan konuşmaların ardından ,tören yemek  ve müzikle devam ederek sona erdi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128