SAADET’TEN SAĞLIK REFORMU

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Veysel Çetinkaya ve İl başkanı İbrahim Karagöz, Parti Üyeleriyle beraber hastaneleri ziyaret etti.

SAADET’TEN SAĞLIK REFORMU
 Seçimlere 5 gün  kala partilerin seçim kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor.
Adaylığı 1.inci sıradan açıklanan Saadet Partisi Milletvekili adayı Veysel Çetinkaya, yaptığı etkin ve güçlü seçim kampanyasıyla adaylar arasında önemli alternatif olduğunu ve halk nezdinde adından söz ettirmeyi başardı.
Seçim ziyaretleri kapsamında hastane ziyaretleri gerçekleştiren  Çetinkaya, hasta ve yakınlarıyla oturup hasbihal ederek dualarını istedi. Çetinkaya hastaneden ayrılırken partisinin izleyeceği sağlık politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ;
‘’ Sağlık, en temel insan hakkıdır 
Dengesiz beslenme, şehirlerin artan stresi, hareketsizlik, insanların gündelik hayatlarında yoğun teknoloji kullanımının kaçınılmaz sonucu olarak sağlık sorunları katlanarak artmaktadır. Bu süreçte, sağlık uygulama ve hizmetleri insan odaklı olmaktan ziyade ticari hesaplara göre yürütülmektedir. 
Her geçen gün sağlık piyasalaşmakta; önce hastalar, ardından hastaneler ticari ürün ve araçlara dönüştürülmektedir. 
Sağlık alanında üniversiteler işlevsizleştirilmiş, öğretim üyeleri kurumlarında hasta muayenesi ve tedavisi yapamaz hale getirilmiştir. Aynı şekilde, hekimler performans sistemine zorlanmış; daha fazla performans puanı alabilmek için yapılan işlemin kalitesinden çok sayısı önem kazanmıştır. 
Koruyucu uygulamalardan ziyade girişimsel işlemlerin ön plana çıkması, hekimlerin gerçek tıbbi tedavi metodu yerine fazla puan getirecek zorlama tıbbi tedavi metoduna yöneltilmesi ile hasta- hastane ilişkisi müşteri ilişkisi haline getirilmiştir. 
Bizler halkımızın menfaatini, her türlü kişisel menfaatin üstünde tutarak, öncelikle sağlık çalışanlarının ve hastaların görüş, öneri ve taleplerine göre sağlık sistemini köklü şekilde gözden geçireceğiz. 
                                                      Eczacılar angaryadan kurtarılacak…
İttifakımız, bütün insanların sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanmaları için gerekli düzenlemeleri yapacaktır. 
Beşikten mezara kadar herkes sağlık sigortalı olacak; yeşil karta ve herhangi bir ek ödemeye gerek kalmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır. 
Bu çerçevede, vatandaşlarımızın eczanelerde borçlu olduklarını öğrendikleri katkı payı ödemeleri kaldırılacaktır. Böylece eczacılar üzerlerine yüklenmiş olan angaryadan, VATANDAŞLARIMIZ DA HAKSIZ ÖDEMEDEN KURTARILACAKTIR. 
Kamu hastanelerinde hizmet verimi artırılacak ve kalitesi yükseltilecektir. 
Koruyucu sağlık hizmetleri politikamız köklü bir şekilde yenilenecektir. 
Özel sektör ve vakıfların sağlık yatırımı yapmaları teşvik edilecek ve rekabet artırılarak tekelleşme önlenecektir. 
Sağlık Bakanlığı sadece personel, yönetim, organizasyon ve hizmet sunumu bakımından uygulayıcı değil, aynı zamanda politikalar geliştiren, planlamalar yapan, standart koyan ve denetleyen bir fonksiyon icra edecektir. 
                                           Hekimlerin nitelikli çalışmasının önünü açılacak…
Performans sistemi, hekimlerin nitelikli çalışmasının önünü açacak şekilde gözden geçirilecek, maaşın sabit kısmı artırılacak ek ödeme miktarı daha uygun hale getirilecektir. Hekimler, ücretler bakımından ciddi biçimde rahatlatılacaktır. 
Acil durumlar için “ambulans helikopter” ve “ambulans teknesi” ile kış koşulları için “kızak ambulans” sayısı artırılacaktır. 
Türkiye’de bir hekime 590 hasta düşüyor. OECD ülkeleri arasında, örneğin Yunanistan’da 1000 hasta başına 6.2 hekim düşerken Türkiye’de 1000 hasta başına 1.8 hekim düşmektedir. 
Aynı şekilde Türkiye’de 1000 hastaya 1,7 hemşire hizmet vermektedir. İsviçre’de ise 1000 hastaya 16 hemşire düşmektedir. Bu verilere göre Türkiye 36 OECD ülkesi arasında en sonuncu sırada yer almaktadır. 
Bu verileri, Türk Tabipleri Birliği, tıp ve diş hekimliği fakülteleri ile masaya yatıracağız.’’ Dedi… HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 19:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128