Sağlık Bakanlığı’nın utanç tablosu

AİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi borç batağında… Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen rapor Bolu’da büyük bir şoka neden oldu. Rahmetli hayırsever işadamı İzzet Baysal tarafından 12.03.1997 tarihinde Tıp Fakültesi olarak kurulan ve 23 Eylül 2003 tarihinde hizmete giren 514 yataklı hastanenin, birleşme sonrası Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu adını alan kurumun borç batağında olduğu ortaya çıktı. Rapora göre AİBÜ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Tesis Düzeyi A1 Grubu Finansal Riski Hastaneler listesinin başında yani birinci sırada olduğu, kurumun 33 milyon 831 bin 876 TL borçlu olduğu resmen açıklandı. Hastanenin ayrıca finansal risk derecesinin birinci sınıf olduğu raporda belirtildi.

 Sağlık Bakanlığı’nın utanç tablosu

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Yıllardır eski adı TIP Fakültesi iken çok borcu bulunduğu ve kaynak yaratamadığı konuşulurken, her yıl zarar ettiği gerekçesiyle Kamu Hastaneler Birliğine devredilen kurumun Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu açıklama sonrası, resmi olarak birinci sırada borçlu olduğu ortaya çıkmış oldu. Bu güne kadar rektörlük ve hastaneler birliği tarafından borç miktarı bir türlü açıklanmazken Sağlık Bakanlığı araştırma raporu tüm gerçekleri ortaya serdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen raporda AİBÜ Kamu Hastaneler Birliği olarak unvan değiştiren eski Tıp Fakültesinin toplam borcunun 35 milyon 062 bin 178 TL olduğunu, banka teminatı olan 1 milyon 230 bin 303 TL’nin düşülmesinden sonra kalan borcun 33 milyon 831 bin 876 TL olarak raporda açıklandı. Kurumun Türkiye çapındaki birçok ünlü hastanelerin arısında Türkiye genelinde birinci sırada yer alması büyük şoka neden oldu.

Bolu ve çevre illerdeki vatandaşların yararlanması için merhum işadamı İzzet Baysal tarafından yaptırılan ve hizmete sokulan hastanenin bu duruma düşmesine kimler ve ne şekilde sebep oldularsa rahmetli işadamının kemiklerini de sızlatmış oldular. Bundan sonraki sürecin nasıl yürüyeceği ise merak konusu oldu.

KARİYER YERLERDE, BORÇ TAVAN YAPTI

2010 yılı 10 Şubatında Rektörlüğü devralan Hayri Coşkun yaklaşık 5 yıldır üniversite yönetimini elinde bulundurmakta. 2010 yılında A.İ.B.Ü. akademik sıralamada 22. sırada bulunurken, Tıp Fakültesi yayınlarıyla birlikte itibarı yüksek, önde olan ve tercih edilen Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak kariyer sahibiydi. Aradan geçen beş yılda, hem Tıp Fakültesinde hem de diğer fakültelerde görevli akademisyenler bir bir üniversiteden ayrıldılar. Ayrılıklar sonrası A.İ.B.Ü. Türkiye sıralamasında ilk 50 üniversite içine bile giremedi. Hematoloji başta olmak üzere bazı bölümler kapatıldı.

Edinilen bilgiye göre, borç batağının yanı sıra rektör, rektör yardımcıları hatta hukuk müşavirinin de içinde olduğu yönetimin tıp fakültesinden döner sermaye aldıkları iddia ediliyor. Hiçbir yetki ve sorumlulukları olmamasına rağmen, 10 bin ile 15 bin lira arası döner sermaye payı aldıkları iddiası kafalarda soru işareti yaratmaya devam ediyor.

BOLU OLAY GAZETESİ OLARAK BAKANLIĞIN UTANÇ RAPORUNU YAYINLIYORUZ…

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2015, 20:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu ali
bolulu ali - 6 yıl Önce

bu yönetim hatası deyilde nedir hesabını ali ercoşkundan sormak lazım cükü bu ekibi ogetirdi

zekeriya bilgi
zekeriya bilgi - 6 yıl Önce

tıp fakültesini batırdılar;sıra devlet hastanesinde.sağlık ocakları yok edildi,devlet hastanesi sağlık ocağı oldu,üniversite de devlet hastanesi.birileri kına yaksın,olan çalışanlara en kötüsü de hizmet alan vatandaşa oldu ve daha da kötüsü olacak öyle görünmekte.

bolulu
bolulu - 6 yıl Önce

önce borçlu hale getirip makstli kötü yönetim arkasindan özelleştirme. bu senaryo daha önceki kit özelleştirmelerini hatirlat miyormu? bakanlik satişa çikaracaği listeyi açiklamiş olmasin?

hüsam
hüsam - 6 yıl Önce

üniversite yönetimine bağlı iken her yetkili klinik sorumlu hocası kafasına göre sarf malzeme,milyarlarca tıbbi malzeme aldırırsa birde bunları hiç kullanmazsa odalarında saklarsa başka bir yere tayini çıktıktan sonra bu malzemelerin son kullanma tarihleride geçince olacaklardan kim sorumludur.bunlar belirlenip hesabı sorulmalıdır.

ahmet
ahmet - 6 yıl Önce

görsün akp şak şakçıları eyer görme yetenekleri varsa tabiki a.ş şirketine devrediversinler bilal çiğime oradanda para babası araplara satılıverir oradanda para şirket kasasına giri verir nasıl olsa sıfırlamayı biliyor bunlar saygılar

7/24 ÇALIŞANLAR
7/24 ÇALIŞANLAR - 6 yıl Önce

..............

objektif
objektif - 6 yıl Önce

hukuk müşaviri bir kuruş döner sermaye katkı payı almamıştır nokta. bir doğru söz yüz yanlış söze bedeldir.

eczacı gülden fındık
eczacı gülden fındık - 6 yıl Önce

sayın ahmet baysal. lütfen bolu ya bi şeyler yapıcam diye uğraşmayın.çünkü biz olanları kapatıyoruz zaten.merkez ünite en güzel hastane ama canımız kapatmak istiyor. biz köroğlu aciline tıkıştırılmaya alıştık.bazen de unutuyorlar kalabalıktan .o kadar olur.biz kıymet falan bilmeyiz zaten. benim iki çocuğum yüksek mimar. ama işsizler.ama olsun.şimdi yabancıları işe alacaklarmış ne iyi...suriyelilerede pek bi iyi bakmışız.ana caddeyi onlara tahsis ettik herhal.biz pek gidemiyoruz.olsun. onlar yayıla yayıla otursunlar.rahatsız olmasınlar.yanlışlıkla annemin cüzdanını almışlar.olsun .o da emekli zaten. emekli maaşı o kadar dolgun ki bi rahat bi rahat


SIRADAKİ HABER

banner128