Sağlık-Sen’de sağlık için sert sözler…

Sağlık Sen Şube Başkanı Sami Yılmaz yaptığı basın açıklamasında hastaneler konusunda adeta masaya sert yumrunu vurdu. Yılmaz açıklamasında, “Bolu'muzda 30 yıl önce 2 Acil servis var iken, geçtiğimiz yıl Merkez Ünitedeki Acil Servis kapatıldı, sırasıyla yataklı servisler, tomografi, yaklaşık 750 bin TL harcanan ama çok az bir süre hizmet veren yoğun bakım ünitesinin, kapısına kilit vuruldu. İlimizde yoğun Bakım ünitesi yeterli olmadığı için hastalar il dışına sevk edilmektedir” dedi.

Sağlık-Sen’de sağlık için sert sözler…
Haber: Kasım ŞAHİN

Yılmaz, konu hakkında sert açıklamasını şöyle sürdürdü; Sağlık Sen Bolu Şubesi olarak Bolu’nun Sağlık alanında en büyük sivil toplum örgütüyüz. Sağlık ve sosyal hizmet alanında tüm kurum ve kuruluşlarda yetkili sendikayız. Bize destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz. Büyük olmanın yetkili olmanın getirdiği sorumlulukların farkındayız. Bunun için Bolu’da Sağlık alanında yapılan yanlışları, eksiklikleri kamuoyuna iletmek ve doğru yolu göstermekle mükellefiz.

Bolu'da Sağlık Yönetimi;

Bolu Sağlık sistemi Türkiye de örnek gösterilen, uygulamadaki başarılarından dolayı yeni uygulamalarda pilot bölge olarak hizmet vermekteydi. Lakin Sorunsuz Sağlık Sistemi Olmaz, Sorun yaratmak lazım !

Genel Sekreterlikler kuruldu, hastane yöneticimizin tutumlarından dolayı hastanelerde (Köroğlu ünitesi, kadın doğum ünitesi, merkez ünitede) çalışan Doktorların bazıları il dışına tayin istediler ya da özel hastanelere geçtiler.Yardımcı Sağlık personeli huzursuz, çalışanlar(taşeronlar) huzursuz, gelir düşmeye, harcamalar aşırı artmaya başladı. Hastanemiz inşaat alanına döndürüldü, bir gün yapıldı diğer gün yıkıldı; adeta yap boz oynanmaya başlandı. Milyonlarca lira harcanarak çalışanların alın teri boşa gitti.

Bolu'muzda 30 yıl önce 2 Acil servis var iken, geçtiğimiz yıl Merkez Ünitedeki Acil Servis kapatıldı, sırasıyla yataklı servisler, tomografi, yaklaşık 750 bin TL harcanan ama çok az bir süre hizmet veren yoğun bakım ünitesinin, kapısına kilit vuruldu. İlimizde yoğun Bakım ünitesi yeterli olmadığı için hastalar il dışına sevk edilmektedir.

Bu da yetmedi. İlimizde her geçen gün Diyaliz hastası sayısı artmakta iken Merkez ünitedeki 30 yataklı Emine Baysal Diyaliz Merkezi kapatılıyor. Üniversiteye taşınacağı söylenen diyaliz üniteleri hastaların özel hastaneye kaçmasını önünü açacaktır. (bunu anlamakta güçlük çekiyoruz? ) ve diyaliz makinelerinin en az 10 tanesi atıl duruma düşecektir.

 Kapatılan Merkez Ünite için düşünülen AMATEM(Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Eğitim Merkezi) yapılması Bolu'ya ne kazandıracaktır?

Burası Göğüs hastalıkları hastanesi ya da 2.basamak Devlet Hastanesine dönüştürülebilir. Sağlık Tesislerimizin büyümesi ve gelişmesi gerekirken Tıbbi Hizmetler ve Sağlık Turizmi alanında Bolu'nun ufkunun daraltılmasına ve hizmet alanının küçültülmesine anlam veremiyoruz.

 İlimizin Sağlık Hizmetleri İdarecilerin tutumu, yanlış uygulamaları, kamu kaynaklarının yanlış kullanılması nedeni ile hastanelerimiz hizmet veremez hale gelmektedir. 01.08.2014 tarihinde Üniversite hastanesi ile Devlet hastanesi birleştirilmesi ile (Afilasyon) birlikte mevcut sıkıntılar iyice artmış olup, çalışanların ek ödeme adaletsizliği ve çalışan memnuniyetsizliği had safhaya çıkmıştır. Sorunlara çözüm bulması gereken kurum KHB Genel Sekreterliği idarecileri çözüm üretmek yerine sorunlara her gün bir yenisini eklemektedir.

• Sağlık çalışanlarının talebi olmamasına rağmen resen görevlendirme yaparak çalışanları mutsuz eden,

• Tüm yetkileri kendinde gören,

• Kurumun idari Hizmetler başkanın olmadığı yerlerde Mali Hizmetler Başkanı vekâlet eder şeklinde hüküm bulunmasına rağmen tüm yetkileri elinde tutan,

 • Kurum tek resmi makam aracı izni verirken kılıfına uydurulup, kendine ikinci makam aracı kiralatan,

 • Duvarları yıkıp kendine makam odası yapan müteahhit idarecilerin yerine

 Bolu'nun derdini dert edinen, sağlık alanındaki sorunlara çözüm üreten, personelin sıkıntılarına çözüm bulma anlayışında olan idareciler olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sorunların giderilmesi noktasında ilimizdeki yetkilileri ve Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyoruz.

 

                                                                                                           

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 17:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asli han
Asli han - 5 yıl Önce

i̇mza kampanyası başlatalim bu i̇darecilerin usulsuzluklaeri sağlık bakanlığı inceleme başlatsın boludaki sağlık sistemini çökertildi özel hastanelere çalışıyorlar...

galip baycan
galip baycan - 5 yıl Önce

bolu daki saglık sistemindeki yapılan usulsuzlukler saglık bakanlıgına verilmek üzere dosyaları hazırlanıp sunulacak.yeter artık gitsinler yoksa özel hastanelere gitmekten para vermekten bıktık sayın valimizi göreve cagırıyoruzz..

doğrucu
doğrucu - 5 yıl Önce

birinin bu basiretsiz ve ben yaptım oldu diyen yöneticilere bir şey söylemesi gerekiyordu eğer boluyu seviyorsak bu yöneticilerden bir an öce kurtulmamız gerekli nerdeyse sağlık bakanlığının 5 yıl önce proğrama aldığı 700 yataklı hastane için yer tesbiti bile yapamadılar aynı yatırım proğramına illerde hastaneler bitti biz hala yerini bulamadık kim özel hastaneler için çalışıyorsa çıksın ortaya yazık değilmi boluya

ÇALIŞAN
ÇALIŞAN - 5 yıl Önce

bunlar önceden beri vardı ama kimse sesini çıkartamıyordu yönetimden korkuyordu kendine yakın olan personeli uzman yapıyor kadrosunu na alıp hemşerileri fizik tedaviye kadrosuna kaydırıyor diğer sendikalarda hiç sesini çıkartmıyor ama adalet yerini bulmaya başladı teşekkürler

Doktor
Doktor - 5 yıl Önce

çalışan olarak bu zamana kadar hep aynı olaylar bolu,muz için çalışmayan kişileri böyle yerlere getirirseniz kimse sesini çıkarmaz sanıyordunuz ama o genç her şeyi söyleyince adalet yerini bulmaya başladı onada kalmayacak inşallah orası...

Çalışan
Çalışan - 5 yıl Önce

ne oldu hiç bir sonuç yok hiç kimse olaya müdale etmiyor sağlık müdürü ilgisiz hemşeriler yukarı genel sekreterliğe çekiliyor biz nöbet tutalım ondan sonra hak hukuktan söz ediliyor ama sıra onlara da gelecek

SIRADAKİ HABER

banner128