Sağlıklı hayat için bisikletler dağıtıldı

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından ilk ve ortaöğretim öğrencilerine verilmek üzere Bolu'ya gönderilen 156 bisikletin dağıtımı Bolu Kent Meydanı'nda yapıldı.

Sağlıklı hayat için bisikletler dağıtıldı

HABER: Ceylan BEYKOZ

Kent Meydanı'nda yoğun bir katılımlı düzenlenen bisiklet dağıtım törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ile Tanju Özcan, Belediye Başkanvekili Kazım Konak, Sağlık İl Müdürü Dr. Mahmut Arık, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlarken, programın devamında 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu öğrencilerinin okul korosu ve halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Öğrencileri tarafından seslendirilen türküler ve halk oyunları ekibi katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Mahmut Arık, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı hakkında bilgiler aktardı. Projenin önemine değinen arık  bu kapsamda Bolu'ya 156 bisikletin Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildiğini kaydetti.

Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise bu töreni gerçekten çok önemsediğini dile getirerek, bisiklete binmenin gerçekten çok eğlenceli olduğunu ifade etti. Kendisinin de vakit buldukça bisiklete bindiğini kaydeden Özcan, bu projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, sağlık hizmetlerinin sadece tedavi hizmetlerinden oluşmadığını ve önleyici hizmetlerin de sağlık hizmetlerinden olduğunu kaydetti. Bu manada sağlıklı yaşam için yürümek, koşmak ve bisiklete binmek vb. aktivitelerin çok önemli olduğuna vurgu yapan Ercoşkun, "Şükürler oldun ki artık imkanlarımız çok daha ilerledi. İnşallah gelecekte çok daha iyilerini iktidarıyla muhalefetiyle vatandaşlarımıza kazandırırız" dedi.

"BU BİSİKLETLER SEVGİLİ YAVRULARIMIZA HAYIRLI OLSUN"

Konuşmasına tüm Boluluların ve çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, 1927 yılında yapılan nüfus sayımında Türkiye'nin toplam nüfusu 13.5 milyon olduğunu ve  aradan 89 yıl geçtikten sonra  Türkiye'nin nüfusu 2015 yılı sonu ile 78 milyon 700 bin civarında olduğunu ifade ederek, "Sadece 0-14 yaş grubunda 20 milyon 500 bin civarında çocuğumuz yaşıyor. Demek ki biz 1927 yılından bu zamana kadar nüfusumuz 6 kat artmış ve şu anda 0-14 yaş çocuk nüfusumuz o zamanki nüfusumuzun 1,5 katı. Türkiye, o günlerden bu güne Cumhuriyetimizin kazanımları ile çok büyük mesafeler aldı. Biz bugün 0-14 yaş grubu nüfusunun genel nüfusa oranı % 26 civarındadır. Bu kapsamda biz dünyanın en genç nüfuslu ülkelerinden birisiyiz. İşte geleceğimizi bu genç nüfusla güvence altına alacağız, çocuklarımız da gelecekte bu ülkenin çok daha ileriye gitmesine hizmet edecekler. Türkiye ile bazı ülkeleri  karşılaştırdığımız zaman Almanya'nın çocuk nüfusunun genel nüfusa oranı %13, Avusturya, İtalya % 14, Yunanistan, İspanya % 15, Japonya %13, Güney Kore % 14. Gördüğünüz gibi bizim genç nüfusumuz ve bugün eğitim sistemimizde yaşanan bir takım olumsuzluklar da olsa çok daha geleceğe güvenle bakan ve ülkemizin geleceğine inanan genç bir potansiyelimiz var. Bu insan kaynağımız da gelecekte ülkemizi çok daha iyi yerlere getireceğiz. Bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin esas amacı tabi ki dünyanın en büyük on ekonomisi arasında girmek ve işte bunu başaracak olan çocuklarımız, geleceğin gençleridir. Çocuk nüfusu oranının yüksek olması ülkemiz açısından önemli ama bu nüfusun sağlıklı olması, kaliteli hayat sürmesi de bunun kadar önemli. Bu anlamda Sağlık Bakanlığımızın yeni nesillerimizin sağlıklı olması için başlatmış olduğu bu kampanya çerçevesinde çocuklarımıza bisiklet dağıtılması onların bisiklete  binmeye özendirilmesi ve fiziksel aktiviteyi önemsemeleri bakımından da son derece önemli bir husus olarak görüyorum. Dağıtılacak bisikletlerin sevgili yavrularımıza, çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sağlık içerisinde ve tehlikeden uzak bir şekilde bu bisikletleri sürmelerini diliyorum. Diğer taraftan da çocuklarımızın bisikletlerini süreceği yeterli alanlar lazım. Bu konuda belediyelerimize çok önemli görevler düşüyor. Gerek Bolu merkezdeki gerek ilçelerimizdeki bisiklet yolların artırılması, kaliteli hale getirilmesi gerekiyor. Belediyelerimizin bu yönde önemli çaba sarf edeceğini  düşünüyorum. Bu vesile ile tekrar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı 'Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı' kapsamında Bolu Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 'Okullarda Fiziksel Aktivitenin Arttırılması' işbirliği protokolü imzalandı.

Protokolün imzalanmasının ardından 'Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı' kapsamında yapılan 'Sağlık İçin Pedalla' etkinliğinin bisiklet dağıtım törenine geçildi. Törene Bolu Valisi Aydın Baruş ve diğer protokol üyeleri tarafından okul öğrencilerine 156 bisikletin dağıtımı yapıldı.

Dağıtımın ardından Vali Baruş ve protokol üyeleri sağlıklı yaşam aracına giderek burada vatandaşlara sağlıklı yaşam için adımsayarlar ücretsiz olarak dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128