Sahil Projesi başladı

“Tabiatın Kalbi Bolu” sloganı çerçevesinde Bolu’nun “spor ve turizm şehri” olmasına yönelik çalışmaları son hızla devam ediyor. Bolu Belediyesi’nin Olimpiyat ve Spor Kompleksi’nin 4. Etabında yer alan Büyüksu Deresi Su Sporları ve Sahil Projesi de takvimine uygun olarak yürütülüyor. Ağustos ayında başlanan inşaat çalışmaları Ocak ayında bitecek.

Sahil Projesi başladı

Doğa, spor ve sağlık turizmini öncelikleri arasına alan Bolu Belediyesi’nin hedeflerinden biri, Bolu’yu “yaşanabilir bir dünya şehri” yapmak. Doğa ile uyumlu bir turizm ve spor cazibe merkezi oluşturmak için yola çıkan Belediye, bu amaçla “Karaçayır Olimpiyat Spor Kompleksi Projesi” yürütüyor. Bu ana projenin odağında da “Büyüksu Su Sporları ve Sahil Projesi” yer alıyor. Bolu-Karacasu yolunda Büyüksu deresi üzerine planlanan su sporları, kürek ve kano yarışlarının yapılabileceği sahil projesi çalışmaları aralıksız sürüyor. Ağustos ayında başlanan inşaat çalışmalarının Ocak ayında tamamlanacağı açıklandı. Yaklaşık maliyeti 3 bin TL olan Proje kapsamında yaklaşık 140’ın üzerinde gölü olan Bolu’ya, su sporlarının da yapılabileceği bir göletin yanı sıra sayfiye ve rekreasyon merkezi kazandırılacak.

SU YÜKSEKLİĞİ LASTİK SAVAKLARLA AYARLANACAK

Bolu Büyüksu Deresi'nde hayata geçirilecek projeyle, derenin 1 kilometrelik kısmı, 100 metre genişliğine varan bir gölet haline getirilerek, deniz kumuyla yapay bir plaj oluşturulacak. Göletteki suyun yüksekliği yaz aylarında lastik savak ile 2,5 metreye çıkartılacak, kış aylarında ise lastik savak indirilerek suyun dere üzerinde akması sağlanacak.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Büyüksu Deresi Su Sporları ve Sahil Projesi kapsamında oluşturulacak gölette, yüzme imkânının yanı sıra kürek ve kano gibi su sporları da yapılabileceğini hatırlattı. Yılmaz, şunları söyledi:  “Proje ile Bolu’da yaşayanların deniz özlemini gidermeyi ve Bolu’yu su sporlarının da merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Maliyeti yaklaşık 3 bin TL olan geçtiğimiz Ağustos ayında başlanan proje inşaatının 2016 Ocak’ta bitmesini planlıyoruz.  İnşaatın  tamamlanmasının ardından projenin peyzaj çalışmalarına geçilecek. Peyzaj çalışmalarının da  önümüzdeki yıl bitirilmesi hedefliyoruz. Bolu’nun tüm olimpik sporların merkezi haline gelmesi hedefiyle bir dizi proje başlattık. Olimpiyat ve Spor Kompleksi Projesi bu hedefe giden önemli bir başlangıç. Bu Kompleksin 4. etabında yer alan Büyüksu Deresi Su Sporları ve Sahil Projesi bütünüyle hayata geçtiğinde Bolu su sporlarının da merkezi haline gelecek.” HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 17:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
aykırı
aykırı - 5 yıl Önce

bu proje ile nekadar tarım arazisi yok edilecek.bolulular patates tarımı yerine artık sahilde balık tutup satar herhalde

SIRADAKİ HABER