Sam Babamızın Doları

Erol Yıldız'ın kaleminden

Sam Babamızın Doları
Parası olmayan için hiçbir sorun yok. Parası bol olan için üzülmek bize düşmez. Sadece diyebileceğimiz; vay haline şu ülkemizin. Kim bilir kaç tane daha zengin ilave oldu nüfusumuzun içine. Biri cambazlık yaparak yaşamını sürdürürken, diğeri yastık altına ne kadar daha fazla dolar atarım derdinde.

Bundan böyle artık tek konuşulan konu doların hızlı artışı. Maşallah önünde hiçbir engel yok. Eski ataları safkan İngiliz gibi. Koştukça koşuyor. Bu sadece bizim gözümüze görünen kısmı. Kamuoyunda söylenenler bu tarzda. “Dolar aldı başını gidiyor. Neden acaba.” Neden olduğunu da zaten soran yok. İşin garibi merkez bankası bile dur diyemiyor.

Peki ben şimdi sormakta yarar görüyorum. Bundan yaklaşık bir ay önce, petrolün varili neden 50 doların altına düştü? Sorarsanız akıllılar belki cevap verecektir de, diğer akıllılar acaba ne diyecektir. Beni ırgalamıyor. Bilmeyen akıllılar bilen akıllılara sorsun öğrensin.

Amerika Birleşik Devletleri yani kısaca ABD, babasının uğruna Ortadoğu’da gezinmiyor. Kuruluşundan bu tarafa izlediği tüm politikaları, ABD halkının çıkarınadır. Hangi başkan göreve gelirse gelsin, bu politikanın dışına çıkma şansı yoktur. Kendi halkının refahını ve Ortadoğu’da kendi misyonunun devamı olan İsrail’e güvence sağlamanın tek yolu, Ortadoğu ve Arap bölgelerindeki enerji piyasasından azami ölçüde yararlanma azmidir. Peki buralara Rusya ve İran hakim olursa olacakları ortadadır. İşte iş burada ve ABD bu ülkelere dur demesini, para politikalarını alt üst ederek ortaya koymuştur. Hemen akabinde ne olduğunu gördük. Kendi elinde bulunan petrol kuyularının bir kısmını çalıştırarak kısa zamanda petrolün varilini 48 dolara indirmiştir. Dediği çok basit. “Durun durduğunuz yerde. Ben ne dersem o olur. Ekonominizi alt üst ederim.” Durmak bilmeyen dolar için ne dediğini benim dememe gerek yok. Artık akıllılar diğer akıllılara anlatsın. Ben ne bilirim bu cahil kafayla. Sürç-i lisan ettikse affola.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER