Sanat Güneşi Seben'de doğacak

Seneler önce ayrıldığı topraklara başarılı bir ressam olarak dönen Mehmet Alagöz'ün başlattığı sanat projesi 16 Mayıs'ta Seben'de start alıyor

 Sanat Güneşi Seben'de doğacak

HABER:Seyfi ALP
Bolu'nun Seben ilçesine bağlı Kaş Bıyıklar Köyü'nde doğduktan sonra Türkiye'de akademik resim eğitimi alan ve daha sonra Almanya'ya giden ressam Mehmet Alagöz'ün başlattığı sanat projesinin yeni ve 4. ayağı 16 Mayıs'ta Seben'de start alıyor. Türkiye-Almanya Kültürlerarası Sanat Projesi'nin bu seneki teması Düş ve Gerçek. 22 Mayıs'a kadar  sürecek projede üretilen eserler Bolu İl Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde ziyaretçilere sunulacak.

SEBEN SANATIN YENİ MERKEZİ

Sebenli ressam Doç. Mehmet Alagöz'ün çalışmalarının önemini zamanında fark eden ve bunu destekleyen Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ bu hamlesiyle ilçeyi bir sanat merkezi haline getirme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Projenin Almanya ayağında ise ressam Mehmet Alagöz'ün senelerce birlikte çalıştığı yakın arkadaşı Rainer Gosslar bulunuyor. Seben Solaklar Vadisi'ndeki sanat projesi çalıştayına 50'nin üzerinde isim katılacak.

SEBEN SEFERBER OLDU

Türkiye- Almanya Kültürlerarası Sanat Projesi çalıştayı için Seben adeta seferber oldu. Bolu Belediye Başkanı Alaattin Yılmaz'ın da yakından ilgilendiği ve desteklediği projeye Seben Belediye Başkanı Sayın Süleyman Özbağ ve ekibi, Seben Kaymakamı Sayın Osman Sayılır ve ekibi ile Seben’de Hüseyin Kılıç proje için büyük emek harcadı. Türkiye genelinde  13 sanatçının katıldığı çalıştaya, Almanya’dan da 14 katılım gerçekleşecek. Yine AİBÜ den ve Bolu’dan 14, Seben’den 2 sanatçı çalıştayda yer alacak.

SANAT KÖYÜ HENÜZ HAZIR DEĞİL

Ressam Mehmet Alagöz, hedeflerinin çalıştayı Kaş Bıyıklar Köyü'ndeki sanat evlerinde yapmak olduğunu, ancak evlerin henüz hazır olmadığı için çalıştayın Solaklar Vadisi'nde deva edeceğini açıkladı. Alagöz, önümüzdeki sene evlerin tamamlanmasını umduklarını kaydetti. Ressam Alagöz, uluslararası bir özellik taşıyan projenin Kaş Bıyıklar Sanat Köyü'nde gerçekleşmesinin nihai hedefleri olduğunu sözlerine ekledi.

BAŞKAN ÖZBAĞ HEYECANLI

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ bu seneki çalıştayla ilgili yaptığı açıklamada böyle bir projenin tarihi ve kültürel dokuyu üzerinde taşıyan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilçenin tanıtımı için çok faydalı olacağını kaydetti. Başkan Özbağ, Seben Belediyesi olarak projeye her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

50 KİŞİLİK EKİP GELİYOR

Bu seneki proje için Seben'e 50'ye yakın sanatçı ve akamedisyen akın edecek. Çalıştaya Türkiye'den katılacaklar arasında Prof. Devrim Erbil, Durdu Bulduklu, Habib Aydoğdu, Ali Kotan, İbrahim Karaoğlu, ve Prof. Zeliha Akçaoğlu gibi isimler yer alıyor. 

Bolu’dan ise Prof. Mahmut Öztürk, Doç. Dr. Hakkı Engin Giderer, Yrd. Doç. Birsen Giderer, Yrd. Doç. Dr. Özden Yarımca, Cemal Güney ve  Fatma Marmara gibi sanatçılar projede yer alacak.

Almanya'dan ise Michael Maske, ClaudiaReimann,  Marcos Xenofonte, SabrinaKrökel, YvonneSalzmann, JohannesvonDassel, Tuba Şimsek, MarleneBart, WinterChritoph, Rainer Gosslar, Andrea Gosslar, ElisaCappai, Sonja Grotjahn ve Jan Schäfer gibi kişiler projede yer alacak.

Resim altları

Resim altı 1 ve 2:Türkiye-Almanya Kültürlerarası Sanat Projesi'nin en önemli merkezi Seben ilçesindeki Kaş Bıyıklar Sanat Köyü olacak. Köydeki sanat evlerinin inşaatı henüz tamamlanmadı.

Resim 3 ve 4:Sanat projesinin 4. çalıştayı Seben'deki Solaklar Vadisi'nde gerçekleştirilecek. Daha önceki çalıştaylarda ressamlar açık arazide bölgenin resimlerini yapmış ve bunlar daha sonra Bolu'da sergilenmişti.

Resim altı 5:Seben'in Kaş Bıyıklar Köyü'nde doğduktan sonra akademik resim eğitimi alan ve daha sonra Almanya'ya giden ressam Mehmet Alagöz, bir rüyayı gerçekleştirmenin haklı mutluluğunu yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128