Sanayi sektörüne eleman dayanmıyor

Bolu İş-Kur Aktif İş Gücü Hizmetleri Servis Şefi Gülseren Savaş, ''Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalar, çalışacak eleman bulmak konusunda ciddi manada zorlanıyor'' dedi.  Bolu İş-Kur Aktif...

Sanayi sektörüne eleman dayanmıyor

Bolu İş-Kur Aktif İş Gücü Hizmetleri Servis Şefi Gülseren Savaş, ''Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalar, çalışacak eleman bulmak konusunda ciddi manada zorlanıyor'' dedi. 

Bolu İş-Kur Aktif İş Gücü Hizmetleri Servis Şefi Gülseren  Savaş, işverenlerin ve iş arayanların en çok karşılaştığı sorunlarla ve İş-Kur'un bu sorunlara çözüm üretmek için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun 2010 yılında İş-Kur olarak hizmet vermeye başladığını hatırlatan Savaş, bu tarihten itibaren toplum yararına çalışma programı çerçevesinde hizmet verdiklerini dile getirdi. Toplum yararına çalışma programının geçici işsizliği önleme adına yapıldığını belirten Savaş, ''Bu geçici ve süreli programlardır. Bu program çerçevesinde bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içindeyiz. Milli Eğitimle yaptığımız protokol kapsamında okullarda temizlik işi, belediyelerle çevre temizliği Orman Bakanlığı ile erozyonu önlemeden tutun da toplumun ortak kullandığı alanlardaki işler için işçi temin ediyoruz'' diye konuştu. Savaş, program kapsamında çalışan işçilere asgari ücret ödendiğini dile getirerek, ayrıca istihdama yönelik kurslar açarak hem işverenin hem de işçinin yararına çalıştıklarını söyledi. Bazı sektörlerde ciddi anlamda eleman ihtiyacı olmasına rağmen yapılan meslek edindirme kurslarına katılanların iş beğenmediğini de kaydeden Savaş,  ''Bu eğitimlere katılıp da iş bulamayanlar kendi istekleri ile çalışmak istemiyor. İşveren işe almaya hazır. Çünkü yetişmiş eleman istiyor. Ama bulunan işi beğenmeyenlerin genel tavrı, 'Ben çalışmak istemiyorum', 'Eşim izin vermiyor' ve 'Masa başı iş istiyorum' şeklinde oluyor. Biz yetiştiriyoruz. İşverenle buluşturmak aşamasına geldiğimiz zaman iş beğenmeme, iş yeri beğenmeme ve iş seçme gibi unsurlarla karşılaşıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128