Sanayi Sitesinin Durumu Nedir?

ERHAN BEYKOZ'UN KALEMİNDEN

 Sanayi Sitesinin Durumu Nedir?

Bolu’da sanayi esnafının kanayan yarasına parmak istedim. Benimde en büyük hayalim olan sanayi taşınması, deyim yerindeyse “arap saçına” döndü.

Vekil Tanju Özcan’ın TOKİ tarafından yapılacak iş yerleri hakkındaki verilere ulaşması, esnafı çileden çıkardı. 70-80 bin liraya mal olacağı söylenen binaların, 300 bin lira civarında olacağı öğrenilince, esnafın haklı isyanı gündemden düşmedi. Bu rakamları duyan esnaf, iş yeri almaktan vazgeçmeye başladı ama parasını alma konusu başka bir sıkıntıyı beraberinde getirdi.

Bu kadar karmaşanın içinde paranın sekretaryasını yürüten BESOB’da yapılan hırsızlık, işin tuzu biberi oldu! Olayın ortaya çıkması sonrası, birileri keseri ayağına vuracağından, birileri başını taşın altına koyduğundan bahsetti ama ortada ne keser oldu, nede taş!

Sanayi dernekleri olaya taraf olduğundan, esnafla sıklıkla toplantılar düzenlemeye devam ediyorlar. Mahkemeyi takip ediyor, yapılacak binaların ne zaman başlayacağı, kaça çıkacağı gibi önemli konuları esnafla paylaşmaya devam ediyor.

Gelelim bundan sonra ne olacağına ve ne olması gerektiğine. Hatırlayacağınız gibi, 1970’li yıllarda Bolu D-100 kenarı, eski cezaevi karşısı ve Aktaş Mahallerinde olan sanayinin bölünmüşlüğü tek çatı altına toplandı. O zamanların zihniyeti ki, şimdilerden daha iyi olduğu ortaya çıktı” sorunu çözmüştü. Aradan geçen 40 yıl sonrası aynı sorun gündeme geldiğinde, çözüm imkansız duruma geldi. Teknoloji, değişen dünya şartları, ekonomide iyileşmeler, dünyaya farklı bir bakış penceresine rağmen, sorun çözümü neredeyse imkansız gibi.

Bana kalırsa içinden çıkılmaz dene konuyu, zamanın kooperatifinde olanlarla, ellerindeki ortaya koydukları tüzükle derleyip, toparlayıp inşaata başlamalı.

Dernek yöneticileri Turgut ve Metin Beyin içinde olduğu bir kooperatif yönetimi oluşturulmalı. Yönetime belediyeden, ticaret odasından, esnaf birliklerinden, valilikte birer yetkili, yıllarını sanayiye vermiş, burada büyümüş, burası ile hayatını devam ettiren iş adamlarımızdan alınmalı. Çok değerli olan iş adamlarımızdan örneğin, Emin Semercioğlu, Necip Çarıkcı, Sabahattin Yamaner, Vedat Albayrak gibi memlekete hizmette sınır tanımayan insanlarımızla kooperatif kurulmalı. Kurulacak kooperatif attığı her adımı esnafa rapor halinde sunmalı.

Bayındırlık birim fiyatları ortadadır! Çelik, betonarme ve diğer yapıların metrekare-birim fiyatları sitelerinde yayınlanmaktadır. Bu rakamlar üzerinden ortaya çıkacak kesin hesaplar yapılmalı, plan-program netleşmeli ve bir an önce inşaata başlanmalı.

Aradan çıkacak aracılar, aradaki goygoycular, dedikodular, yalanlar, dolanlar ve iftiralar son bulacaktır. Bir birinden değerli, dünya malına ihtiyacı olmayan isimlerini yazdığım insanlarımızın dünyaya bir eser bırakmalarına fırsat verilmelidir. Esnafın sorunu gerçek rakamlarla çözülürken, kooperatif yönetiminde olanların isimlerini yaşatmak için her sokağa vererek ölümsüzleştirebiliriz.

Bir fırsatta mimarlar odasına vererek projeyi, statiğini inşaatçılar odasına çok düşük maliyetle çizdirip teknik arkadaşlarımızı da eserde imzalarını olmasını sağlayabiliriz.

Bunlar olmadığında ne olur derseniz, bu iş çok su kaldırır ve çoklarının başını ağrıtmaya devam eder. En kısa zamanda oturularak doğru bir çözüm bulmanız, gelecekten güzel günlere daha erken başlamanızı sağlayacaktır.

Bolu ve Mengen Festivalleri

Her ikiside büyük emeklerle yanlış zamanda ve yanlış zamanlamayla, birbirine nispet yaparcasına yapılmak istendi. Köroğlu Bolu’nun, Aşçılar Mengen’in olduğunu hepimiz biliyoruz. Kötü niyetten iyi murada erilemeyeceği Yaradan tarafından belgelendi. Festivalde Bolu’yu yağmur, Mengen’i de başkanlar(kısmen) durdurdu. Bolu bir tane, bütün ilçeleri ve özellikleriyle kendi özellerini yaşama fırsatını ellerine almalılar! Gerisi laftan öte bir şey değil.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 20:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan güneş
hakan güneş - 6 yıl Önce

sayın belediye başkanı bolu nun bu çok önemli sorunu hakkında yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermediği sürece bilgi kirliliği artacaktır.sayın başkan başladığı işi bitirmek için çaba sarf etmeli ivedi olarak yeni sanayi sitesinin alt yapısına başlayıp dükkanları bitirip sanayi esnafını bu muammadan kurtarmalıdır.

ESNAF
ESNAF - 6 yıl Önce

özakın dükkanından araba pazarına kadar olan bölüm sanayi değilmiş? bu kadar kayırmacı bir düşünce olamaz bizler alaattin başkana ve hırsız besob başkanına güvenmiyoruz samimi değiller

SIRADAKİ HABER

banner128