Sarıgül döner kesti, patlıcan kebaba bayıldı

CHP üyesi, eski Şişli Belediye Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül, Bolu’ya hayran kaldı. ZİÇEV Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Bolu Şubesi Dağkent Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde öğrencilerle bir araya gelen onlara çeşitli hediyeler veren ve Sarıgül, Cuma namazını da Büyük cami’de kıldı. Cami çıkışı vatandaşlara sohbet eden Sarıgül büyük ilgi gördü. Köroğlu heykeli önünde hatıra fotoğrafı da çektiren ünlü siyasetçi ve belediyeci olan Sarıgül Bolunun meşhur lokantalarından Asya Kebaba da girerek burada patlıcan müşterilerle sohbetti. Asla Kebabın sahibi Özcan Özdemir, kendi elleriyle Sarıgül’e patlıcan kebabı ikram ederken, ünlü siyasetçi bazı müşterilerin tabaklarında bulunan yemeklerde ekmeğini de bandırarak yemeklerin tadına baştı. Sarıgül daha sonra İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan bir tavuk dönercinin tezgahının başına geçerek ustalığını burada gösterip tavuk döner kesti. ZİÇEV adına Zuriye Doğanuz, Sarıgül7e plaket takdim etti.

 Sarıgül döner kesti, patlıcan kebaba bayıldı

HABER: Kasım ŞAHİN – Semih BAYKAL

Bolu’ya bir dizi ziyaretler ve yardımlarda bulunmak için gelen Mustafa Sarıgül, Zihinsel engelli öğrencileri ziyaretinin hemen ardından Büyük Cami’ye gelerek burada cemaatle birlikte Cuma namazını kıldıktan sonra CHP il binasına geçti ve burada bir konuşma yaparak basın mensuplarının sorularını cevapladı. Sarıgül, CHP binasında şunları söyledi:

"Farklılıklarımızdan doğan zenginliklerimizi ayrışma konusu yapmayalım'

Değerli basın mensupları, Bolulu yurttaşlarım, öncelikle olağanüstü doğal güzelliklere sahip, olağanüstü insan güzelliklerine sahip bir şehirde olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.İki hafta önce ülkemizin başka bir köşesinde başka bir nedenle Kütahyalı yurttaşlarımla beraberdim. Şaphane ve simav ilçelerini ziyaret ettim. Bugün de geçen hafta başında çeşitli etkinliklerle dikkat çekmeye çalıştığımız engelliler günü nedeniyle buradayız. Geçtiğimiz hafta engelliler günü'nü geride bıraktık, ancak engelliler konusu bir güne sığdırılacak bir konu değil. Başbakanlık engelliler idaresi Başkanlığı'nın tespitlerine göre; ülkemizde %12 civarında engelli olduğu var sayılmaktadır. Oysa hepimiz bu sayının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Ayrıca, giderek artmakta olan yardıma muhtaç yaşlılarımız bu sayının içinde yok. Bugün Bolu'ya Dağkent Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Okulu'nu, Köroğlu Engelsiz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği'ni Ve Türkiye Sakatlar Federasyonu Bolu Şubesi'ni ziyaret etmek üzere geldik. Ayrıca bana daima önderlik eden yol gösteren muhtarlarımla da birlikte olacağım" dedi.

"SİYASET TOPLUMSAL SORUNLARA ÇÖZÜM BULMA SANATIDIR"

Bugün cuma namazımızı da Bolu'da yurttaşlarımla birlikte kıldık. Bu ülke için, can veren, emek veren geçmişlerimizin ruhuna dualar okuduk. Dün çok değerli bir yoldaşımızı, 1979-1980 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yapmış olan Hasan Belovacıklı kardeşimi kaybettik. Bugün bu saatlerde Ankara'dan Sinop -Gerze ilçesinde toprağa verecekler. Ben de orada olacaktım; ancak sizlere burada olacağıma söz verdim. Onun için buradayım. Buradan bu ülkenin iyiliği için yürek koymuş ve hakka kavuşmuş herkese Allahtan rahmet diliyorum. Hasan Belovacıklı Başkanıma rahmet diliyorum. Bu ülke için, Bolu için, her kim taş üstüne taş koyduysa Allah razı olsun.

Bolu deyince akla hemen "izzet baysal" ismi geliyor. Biliyorum özellikle basın mensubu arkadaşlarım siyasî konulara girmek istiyorlar. Ülke ve parti sorunlarına girmek istiyorlar. Ancak hiç unutmayalım, siyaset toplumsal sorunlara çözüm bulma sanatıdır. Önce toplumun sorunlarını konuşacağız, yerinde göreceğiz. Sonra gördüklerimiz karşısında çözüm üreteceğiz. "Engelliler günü"nün biri gelir, biri geçer demeyeceğiz. Onun için önce sorunlarımızı konuşacağız. Biraz önce sayı verdim, engelliler idaresi engelli sayısı % 12 diyor. Bu sayılar doğru değil. Hepimiz biliyoruz. Anadolu köylerinde, birçok aile engellilerini saklıyor, gün yüzüne çıkaramıyor. Ne yazık ki ayıp sayıyor. Bu ülkede ilk önce engelli üretimini durdurmamız gerekiyor. Akraba evliliklerini önlememiz gerekiyor. Genetik uyuşmazlık diye bir şey var. Bunu öğrenmemiz gerekiyor. Yoksulluk, kötü beslenme, doktorsuzluk, ebesizlik, halk sağlığı konularındaki yetersizlik.

"UNUTMAYIN, ASLINDA HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ"

İş güvenliği meselesine de değinen Sarıgül;  "Her gün işyerlerinde birçok insan sakat kalıyor. Madenlerimizin, tersanelerimizin durumu belli. Trafik canavarını unutmayalım ve en önemlisi terör ve savaşlar. Unutmayın, aslında hepimiz engelli adayıyız. Biraz sonra ne olacağını yüce rabbim bilir. Hiçbir şey olmasa bile bir gün yaşlanacağımızı unutmayalım. Sorunlara önce ülke olarak biz çare bulmalıyız, sonra bütün dünya çare bulmalıdır. Siyaset niye var? İşte bütün bunlara çözüm bulmak için var. Sizden gelip oy isteyenler bütün bunları çözmek için aday oluyorlar. Onun için yurttaşlarımızla, muhtarlarımızla, Derneklerimizle birlikte olacağız. Sorunlara birlikte çözüm bulacağız. Bugün burada, bir yandan Bolu'nun eşsiz havasını teneffüs ederken diğer yandan da Bolulu yurttaşlarımla muhtarlarımla görüşme fırsatım olacak.

"DEMOKRATİK SOLUN TEMEL HEDEFİ ÖTEKİSİ OLMAYAN ÖZGÜR TOPLUMDUR"

Burada sizlere vereceğim en önemli mesaj şudur: Türkiye önemli günlerden geçiyor, farklılıklarımızdan doğan zenginliklerimizi ayrışma konusu yapmayalım, birlik ve bütünlüğe her zamankinden çok ihtiyacımız var. Ülkenin etrafı ateş çemberi. Bu ateşin bize sıçramaması için büyük özen gösterelim. Sosyal demokrasinin, demokratik solun temel hedefi ötekisi olmayan özgür toplumdur. Adaletin olmadığı yerde barış olmaz. Aç insanın çok olduğu yerde tok olan da barınamaz. Gelir dağılımı her geçen gün daha da bozuluyor. Bu ülkenin sosyal demokrasiye çok ihtiyacı var. Ben biraz önce sayın genel başkanımla görüştüm. Bütün Bolulu yurttaşlarıma selamlarını saygılarını iletti. Sayın genel başkanım da her yerde birlik bütünlüğümüze zarar vermeyecek çözümler arıyor. Birikmiş x)k sorunumuz var biliyorum. Ancak önceliğimiz ülkemizin birlik ve bütünlüğüdür. Bize emanet edileni korumak; ve ileriye götürmektir. Her gittiğim yerde parti ajîtasyonu yapmak yerine birlik bütünlük çağrısı yapıyorum. Çünkü gördüklerim karşısında bunu önemsiyorum. Bütün Bolulu yurttaşlarıma saygı ve minnet duygularımı iletmenizi diliyorum.

"İKTİDARIN ADİL DAVRANMASINI BEKLİYORUM"

 Son olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sarıgül ilk olarak KPPS' atamalarında yaşanan torpil konusunu açıkladı.Sarıgül; " Arkadaşlar öncelikle milyonlarca öğrenci sınava giriyor. Kim olursa olsun son yıllarda üniversite sınavlarında ki skandalları görüyoruz. Bunlar doğru bir şey değil. Bunlar yasa tarafından da, mahkemeler tarafından da somut olarak tespit edilmiş vaziyettedir. Bunlar bizi üzüyor. Düşünün ki binlerce öğrencimiz var ve bunların anneleri, babaları yemiyorlar, içmiyorlar. Binlerce anne baba kurs aldırıyor ki çocuklarım daha büyük başarı elde etsin diye ve sınavlara giriyorlar. Bu çocukların neler çektiklerini biliyorum. Bu nokta da iktidarın adil davranmasını bekliyorum. Kesinlikle üniversite sınavları ve bütün sınavlardaki yarışmada eşitlik, yarışmada adalet ve buna benzer bu sınavların mutlaka her siyasi partinin temsilcisinin bulunduğu şekilde planlanması lazımdır" diye açıkladı. Ayrıca Şişli Belediyesinde yaşanan sorunların son günler de medya yer almasıyla ilgili konuşan Sarıgül; "Şişli benim 15 yıldan beri görev yaptığımız bir belediyemizdir. şişli Belediyesin de ufak tefek sorunlar olabilir. Bunlar temelli sorunlar değildir. Şişli Belediye Meclisi bütün sorunların çözüm noktasıdır. Bu nokta da Belediyemiz ve Meclisimiz bu nokta çalışmalarını en güzel şekilde yapacak ve planlayacaktır" diye söyledi.

"İHRAÇLARA BEN HİÇ BİR ZAMAN DOĞRU ŞEKİLDE BAKMADIM"

Süheyl Batum'un ihraç edilmesiyle ilgili gelen soruya Sarıgül; " Genel Merkezin taktiri bir şey demek istemiyorum ama şahsı görüşüm itibariyle ben geçmişte partimizden ihraç edilen bir arkadaşınızım ihraçlara hiç bir zaman sempatik bakmadım, ihraçlara ben hiç bir zaman doğru şekilde bakmadım ve ihraç konusunda da üzüntülerimi ifade etmek istiyorum. Benim en büyük arzum şudur, fikirler konuşulmalı, tartışılmalı, aykırı fikirler olmalıdır. önemli olan o aykırı fikirlerle buluş bir araya gelebiliyor muyuz, o aykırı fikirleri dinleye biliyor muyuz. O aykırı fikirler aslında eleştiridir" dedi.

CHP binasından kalabalık hayran topluluğuyla ayrılan Sargül, Sakatlar Derneği, Muhtarlar Derneğini kısa süreli ziyaretler yaptı. Sarıgül, Sakatlar derneğinde nakdi ve ayni yardımlarda bulunduktan sonra İzzet Baysal Caddesindeki esnafları ziyaret ederek bol bol sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
öz bollu
öz bollu - 6 yıl Önce

sayın sarıgül geliyor. parti üyesi olarak haberimiz yok. bu nasıl örgüt.

yy
yy - 6 yıl Önce

bu nasıl gazetecilik haberiniz baştan aşağıya imla hatasıyla dolu patlıcan müşteri ne demek

SIRADAKİ HABER

banner128