Savaş çıkarsa ekonomi biter

Suriye ile ilgili yanlış politikasını inatla sürdüren hükümetin, Türkiye’yi sıcak bir savaşın eşiğine getirdiğini ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, savaş tamtamlarını duyan ekonominin alarm...

Savaş çıkarsa ekonomi biter

Suriye ile ilgili yanlış politikasını inatla sürdüren hükümetin, Türkiye’yi sıcak bir savaşın eşiğine getirdiğini ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, savaş tamtamlarını duyan ekonominin alarm zillerini çaldığı uyarısında bulundu.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası eski meclis başkanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Suriye ile ilgili yanlış politikasını inatla sürdüren hükümetin, Türkiye'yi sıcak bir savaşın eşiğine getirdiğini ifade etti.. "Savaş olmasa bile Borsa ve Devlet İç Borçlanma Senetleri'ne (DİBS) park etmiş 134 milyar dolarlık sıcak paranın artan istikrarsızlık algısıyla bir anda ülkeyi terk etme olasılığının ağır bir ekonomik kriz tehlikesini sıcak tuttuğunu vurgulayan Oran, savaş tamtamlarını duyan ekonominin alarm zillerini çaldığı uyarısında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Umut Oran yaptığı yazılı açıklamaya göre 2012 yılının Türkiye için kayıp bir yıl olduğunu vurgulayarak, 2013'ün bu yılı da aratacağını bildirdi. İlk çeyrekte yüzde 3.3 olan büyümenin, tüketim ve yatırımdaki fren eğiliminin artmasıyla ikinci çeyrekte yüzde 2.9'le daha da yavaşladığını belirten Oran, uzun yıllar büyümenin ana kaynağı olan özel tüketim harcamalarındaki değişimin 2009'dan bu yana ilk kez "eksi" çıktığını belirtti. Yatırımlardaki düşüşün ilk yarıda büyümeye 2.4 puan "negatif" etki yaptığını kaydeden Oran, ilk yarıdaki düşük büyümenin tek kaynağı, şaibeli altın ihracatı. Gerçekte Türkiye ekonomisinde büyüme değil, küçülme var" dedi.  

Lokomotif sektörlerde kırmızı alarm
 
 
Oran, ekonomide lokomotif konumundaki özellikle inşaat, tarım, enerji, ulaştırma, tekstil ve otomotiv gibi sektörlerde büyümenin durma noktasına geldiğini vurguladı. Lokomotif sektörlerin kırmızı alarm verdiğini söyleyen Oran, şunları kaydetti: "İnşaatta geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 15.5 olan büyüme bu yıl aynı dönemde yüzde 2.7'ye, ikinci çeyreklere göre yüzde 13.1'den yüzde 0.4'e ve buna göre ilk altı aylık dönemlere göre yüzde 14.2'den yüzde 1.5'e düştü. Stratejik sektörlerden toptan ve perakende ticarette de geçen yılın ilk yarısında yüzde 15.8 olan büyümenin bu yıl yüzde 0.9'a inmesi de ekonomideki küçülme eğilimi açısından önemli bir gösterge niteliği taşıyor. Benzer biçimde imalat sanayiinde ilk altı aylık dönemlere göre büyüme oranının yüzde 12'den yüzde 3.1'e, ulaştırma, depolama ve haberleşmede yüzde 12.4'ten yüzde 4.5'e indiği dikkati çekiyor." 
 

Bütçede ipin ucu kaçtı 
 
Bu yıl bütçe dengelerindeki bozulma asıl olarak, iç talepteki daralma nedeniyle dolaylı vergi gelirlerinde yaşanan kayıplardan kaynaklandığını belirten Oran, "Vatandaş tüketimi kısınca, zaten esas gelirleri tüketimden alınan "dolaylı" vergilere dayalı bütçe de açık verdi. Tüketimin kısılmasıyla ithalatta başlayan düşüşe rağmen cari açıktaki iyileşme yetersiz kalırken, ekonomide cari açık belasına bir de bütçe açığı kamburu eklendi, hükümetin "mali disiplin' maskesi düştü" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128