Sayın Türker, Yeni Sanayi Projeleri Nerede?

Erhan BEYKOZ yazdı...

Sayın Türker, Yeni Sanayi Projeleri Nerede?

Bundan yaklaşık 2 ay önce Ticaret Odasında bir sunum yapıldı. Sunumu yapan şirket yetkilileri “yeni sanayi”nin ne olacağını anlattı.

Yeni sanayi başlangıcında birlikte olduğu kuruluşlar ortada görünmezken, Başkan Yılmaz tepkilerin odağına oturmuş, kavgaların çekim merkezi olmuştu. Olayın başına dönmeden bazı gerçekleri bilmemiz gerektiğine inanıyorum.

Başkan Yılmaz’da sunumu izleyip, dayanamayarak konuya girdi. Konunun en başında içinde olan Başkan Yılmaz, sunumu hazırlayanlardan daha fazla hakim olduğu konuda sanayi esnafını bilgilendirdi.

Sanayi esnafının değimine karşı bıçkın olanları da sunumdaydı! Sorularla ve aldıkları cevap karşısında rahatlamış, sakinleşmiş olarak salondan ayrıldılar. Belediye halen kullanılan dükkanlar için emsali 1,5 yapacağını, gerekirse emsali yükselterek esnafın zarar yerine kar edeceğini söylemesi Başkan Yılmaz’ın “altın vuruş” u olmuştu!

Yapılacak olan yeni sanayi sitesinde fahiş fiyatların esnaf tarafından karşılık bulmaması, ticaret odasının teknik elemanlarla devreye gireceği söylemiyle sessizliğe büründü.

Şahsım adına olayın en başından beri içinde olan ticaret odası varlığına ve yapacağı katkılara inanmadım dersem yalan olur. Valilik ortalarda yok, BESOB çalınan paranın hesabını kasaba kurnazlığıyla ödemenin yolunda, esnaf keseri Başkan Gayret’in ayağına vurmasını bekliyordu! Sunumla sanayi esnafı mutlu, meclis üyeleri umutlu, basın memnun ayrılmıştı salondan.

Ticaret odasından gelecek projelerle, Mart sonu, Nisan başında kepçelerin gireceğini umut ettiğimiz yeni sanayinin hazır olacağını sanıyordum. Ticaret odamızın nihayet Bolu ve sorunlarıyla entegre olması ayrı bir güzellikti.

Kendimce, ticaret odamız iş yerlerini gezmeye, sorunları yerinde görüp çare olmaya başladı demeye başlamıştım. Yeni yapılacak sanayi taşının altında eli olduğunu farkına varmış, esnafın yanında yer alacağına inanmıştım. Başkan Yılmaz’ın, mecliste ve ticaret odasındaki sunumda anlattıklarıyla iş rayına oturmuş, yakında modern sanayi hayalleri kuruyordum!

Maalesef aradan 2 ay zaman kadar geçmesine rağmen, bütün yazdıklarımın aksine bir tek adım atıldığına dair ses duymadım! Sanayi için ticaret odasından beklenen projeleri görmek mümkün olmadı...

Üstelik avantajların başında gelen, Ticaret Odası Başkanı Sayın Türker’in teknik olmasıydı! Bizleri de yeni sanayi konusunda umutlandıran bu bileşenlerdi. Oysa görünüm şu ki, hepsi günü geçiştirmek, zaman kanmak, gaz almak adınaymış!

Şimdi yapılacak olan, havaların inşaata müsait olduğu bu günlerin kıymetini bilerek harekete geçmektir. Aksi halde, görevini yapan belediyeye karşı, ticaret odası, paraya sahip olmayan BESOB, ortalarda olmayan ve yok hükmünde ki valilik sınıfta kalacaktır. Tedavi edilmeyen yara ise büyümeye, bütün vücudu sarmaya devam edecektir.

Not: ayaklarının altına cennetin verildiği bütün annelerin gününü kutluyorum. Bütün annelerimizin ellerinden öpüyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 17:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali bulut
ali bulut - 5 yıl Önce

yeni adliye sarayı bitince bölgede yaşanacak kaosu çok merak ediyorum.

Mehmet ŞEN
Mehmet ŞEN - 5 yıl Önce

bolunun en can alıcı sorunlarındasn birini dile gitrdiğiniz için tebrik ederim.umarım bu konunun takipçisi olursunuz. ve bizim gibi insanların dualarını alırsınız.

ESNAF
ESNAF - 5 yıl Önce

sn beykoz o toplantının öncesinde yani mühür rezaleti sonrasında sanayi konusu her açıldığında eski sanayinin akibeti belli olmadan yokuz! dedikten sonra başkanın daveti üzerine tekrar aynı soruyu sorduk yani 2011 senesinden beri sorulan soruyu .çalışma yapıldığını 10 15 gün içinde sunum yapılacakmış ,ve çağırdılar sanayinin ortasında bir göl ! boş arazilerden % 50 mevcut ruhsatlı yerlerden%5 civarı kesintiyle proje taslağı bu dediler! karşılarında teknik eleman yokki sanayi esnafı var. çat pat bir iki soru sorduk. birsüre sonra tso dan elimize bir cd verildi göl gitmiş anlaşılmaz bir proje tabi d 100 karşısına dokunmamışlar. yani özak , bankalar, çarıkçı, yıltaş, h orman hattı korunmuş! yani beklediğimiz sonuç. tso da yüzlerine karşı dediydim güven olmadığı yerde iş yapamazsınız diye. şimdi tso ercan albayrak ve emlakçının zorlamasıyla dükkan yapacaklarmış ! onlar batan paralarını kurtarma peşinde .peki niye yapamıyorlar! para var izin var yer var olmayan ne!??

ESNAF
ESNAF - 5 yıl Önce

yinede sanayi yönetimindeki arkadaşlar önce kendi aralarında sonra bütün sanayideki yer sahiplerini davet edip bu cd deki projeyi bütün esnafla paylaşacaklardır artık esnaf ne karar verirse o olacak. yanlız benim izlediğim kadarıyla yere sağlam basan bir proje değil sanki siparişle yapılmış gibi. iki tane bakan yardımcısı iki vekil, vali, il başkanı b başkanı ,besob, tso, yani tüm akpartinin en güçlü olduğu bu zaman diliminde bu kadar ilgisiz kalabiliyorlarsa bi düşünün bakalım nerde hata yapıyorlar. sen söyle erhan beykoz sen yine haber yapıyon diğer leri hepten y... ka olmuş olduktan, öldükten sonra herkez haber yapar mesele zamanında yapılandır.seni tebrik ederim

Hakan Serttaş
Hakan Serttaş - 5 yıl Önce

son mahalli seçimlerde alaattin başkan 10 bin fark yatıysa bunun % 70 nedeni yeni sanayinin taşinmasına chp lilerin karşi çıkmasındandir..ama sözlerinde durmadıkları için akp lilerde yanlış yaptıklarını ağir ödeyeceklerdir.

SIRADAKİ HABER

banner128