Schott Orim Cam Geleceğe güvenle bakıyor

Schott Orim Cam Genel Müdürü Hakan Gerdan Bolu’daki fabrikalarını büyütmek istediklerini söyleyerek; “Ancak bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. İki yıl önce bunun için bir takım girişimlerde bulunduk. Ancak fabrikamız etrafında boş parsel yok. Parsel sahipleriyle yaptığımız görüşmelerden de olumlu sonuç alamadık” dedi. Çerkezköy’de yapılan yatırımların Bolu’daki fabrikalarını hiçbir şekilde etkilemeyeceğini söyleyen Gerdan; “Bu durum tam tersi şirket olarak Türkiye’de kalıcılığımızı perçinler, gelecek yılların yatırımlarının önünü açar. Bolu fabrikamız, Dünya var oldukça var olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Schott Orim Cam  Geleceğe güvenle bakıyor
 Geçen yıl 129. kuruluş yıldönümünü kutlayan Alman SCHOTT firması, dünyanın çeşitli ülkelerindeki birçok üst düzey projede, teknolojiyi ve estetiği bir araya getiren ürün ve çözümleri ile yer alıyor. Dünyanın ‘Özellikli Cam’ konusunda önde gelen üreticilerinden SCHOTT AG, Türkiye’de katma değerli projelere imza atmaya devam etmekte. Bolu’da 24 yıldır faaliyetlerine devam ederken, 2003 yılında %100 Alman Sermayesi olan Schott Orim Cam ismini alan fabrika, büyüyerek faaliyetlerini sürdürüyor. Fabrika hakkında bilgiler aktaran Schott Orim Cam Genel Müdürü Hakan Gerdan, “24 yıldır Bolu’da faaliyetlerini sürdüren fabrikamız, 2003 yılında Schott Orim Cam ismini aldı. %100 Alman sermayeye sahip olan Schott, 129 yıllık bir şirket. Dünya genelinde 2,5 milyar avro satış hacmine sahip. 42 ülkeye ihracat yapıyor” dedi.

 

“75 MİLYON AVROLUK SATIŞ HEDEFLİYORUZ”

Türkiye piyasasında çok önemli bir yere sahip olduklarını belirten Genel Müdür Gerdan, “Türkiye piyasasında 60 milyon avroluk bir satış hacmine sahibiz. Türkiye beyaz eşya sektörünün %52’sini elinde bulundurarak sektöründe lider konumundayız. Bolu’da bulunan fabrikamız 6.000 m2 kapalı alana sahip ve 270 personel çalışmakta. Yılda 1 milyon 200 bin m2 fırın camı üreterek 4 kıtada 19 farklı ülkeye, 60 farklı müşteriye ürün satışı gerçekleşiyoruz. Yıllık 60 milyon avroluk satış hacmini, ilerleyen zamanlarda 75 milyon avroya çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÖNEMLİ OLAN DOĞRU VE DÜZGÜN İNSANLARLA ÇALIŞMAK”

Önceliklerinin insan olduğunu belirten Gerdan “İnsan faktörü her zaman birinci önceliğimiz. Makine her yerde var ya da olmayan yere de bu teknoloji rahatlıkla götürebilirsiniz. Ama önemli olan düzgün insanlarla çalışmak. Bu konuda özellikle Bolu’da çok şanslıyız. İş sağlığı ve güvenliği bizim olmazsa olmazımız. Ne kadar önlem alırsanız alın, zaman zaman küçük de olsa istenmeyen kazalar yaşanabiliyor. Önlemleri alır ve korunursanız olası sıkıntılardan uzak durursunuz Amacımız sıfır kaza ile çalışmak ve dünyada örnek bir fabrika olmak” dedi.

 

“TÜRK ŞİRKETLERİNDEN DAHA FAZLA TÜRK FİRMASIYIZ”

Alman firması olmalarına rağmen gelirlerinin büyük bir bölümünü Türkiye’de harcadıklarının da altını çizen Genel Müdür Hakan Gerdan, “%100 Alman sermayeli bir şirketiz, ancak Türk şirketlerinden daha fazla Türk firmasıyız. Devlete olan vecibelerimizi fazlasıyla yerine getiriyoruz. Hiçbir aksama yok. Her şey günü gününe ödenir. 60 milyon avroluk satıştan elde ettiğimiz gelirin çok önemli bir kısmı, işçilik maliyetleri ve fabrika maliyetleri nedeniyle Türkiye’de kalır” ifadelerini kullandı.

 

“FABRİKAMIZ ETRAFINDAN BOŞ PARSEL YOK”

Geçmişte fabrikayı büyütmek istediklerini söyleyen Gerdan, “Bu günü yaşıyoruz ama gelecek 5 yılın planlamasını da yapıyoruz. Hedeflerimizi belirliyoruz ve bu doğrultu da adımlar atıyoruz. Bolu’da fabrikamızı büyütmek istiyoruz. Ancak sıkıntılar yaşıyoruz. İki yıl önce bunun için bir takım girişimlerde bulunduk. Ancak fabrikamız etrafında boş parsel yok. Parsel sahipleriyle yaptığımız görüşmelerden de olumlu sonuç alamadık” diye konuştu.

 

“ENGELLİ DERNEĞİYLE KARDEŞ OLACAĞIZ”

Engelli dernekleri başta olmak üzere çeşitli sosyal projelere de destek olduklarını belirten Gerdan, “Schott bir vakıf şirketidir. Bu nedenle belli bir sahibi yoktur. Yönetim kurulumuz vakıf adına şirketi yönetir. Sosyal projelere de desteklerimiz oluyor. Zaman zaman bize gelen okulların çeşitli taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Ayrıca engelli dernekleriyle çok yakın ilişkiler içerisindeyiz. Çerkezköy’de bulunan fabrikamız, kendi bölgesinde engelli derneğiyle kardeş oldu. Taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Aynı uygulamayı Bolu’da da önümüzdeki ay başlatıyoruz. Ayrıca fabrika personelimizin çocukları üniversiteyi kazanırsa, Schott Orim olarak çocuklarımıza burs veriyoruz, onların eğitimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Biz personelimiz çalışırken keyif alsın, mutlu olsun istiyoruz. Bu doğrultuda gerekenleri yapıyoruz, gerekli ortamı sağlamaya çalışıyoruz. Şirketimizde bir başarı varsa bunu tüm çalışanlarımıza borçluyuz. 270 personelimiz şu anda fabrikamızda çalışıyor ve ortalama çalışma süreleri 15 yıldır. Biz bundan gurur duyuyoruz. İnsanın mutlu olmadığı bir yerde böyle bir süre çalışılması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

“BOLU’DA VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamasının sonunda Bolu’da kalıcı olduklarını da belirten Schott Orim Cam Genel Müdürü Hakan Gerdan, “Çerkezköy’de yapılan yatırımlar Bolu fabrikamızı hiçbir şekilde etkilemez, tam tersi şirket olarak Türkiye’de kalıcılığımızı perçinler, gelecek yılların yatırımlarının önünü açar. Bolu fabrikamız, Dünya var oldukça var olmaya devam edecektir, bu kadar iddialı konuşuyorum” biçiminde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 21:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı HAKKI
Hakkı HAKKI - 8 yıl Önce

sizin kaliteniz, işten çıkardığınız personellerin size açıp kazandığı mahkeme kararlarından ortaya çıkar.. anket yapıp isim yazılmadan herşeyi yazmalarını isteyin personelden!!!! almanya değerlendirsin bu anketi eğer cesaretiniz varsa????

Hakkı HAKKI
Hakkı HAKKI - 8 yıl Önce

siz ilk önce oraya adam gibi yönetici alın. yetersiz şeflerle yetersiz ve firma çıkarlarını 2. plana atan yöneticilerden kurtulun da sonra kalıcılıktan söz edersiniz... bütün çalışanlara anket yapıp anketleri hiç okumadan almanyaya gönderin almanya görsün neler olduğunu... gerçi er yada geç görürler herşeyi.

Hakkı HAKKI
Hakkı HAKKI - 8 yıl Önce

site yönetimi lütfen bu yorumları yayınlayın. çok önemlidir.

bolulu
bolulu - 7 yıl Önce

bu orim cam nasil bir firmadir bilen varmi

Sertaç pullukcu
Sertaç pullukcu - 3 yıl Önce

her şey şeffaf sen önce adam gibi ismini beıirt

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124