banner120

Seben, Isparta Modeliyle kalkınacak

Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından Isparta-Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’ne gezi düzenlendi. Gezinin amacının Seben’deki elma tarımını yenilemek olduğunu söyleyen Bolu Bağışçılar Vakfı...

Seben, Isparta Modeliyle kalkınacak

Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından Isparta-Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’ne gezi düzenlendi. Gezinin amacının Seben’deki elma tarımını yenilemek olduğunu söyleyen Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, “Herkesin bir sosyal sorumluluk görevi var. Bizde üzerimize düşeni yapmak istedik” diye konuştu. Eğirdir’deki incelemelerin ardından acilen Seben ilçesine örnek bahçe kurulmasına karar verildi.

 

Bolu Bağışçılar Vakfı’nın organizasyonuyla Isparta-Eğirdir’e bir gezi düzenlendi. Geziye Bolu’dan 25 kişilik bir heyet katılırken, bölgede yapılan incelemelerle Seben’deki elma tarımının geliştirilmesi için örnek bir bahçe kurulmasına karar verildi. Söz konusu geziye başta Seben Kaymakamı Alper Balcı ve Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram olmak üzere Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, İl Genel Meclisi üyeleri, Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Niyazi Kalfa, Ziraat Mühendisleri ve Bolulu çiftçiler katıldı.

 

 

Toprak verimliliği haritası çıkarttık

Gezi kapsamında Eğirdir’de bir takım ziyaretler gerçekleştiren Bolulu heyet, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’ndeki üretimi de yakından inceleyerek yetkililerle karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Gezi ile ilgili bilgiler veren Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, vakıf olarak birçok proje gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Bolu Bağışçılar Vakfı bilindiği üzere Bolu’nun sosyal kültürel ekonomik yapısını yükseltmek için programlar uygulamaktadır. Bugüne kadar uyguladığı programlar içerisinde okul öncesi eğitim vardı. Ayrıca Bolu’nun kırsal kalkınması için toprak verimliliği haritası çıkarttık. Son olarak da Seben-Kıbrıscık toprak verimliliği haritası için çalışmalara başladık. Bu vesile ile Seben’i ziyaret ettik. Orada baktık ki bir heyecan var. Özellikle Seben Taşlıyayla Gölü’nün yapılması ve buradaki suyun Seben’e indirilmesi ve sulu tarıma geçilmesi heyecanı var. Özellikle Seben Kaymakamı Alper Balcı’nın teşvikleriyle bir beraberlik oluşturduk” diye konuştu.

 

İhracata dayalı meyve çeşitlerinin üretilmesi şart

 

Seben’deki elma tarımının dünya standartlarının çok gerisinde kaldığını ve elma tarımını geliştirmek için bu gezinin önemli olduğunu vurgulayan Erbayram “Seben’in elma tarımının yön değiştirmesini, yeni metotlara kayılmasını ve buradan eski usulleri dikkate almadan dünyanın bütün ülkelerinin kabul ettiği ihracata dayalı meyve çeşitlerinin üretilmesini düşündük. Bunun için 25 arkadaşımızla birlikte, bu arkadaşlarımızın içerisinde Seben Kaymakamı, Seben Belediye Başkanı, İl Özel İdaresi, İl Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası bir araya geldik. Eğirdir’de Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Burada çeşitli bilgiler aldık. Daha sonra bir meyve suyu fabrikasını ve soğuk hava deposunu ziyaret ettik. Eğirdir ziyaretimizden sonra anladık ki Seben’i yenilememiz lazım. Tabi bu sadece Seben’e yapılan bir ikram şeklinde olmayacak, daha ziyade enstitünün bize teklif ettiği bir deneme bahçesi kurmayı ve bu bahçe ile üreticilerimizi eğiterek diğer ilçelerimizi de kapsayan bir merkez olmasını düşündük.” Biçiminde konuştu

 

Seben’de örnek bahçe kurulacak

 

Elma tarımının geliştirilmesi için acilen Seben’de örnek bahçe kurularak çalışmalara başlanılması gerektiğinin altını çizen Erbayram, “Bolu’ya döndükten sonra en kısa zamanda Kaymakam Bey’in yardımlarıyla örnek bahçe kurulacak bir alan belirlenecek. Burada bodur elma ağaçları ve damla sulama sistemlerinden oluşan bir bahçe kurulacak. Bu bahçe, birinci yıldan itibaren meyve vermeye başlayacak. Daha sonraki yıllarda verim artacak. Tabi bu esnada da Seben Taşlıyayla Gölü’nden Seben’in sulanması sağlanacak, bu birkaç yıl alacak. Sonuçta Seben’de 40 bin dönüm arazi sulanabilme imkanına sahip olacak. Bu sulama imkanıyla beraber, biz bu deneme bahçemizle gelecek 10 yılın bahçelerini kurmayı hedefliyoruz. Bunun için tabi İl genel Meclisi, İl Özel İdaresi ve Tarım İl Müdürlüğümüzün desteklerine ihtiyacımız var” dedi.

 

Yöreye en uygun meyve çeşidi seçilecek

 

Son olarak bu gezinin verimli olduğunu ve örnek bahçe kurulduğunda Enstitü’nün eleman göndereceğini, toprak tahlilleri, su tahlilleri yapılarak yöreye en uygun meyve çeşidi seçileceğini belirten Erbayram, “Bu gezimizde öğrendik ki; elma hasadını yapar yapmaz soğuk hava deposuna göndermemiz gerekiyormuş. Elmada oluşan kepeklenme ve yumuşamanın bundan dolayı olduğunu öğrendik. Hasadı yapılan elmanın bahçede kaldığı her gün ömründen 1 hafta azalıyormuş. Bu yanlışı da görmüş olduk” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124