Seben köylüsünün kazancı 10 kat artacak

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, yapımı tamamlanan Seben Taşlı Yayla Göleti'nin 12 köyde yaklaşık 40 bin hektar arazinin su ihtiyacını karşılayacağını söyledi.   Seben Belediye Başkanı Süleyman...

Seben köylüsünün kazancı 10 kat artacak

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, yapımı tamamlanan Seben Taşlı Yayla Göleti'nin 12 köyde yaklaşık 40 bin hektar arazinin su ihtiyacını karşılayacağını söyledi. 
 

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Bolu İl Özel İdaresi tarafından Aladağ Yaylası'na yapılan ve Abant Gölü'nün 7 katı büyüklüğünde olan Seben Taşlı Yayla Göleti'nde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını ifade etti. Göletin ilçe turizmi ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten Özbağ, ''Seben'in köylerinde genellikle buğday ve arpa üretimi yapılıyor. Tarımın yapılmadığı alanlarda ise hayvancılık yapılır. Kent merkezi yakınlarında sulama sorunu olmayan köylerde ise meyve sebzecilik yapılıyor. Yapımı tamamlanan Seben Taşlı Yayla Göleti 12 köyde yaklaşık 40 bin hektar arazinin su ihtiyacını karşılayacak. Suya kavuşan köylerde ürün çeşitliliği aratacak. Hayvancılığın yoğun olduğu kesimlerde tarıma daha çok ilgi gösterilecek. Ürünlerinden bir kazanan köylümüzün kazancı 10'a yükselecek. Bu sayede de ilçenin geliri de artmış olacak'' diye konuştu. Özbağ, son yıllarda Seben'in elmasıyla da ön plana çıktığını kaydederek, ''Seben, elma üretimi konusunda da bölgede söz sahibi olan bir ilçe. Yılda yaklaşık 40 bin ton elma üretimi yapılmakta. Seben Taşlı Yayla Göleti'nin köylere hayat vermeye başlamasıyla birlikte üretimde büyük bir artış yaşanacaktır. Bu artışın yılda yaklaşık 450 bin tona çıkmasını hedefliyoruz. Bunun için çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor'' diye konuştu. Suya kavuşan köy arazilerinin değerleneceğini vurgulayan Özbağ, ''Ankara'dan gelen ekipler tarafından köylerde tapulaşma çalışmalarına başlandı. Köylümüz arazisinin tapusuna kavuşacak. Bu sayede arazi kavgalarının yaşanmasının da önüne geçmiş olacağız'' ifadesini kullandı. Özbağ, Seben Taşlı yayla Göleti'nin turizme kazandırılması konusunda da gerekli çalışmaların yapıldığını ve bunun en kısa zamanda hayata geçirileceğini bildirdi. 
     

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124