Seben ve Yüksek Okul Gerçeği

Erhan BEYKOZ yazdı...

 Seben ve Yüksek Okul Gerçeği

Gazetemizin 14.yılını bitirirken, birçok konuda yazılar yazdığımı, birçok insanımızı, kurumu, amirleri, yetkili, yetkisizleri üzdüğümü, kırdığımı, bazılarını da mutlu ettiğimi bilirim. Şunu iyi bilirim ki, mesleğimiz gereği kimseyi mutlu etmemiz, kimseye kendimizi sevindirmemiz mümkün değildir.

Yanlışlarını yazdığımızda “kötü adam”, güzellikleri yazdığımızda “eksik” yazdınız gibi sözleri duymuşumdur! Gelelim Seben ile ilgili yaptığımız habere,

Geçtiğimiz hafta Bolu Meslek Yüksek Okulunda 5 yıldır eğitim veren bahçe tarım programı bölümünün ani bir kararla Seben’e taşınacağını öğrendik. Konuya hemen atlamak yerine, bazı araştırmalar yaptık. Bu okul ne zaman kuruldu, kimlerin öncülüğünde nerede başladı, kimlerin emeği var ve eğitim ile gelecekte yapılanlara değecek miydi?

Bahçe tarım programı okulu Eski Rektör Atilla Kılıç zamanında ilk önce Mudurnu’ya açılmış! Sonrasında yapılan bütün emekler birilerinin keyfi müdahalesiyle “yok” sayılarak, Bolu’ya alınmış. Mudurnu’da yapılan seralar, üretim için harcanan emek ve yarınlar bir kalemde silinmiş.

Öğretim üyeleri Bolu’ya alınan okulda da öğrencilerle el ele vererek çalışmışlar. Bahçe düzenlemesi, kısıtlı, hatta olmayan imkanlarla sera, seraya gidecek yola döşenmesi gerekli kaldırım taşları ve bu kadar emeğin karşılığında huzurla oturup tadını çıkarmak için bir kamelya yapmışlar! Bu yapılanlar rektörlük bütçesinden çıkmayıp, olsa dahi verilmeyeceği ortada olmasına karşılık birilerinin sevgisi, sevdasıyla gerçekleştirilmiş.

En tepede olanlar bakmışlar ki, burada ekilen biçiliyor, tamamen doğal ürünler yetişiyor hatta bazen de evimize sebze olarak geliyor! kıskanmışlar. Kıskanmanın ötesinde, rektörlük seçimlerinde oy veren, vermeyen ayrımı da göz önüne alınınca, oturmuşlar düşünmüşler. Ne yapalım, nasıl yapalım, bizden olmayan, bana oy vermeyen ama Bolu’da sevgi çemberi genişleyen bu bölümü ve öğretim üyesini nasıl huzursuz edelim, demişler!

Sebzeleri evine götürüp yerken sorun yok. Oy vermediği aklına gelip, tarımdaki başarı vatandaşlar tarafından bilinip alkışlanınca, tersine bir şeyler yapmak gerekliliği hasıl olup düğmeye basmışlar!

Seben’de iş sağlığı ve güvenliği bölümünün yanında, fide ve fidecilik diye tanımlanan ve açılış için de hayırseverlere yatırım yaptırdılar. Oysa intikamcılar, eziyet olsun diye fide ve fidanlık yerine akıllarınca bu bölümden vazgeçip bahçe tarım programını Seben’e kaydırarak avuçlarını okşamak istediler. Sonrası haberde yazıldığı gibidir.

Biz haberi yaptıktan sonra, fildişinin tepesinde olanlar hemen karşı atağa geçtiler. Seben adını öne çıkararak kasaba kurnazlığına başladılar. Öğrenci arkadaşlarımıza habere karşılık vermek adına okulun kapılarını açtılar. 150 civarında mail geldi. Bazıları konudan uzak ama emrivaki yazılan mailler, bazıları okula emek verenlerin alın terine sahip çıkmalarıydı. Bunları kabulleniyorum elbette!

Telefonla büroyu arayan arkadaşlara gelip açıklama yapmaları halinde cevap haklarını kullanacaklarını söyledim. Bu hakları hala saklı! Mail yada başka sosyal medya aracıları yerine, bilgileri, fikirleri, düşünceleri, açıklamaları, farklı görüşlerini öğrenmeye hazırız.

Ağaların kendilerinin veremediği cevabı, konuya uzak olanlarla çözme telaşı ilginç değil mi? Hazır fide ve fidecilik dalının Seben’de olması gerekirken, bahçe tarım programını almanın mantığı nedir?

Fide ve fidancılık bölümünün Seben’de olması kimleri rahatsız ediyor?

Bahçe tarımda okuyan ve 5 yıldır üretenleri mağdur etmeyi birileri açıklar mı?

Mudurnu’da yapılan değişimi Bolu’da yapacaktınız da okulu neden Bolu’ya açtınız?

Son olarak şunun altını çizmeliyim, kendini “şah” kabul eden arkadaşlar; Seben’i ne kadar severseniz sevin, benim kadar sevemezsiniz. Üç yılsonunda göreviniz bitiyor ve sizler burada olmayacaksınız ama Allah ömür verirse biz buralarda olacağız.

Genç arkadaşlarıma önerim, Filler tepişirken çim olmamanızı dilerim. Bilmem anlatabildim mi?

Bu arada YÖK tarafından İş sağlığı ve iş güvenliği meslek yüksek okulunu onaylandı! Hayırlı uğurlu olmasını dilerim. 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128