Sebilci’den Bolu kültür değerleri

Sebilci Bolu Kültür Derneği facebook sayfasından Bolu’nun tarihine yolculuk sayılabilecek fotoğraf ve bilgileri paylaştı.

Sebilci’den Bolu kültür değerleri
Derleyen: Faruk Çidem

Bolu İdadisi’nin penceresinden güney batıya doğru, 6 temmuz 1929 yılında çekilen bu fotoğrafta duvarla çevrilmiş lisenin bahçesi, devamında açık pazar alanı, onun arkasında Saat Kulesi ve Yıldırım Bayezıd Camii görülmektedir. Yıldırım Bayezıd Cami’nin sağında Fırka Tepesi’nde 19.02.1932 yılında 14 ilde aynı anda açılan Halkevi Binası inşaatının devam etmekte olduğu görülmektedir.

Hisartepe’nin kuzey ve güney yamaçlarındaki yapılaşmanın yaklaşık 30 yıl ara il çekilmiş fotoğraflarının karşılaştırılması.

Hisartepe'nin yaklaşık 30 yıl arayla doğusundan çekilmiş fotoğrafları. Üstteki fotoğraf 1970 li yılların sonlarında çekilmiş, Hisartepe’nin eteklerinde henüz yüksek katlı yapılaşma başlamamış, güneyinde Asluhattin Camii yeni inşaatı devam etmekte. Alttaki fotoğraf 2007 yılında çekilmiş, Hisartepe'nin etekleri 5 katlı betonarme yapılarla sarılmış, arkada eski Bolu tamamen kimlik değiştirmiş.

1800 lü yılların sonlarında yaklaşık Sanayi Kavşağı’ndan çekilen bu fotoğrafta Bolu İdadisi ve Hisartepe’nin kuzeyi görülmektedir. Bu dönemde Paşaköyü Kavşağı ile Sanayi Kavşağı arasındaki D-100 bağlantısı yoktu. İstanbul- Ankara Karayolu, Paşaköyü’nden kent merkezine girmekte, Posta Caddesi ve Gerede Şosesi’nden geçerek Ankara Asfaltına (D-100 Karayolu) bağlanmaktaydı. Fotoğraftaki sola doğru ayrılan yol Gerede şosesi diye adlandırılan ve Ankara Asfaltına bağlanan yoldur. Bugünkü Karga Tepesi’nden Çıkınlar Mahallesi’ne inen Gerede Caddesi. Sağa doğru inen yol ise Soku Köyü’ne gitmektedir. Bugünkü Sanayi Kavşağına bağlanan İzzet Baysal Caddesi’nin devamı. 

SAAT KULESİ - Kulenin mimari yapısına bakıldığında kulenin saat kulesi olarak değil çan kulesi olarak yapıldığı ve sonraki dönemlerde batı yüzündeki pencere genişletilerek bir saat ilave edildiği anlaşılmaktadır. 1884 yılında değiştirilen çanındaki Hz Meryem ve Hz İsa fügürlerinden bu kulenin yakınında daha önce yıkılmış bir kiliseye ait olduğu sonucuna da varabiliriz.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER