Seçimin kazananı yok herkes kaybetti!!!

CHP Bolu Milletvekili ve aynı zamanda Bolu Barosu Avukatlarından olan Tanju Özcan, Pazar günü gerçekleştirilen HSYK seçimlerini değerlendirerek; “Yeni seçilen HSYK üyelerine benim uyarım şu; gerçekten hukukçu olduğumuzu, asıl görevimizin adalet dağıtmak olduğunu unutmayın. Bir kısmınızın arkasında hükümet, bir kısmınızın arkasında da cemaat vardı ama bunlar artık geride kaldı. Objektif iyi niyetli herkese eşit seviyede bir HSYK oluşması lazımdır. Türkiye’de hakim savcıları böyle bir seçime sokarsanız yargı siyasallaşır. Bugün de gelinen noktada yargı tamamen siyasallaştı. Artık HSYK’nın bütün üyeleri hükümetin adamı, cemaatin adamı diye lanse ediliyor. En doğrusu adaletin adamı olması, halkın adamı olması ve millet adına karar vermesidir. Özetle söylemek gerekirse bu seçimin kazananı yok, herkes kaybetti” diye konuştu.

 Seçimin kazananı yok herkes kaybetti!!!

Haber: Kasım ŞAHİN

Özcan, Pazar günü ilimizde gerçekleştiren Balo Barosu seçimleri hakkında da Bolu Olay Gazetesi’ne özel bir açıklama yaparak şunları söyledi; “Öncelikle Bolu Barosu ile ilgili olarak yeni seçilen yönetime ve başkana başarılar diliyorum. Bir önceki seçim döneminde 4-5 aday vardı bu dönem ise tek adaylı bir seçim oldu. Dolayısıyla mevcut başkandan memnun olunduğunu arkadaşlar göstermiş oldular. Tek adaylı seçimler bu tür meslek grupları içinde her zaman avantaj olmuştur. Yeni seçilen tüm arkadaşlara başarıla diliyorum. Geçen seçimlerde yurtdışında olmamdan dolayı oy kullanamamıştım ve bundan dolayı 105 TL ceza bile yemiştim. Ama bu seçimde bende oyumu kullandım. Milletvekilliğimin yanında Bolu Barosuna kayıtlı olan bir avukat olarak bende oyumu kullandım” dedi.

ADLİYE BİNASI İÇİN ÇOK UĞRAŞIYORUM

Baro Başkanı Ferit Atalay’ın, yeni yapılacak olan Adliye Sarayı için milletvekillerinin fazla destek vermediğinden şikayetçi olması üzerine de Özcan; “Herhalde beni kastetmemiştir. Çünkü en başından bu yana ciddi bir şekilde takip ediyoruz. Hem sayın Başsavcı ve Baro başkanıyla istişare ediyoruz. Adalet Bakanlığı ile de ben bu konuyu bizzat birkaç defa görüştüm. Adliyenin yeri ile ilgili mevzu çözüldü fakat pek arzu ettiğimiz gibi çözülmedi. Bolu Belediye Başkanı verdiği sözü burada eksik olarak yerine getirdi. Bu bizim için kötüydü elbette ama en azından şu anda adliye yeri sorunu çözüldü. Önümüzdeki günlerde de yapımına başlanmasını bekliyoruz. Tabi ihale süreci de gecikince Baro Başkanı da bu konudan rahatsız oluyor. Bu bir amme hizmetidir. Türkiye’de bu hükümetin yaptığı en güzel şey adliye binalarıdır. Ama biz Bolu olarak sırf Bolu Belediye Başkanının çeşitli kapris ve engellemeleri sebebiyle sağlıklı bir adliye binasına kavuşamadık.  Türkiye’de adliye binası yenilenmeyen iki şehirden bir tanesiyiz. Bir an önce çalışmalara başlanması için bende elimden gelen katkıyı vermeye çalışıyorum. Bu yıl seçim yılı olduğundan bu yıl yapıldı  yoksa birkaç yıl daha ötelenebilir kaygısını bende taşıyorum. Bir de ek olarak barolar birliğinin desteğiyle de baro evi yapılması gündemde. Bu da gerçekleşirse gerçekten Bolu’muza yakışır iki güzel eser olmuş olacaktır”

HAKİMLER VE SAVCILAR KAYBETTİ

Pazar günü gerçekleştirilen HSYK seçimleri hakkında çarpıcı açılamada bulunan Özcan, şunları söyledi; “HSYK seçimleri içinde şunu söylemek istiyorum. Kimin kazanıp, kimin kaybettiğini ben ikinci derecede önemsiyorum. Birinci derecede bütün hâkimler, savcılar kaybetti. Sebebi şu; Adalet Bakanlığının en üstünde görev yapan hakim ve savcılar maalesef fişlenmiş oldular. Artık hiçbir kamu kuruluşunda bilinmediği kadar hakimlerin savcıların siyasal görüşleri, dünya görüşleri insanlar tarafından, hükümet tarafından bilinir hale geldi. Biz bu yüzden 2010 yılındaki Anayasa değişikliğine hayır dedik. İki liste yarıştı, hükümet ve cemaat. Cemaatin listesi adli yargıda kaybetti, idari yargıda da üç üyeliğin ikisini de cemaate yakın kişiler aldı. Adli yargıda ise kıl payı da olsa 7-0 hükümetin listesi kazandı. Ama vatandaş olarak milletvekili ve hukukçu olarak bakıyorum ve bu seçimin kazananı yok kaybedeni var. Çünkü bütün hakim ve savcılar kaybetti. Yargı siyasallaştı vatandaşta bundan dolayı mağdur oldu. Bizim gibi demokrat insanlar tarafından da bakacak olursak, eskiden cemaate bağlı bir HSYK vardı şimdi ise hükümete bağlı bir HSYK oluştu. Ama gerçekten bağımsız bir HSYK oluşamadı. Hükümet cemaate karşı bu seçimleri tek başına sadece kendisine birebir bağlı insanlarla kazanamayacağını öngördüğü için o platform içerisinde hükümet ile dünya görüşü örtüşmeyen bazı isimlere yer vermek zorunda kaldı. Ama yeni seçilen HSYK üyelerine benim uyarım şu; gerçekten hukukçu olduğumuzu, asıl görevimizin adalet dağıtmak olduğunu unutmayın. Bir kısmınızın arkasında hükümet, bir kısmınızın arkasında da cemaat vardı ama bunlar artık geride kaldı. Objektif iyi niyetli herkese eşit seviyede bir HSYK oluşması lazımdır. Türkiye’de hakim savcıları böyle bir seçime sokarsanız yargı siyasallaşır. Bugün de gelinen noktada yargı tamamen siyasallaştı. Artık HSYK’nın bütün üyeleri hükümetin adamı, cemaatin adamı diye lanse ediliyor. En doğrusu adaletin adamı olması, halkın adamı olması ve millet adına karar vermesidir. Özetle söylemek gerekirse bu seçimin kazananı yok, herkes kaybetti” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128