SEDAŞ, sayaç değişimlerinde sayaç bedeli almıyor

SEDAŞ, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan düzenleme sonucunda tüketicilerine daha kaliteli hizmet sağlamak adına, sayaç değişim ve bakım işlemlerini ücretsiz olarak değiştirmeye devam ediyor. 10 yıllık damga süresi dolan elektrik sayaçları SEDAŞ tarafından yenisi ile ücretsiz olarak değiştiriliyor. SEDAŞ, 2014 ve 2015 yılı sonuna kadar toplamda 500 bin sayacı elektronik sayaç olarak değiştirmeyi hedefliyor.

 SEDAŞ, sayaç değişimlerinde sayaç bedeli almıyor

Konuyla ilgili açıklama yapan SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, 10 yıllık damga süresi dolan sayaçların kalibrasyon işlemine tabii tutulmasının yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti. Güven, “Yaptığımız sayaç değişim işlemlerinden dolayı tüketicilerin faturalarına herhangi bir bedel yansıtmıyoruz. Dağıtım şirketlerine yasal olarak tanınan yetki ve görev gereği sökülen sayaçlar ekiplerimizce teslim alınıyor. 10 yıllık damga süresi dolan elektrik sayaçları SEDAŞ tarafından yenisi ile ücretsiz olarak değiştirilecektir. Yapılan işlemler tutanak altına alınmaktadır. Ayrıca tüketicilerin kullanmakta olduğu elektrik tarifesinde değişiklik olmayacaktır” dedi.

 

Ölçüler ve ayar kanunu gereği

Bekir Sami Güven damga ve muayene süresi dolan sayaçlarla ilgili olarak da tüketicileri uyardı. 10 yıllık damga ve muayene süresi dolan elektrik sayacının kullanımına devam edilmesi durumunda 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği tüketicilerin maddi, adli cezai yaptırımlarla karşılaşabileceğini belirten Güven, bu nedenle mutlaka SEDAŞ ekiplerine yardımcı olmalarının menfaatleri gereği olduğunun altını çizdi.

 

Sayaç değişimi tarifeyi değiştirmiyor

Güven, Mekanik sayacı değiştirilerek ölçü devresine elektronik sayaç takılan tüketicilerin enerji kullanımlarının 3 zamanlı tarife üzerinden faturalandırılmayacağını, ancak sayaç değişimi ile tüketicilerin 3 zamanlı (Gece, Gündüz, Puant) tarifeden de yararlanma şansı yakaladıklarını belirterek, “3 zamanlı tarifeden faydalanmak isteyenler, mutlaka müşteri hizmetleri merkezine başvurarak,  tarife değişikliği talebinde bulunmaları gerekiyor” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 10:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail abi
ismail abi - 6 yıl Önce

ücretsiz değişim reklamı yaptırırlar tabi 2013 senesinde bolunun büyük bir bölümünü 54 tl ye değiştirdiler yeni sayaçla ondan...

ibrahim bilgin
ibrahim bilgin - 6 yıl Önce

bızden alınan paralar ne olacak

kemal
kemal - 6 yıl Önce

madem para alınmıyor neden bizden aldılar sedaş para alınmıyo demişte faturaya yansıtılan ne parası imiş

SIRADAKİ HABER