banner120

SEDAŞ’DAN ZİYARET

SEDAŞ yetkilileri, Bolu Olay Gazetesine gerçekleştirdikleri ziyarette Bolu’da yasal elektrik kullanımı hakkında önemli bilgiler verdiler. Sohbet toplantısı içersinde geçen ziyarette Bolu, İlçeleri ve köylerinde yaşanan sorunlarda dile getirildi. SEDAŞ yetkilisi çözüm ve sorunlar hakkında bilgiler verirken, Grup 7 İletişim Danışmanlığı yetkilisi de bol ol not aldı.

 SEDAŞ’DAN ZİYARET

SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü İsmail Ayhan Erkovan, Grup 7 Medya İlişkileri Direktörü Nazan Ergülen Şarma Bolun ve SEDAŞ Bolu Yetkilisi İlhan Özdemir,  gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Enerji dağıtım ve satışı hakkında genel bilgiler veren SEDAŞ yetkilileri, Bolu’nun yasal elektrik kullanımında örnek bir şehir olduğunun altını çizdiler.

 

Dünya standartlarında kaçak kullanımının yüzde 5 olduğuna dikkat çeken yetkililer, Bolu’nun da hizmet alanında bulunan SEDAŞ bölgesindeki şehirlerin Türkiye’nin kaçak elektrikte en düşük bölge olduğunu ifade ettiler. Yetkililer, Bolu, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’nin bulunduğu bölgede kaçak elektrikte Bolu’nun bölgede de en düşük seviyede olduklarını söylediler.

 

MERAK EDİLEN SORU VE CEVAPLAR

 

Sepaş Enerji kimdir?  Şirketinizi kısaca tanıtıp, enerji sektöründeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 

Şirketimiz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararına göre 1954 yılından beri önemli bir deneyime sahip olan dağıtım şirketinden ayrılarak 1 Ocak 2013 tarihinde kuruldu. Bildiğiniz gibi elektrik satış ve dağıtım hizmetleri ayrışmadan önce bu hizmeti bölgede daha önce bağlı olduğumuz dağıtım şirketi yürütüyordu. Şimdi ise bu hizmeti biz devraldık.

 

Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Akkök Holding ile Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden CEZ Grubu’nun oluşturduğu AKCEZ ortak girişimi bünyesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 

Türkiye sanayisinin kalbini oluşturan Kocaeli, Gebze, Sakarya, Bolu ve Düzce gibi stratejik bölgelerden uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeyle tüm Türkiye’de mesken, kobi, işletme ve sanayi abonelerine indirimli elektrik satışı yapıyoruz. Toplamda ise 1 milyon 450 bin aboneye hizmet vermekteyiz. Portföyümüzde yaklaşık 195 bin şirket mevcuttur. Bunların 2 bini sanayi, kalan kısmı küçük-orta-büyük ölçekli işletme ve kobilerden oluşmaktadır. Toplamda 960 MW’lık portföyümüz olup serbest tüketicide yaklaşık 300 MW’a ulaşmış bulunmaktayız.

 

1.         Serbest tüketicilik kavramını sık sık duyuyoruz. Bize biraz bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yıllık elektrik tüketiminiz 4.500 kWh’ın üzerinde ise yani ayda 135 TL üzeri fatura ödüyorsanız siz de serbest tüketici statüsüne giriyorsunuz demektir.  Böylece elektriğinizi istediğiniz şirketten alma hakkına sahip olabiliyorsunuz.

 

2.         Bu durumda tercih edilebilir olmak için müşteri memnuniyeti sizin açınızdan oldukça önemli olmalı.  Bu konuda hayata geçirdiğiniz çalışmalarınız var mı, neler yapıyorsunuz?

Sepaş Enerji olarak, müşteri odaklı çalışma anlayışı ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu yüzden önceliği Müşteri Hizmetleri Merkezlerimize verdik ve burada 180 derecelik bir değişim gerçekleştirdik.

 

Sepaş Enerji Müşteri Hizmetleri Merkezleri müşterilerin abonelik işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmenin yanı sıra, serbest tüketicilik satış işlemlerinin yapıldığı; satış esnasında ve sonrasında her türlü talep, öneri ve şikâyete uzman bir kadro ve sağlam bir altyapı ile cevap verildiği ve kurumsal kimliğin yansıtıldığı birimlere dönüştürüldü. Müşteri Hizmetleri Merkezleri çalışanları, müşterilerin işlemlerini gerçekleştirirken, aynı zamanda elektrik abonelikleri ile ilgili her türlü konuda da danışmanlık sağlıyor. 

 

Sepaş Enerji Müşteri Hizmetleri Merkezleri’nde sistemsel düzenlemeler sonucu yapılan iyileştirmelerle ödemeden online işlemlere kadar tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak birçok yeni uygulama hayata geçirdik. Bu kapsamda, müşteriler biriken elektrik faturalarını kredi kartıyla ve kredi kartlarına sağlanan taksit imkanıyla ödeyebiliyor. Faturalar ise serbest tüketici statüsündeki müşterilere mail ve SMS yolu ile ulaştırılıyor. Ayrıca yakında devreye alınacak Sepaş Enerji Online İşlem Merkezi ile müşteriler, evinden çıkmadan ihtiyaç duyduğu pek çok işlemi de online olarak yapabilecekler.

 

Bütün bunların yanı sıra, müşterilerimize indirimli elektrik fırsatından yararlanmaları için ihtiyaçlarına yönelik kampanya ve projeler geliştiriyor, onlara yenilikçi çözümler sunuyoruz.  

 

3.         Peki, nedir bu kampanyalar? Şu anda devam eden güncel kampanyalarınız nelerdir?

Ayda ortalama 135 TL ve 5.000 TL arasında fatura ödeyen mesken ve kobi müşterilerimiz için farklı tarifelerimiz mevcut. Müşteriler, www.sepas.com.tr web sitesinden tarifeleri görme ve indirim miktarını hesaplama şansına sahipler.

 

Bunun yanı sıra şu an da devam etmekte olan Passolig ve Eğitimin Enerjisi Sepaş’tan kampanyalarımız var. Passolig Kampanyası Aktifbank ve Passolig ile hayata geçirdiğimiz bir kampanya. Aylık fatura tutarı 135 TL ile 5.000 TL arasında olan PASSOLİG Kart sahipleri Sepaş Enerji abonesi olmaları halinde indirimli elektrik alma fırsatı yakalayarak, yılda yaklaşık bir faturalarını bedavaya getirebilecekler. Bunun yanı sıra Sepaş Enerji’den gelen ilk serbest tüketici faturalarını takiben PASSOLİG kartlarına Aktifbank tarafından 100 TL hediye yüklenecek. Eğitimin Enerjisi Sepaş’tan Kampanyası ile de serbest tüketici sözleşmesini Sepaş Enerji’ye ileten okullara elektrik faturasında yüzde 11’lik indirim sağlıyoruz.

 

Bütün bunlardan farklı olarak bireylere ve işletmelere elektrik satış sözleşmesi yaparak önemli miktarlarda kazanç sağlama fırsatı sağladığımız “Enerjinizi Kazanca Çevirin” Projesi ise girişimciler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. Örneğin; 4 kişilik çalışanı olan bir girişimci bu proje sayesinde ayda 15.000-20.000 TL arası net kar elde edebilecek ve prim sisteminin sağladığı avantajla bayinin artarak devam eden bir kazancı olacak.


 

4.         Tüketicilerinize yönelik bilinçlendirme kampanyaları yaptığınızı sık sık dile getiriyorsunuz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?

Sektördeki en önemli sıkıntılardan biri, elektrik hizmetinin hala bir kamu hizmeti olarak algılanmasıdır. Serbest tüketicilik kavramının müşteriler tarafından bilinmemesi ise enerji firmalarını sıkıntıya sokan en önemli unsurlardan biri. Bu yüzden Sepaş Enerji olarak, serbest tüketicilik ve elektriğin satın alınabilecek bir hizmet olduğu konusunda algı yaratılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu algının yaratılması için hiç şüphesiz sektördeki tüm oyunculara önemli roller düşüyor.

 

Sepaş Enerji olarak biz müşterilerimizi serbest tüketici limitini aştıkları takdirde elektrik tedarikçilerini kendilerinin seçebileceği konusunda bilgilendirmeyi en önemli görevlerimizden biri olarak görüyoruz.  İşbirliği stratejisi, bayilik, reklam, kampanya vb. projelerimiz haricinde bilinçlendirme stratejimiz doğrultusunda çeşitli illerde seminerlerde düzenledik. “Uygun Maliyetli ve Verimli Elektriğe Geçiş” başlığıyla düzenlediğimiz eğitim seminerlerinde sanayiciler ve ticarethanelerle bir araya gedik. Bunun yanı sıra, ağırlıklı olarak Türkiye’nin değişik yerlerinde AVM’lerde stand açarak halkı serbest tüketicilik kavramı hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz.

 

Tüketicilerimizi bilinçlendirmeye çalıştığımız bir diğer konu ise usulsüz aboneliklerle ilgili. Müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunmak ve tüketicilerimizin mevcut aboneliklerine ait bilgilerinin eski, eksik veya hatalı olması sebebiyle cezai yaptırım ile karşılaşmamaları için “Bilgi Güncelleme Projesi”ni başlattık. Bu proje kapsamında kaçak elektrik gibi usulsüz elektrik kullanılmasının da yasal olmadığı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. 2014 yılı içerisinde Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce’deki 1 milyon 450 bin tüketicimizin veri tabanındaki bilgilerini güncellemeyi hedefliyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 10:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
rumuz
rumuz - 7 yıl Önce

aktaş mah.kısmet sitesinde abonelik kapatılmış ve tekrar abone olmuş gib gösterilerek kaçak elektri,k kullanılmıştır.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124