Şehit annesinin elini öpen komutan örgütten yargılanıyor

15 Temmuz akşamı İstanbul’da darbe kalkışması sırasında girdiği silahlı çatışmada şehit düşen Bolulu polis memuru Ozan Özen’in, cenaze töreninde şehit annesi Emine Özen’in elini öpen dönemin Bolu Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, PETO/PDY terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla yargılanmasına başlanıldı.

Şehit annesinin elini öpen komutan örgütten yargılanıyor
Haber: Kasım ŞAHİN
15 Temmuz darbe girişimi sonrası 18 Temmuz tarihinde KHK ile Bolu Jandarma Alay Komutanıyken görevinden ihraç edilen Jandarma Albay Türker Yılmaz hakkında terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanmasına Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde başlanıldı. Tutuksuz yargılanan Yılmaz, 15 Temmuz 2016’da ki darbe girişimi sırasında başından vurularak şehit edilen polis memuru Ozan Özen’in Sümer Mahallesinde düzenlenen cenaze törenine katılmış ve burada şehit annesi Emine Özen’in elini öperek başsağlığı dilemesi bir anda Türkiye ve Bolu gündemine oturmuştu. El öpme olayına kadar kahraman gibi gösterilen o komutan şimdi ise FETÖ/PDY Örgüt Üyesi olmakla suçlanıyor.
Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde daha önce 3’ü tutuklu 7’si tutusuz yargılanan subay ve astsubayların mahkemesinde tanık olarak dinlenen dönemin Bolu Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, şimdi ise sanık durumuna düştü. Mahkemede, 30 yıllık meslek hayatında ne bir terör örgütüne üye olduğunu ne de silahlı kuvvetlerde kötü bir sicile sahip olmadığını dile getirerek şunları söyledi;
“Üzerime atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. 15 Temmuz darbe girişimi akşamı o dönemin 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer beni cep telefonuyla aradı. Ve Kendisini sıkıyönetim komutanı olarak tanıttı. Vali, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürünü derhal görevden almamı, aksi hareket edenleri de gözaltına almamı istedi. Bende tereddüt içerisinde kaldım. Üstlerimi aradığımda bu emirlere itaat etmemem istendi. Vali beyle görüşmelerde bulundum. Fakat, sıkıyönetim komutanlığı emrini vali beye çok geç saatlerde bildirdim. Çünkü, henüz olayın tam ve net olarak geliştiğini çözmeye çalışıyordum. Birde Alaaddin Çakıcı’nın Bolu’ya sevki gündeme geldi. O dönemin Adalet Bakanı an be an benden Çakıcı’nın sevki için bilgi alıyordu. Yine o gece Çakıcı’ya suikast girişimi olacağı haberini aldık ve o gece 170 hükümlü ile tutukluyu başka illere sevk ettik. Her şey üst üste gelmişti. Bu yüzden vali beye sıkıyönetim talimatını geç bildirdim. Kesinlikle bir terör örgütüne üye olmam söz konusu değildi. Yine dönemin Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, benim telefon konuşmalarımı yanlış anlamış ve yorum yapmıştır. Güneşer’in talimatlarını da asla yerine getirmedim. Hatta yine o gece valilik makamındayken Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Daire Başkanlığından üst düzey komutan beni arayarak, derhal Ankara’ya darbeyi önlemek amacıyla destek kuvvetleri isterdi. Bende vali beye, yeteri askerim olmadığını bildirdim ve vali bey de destek kuvveti göndermeme kararı verdi” dedi.
Cumhuriyet Savcısı ise mütalaasında tutuksuz yargılanan Türker Yılmaz’ın tutuklanma talebine karşın, mahkeme heyeti tutuksuz yargılanmasına, dönemin Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya ile 7 polis memurunun dinlenmesine duruşmanın 16 Ocak 2018 tarihine ertelenmesine ve o gün Vali Aydın Baruş’un tanık olarak dinlenip dinlenmemesine karar verileceğini açıklayarak, duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128