“Şehrin gelişmesini ranta çevirmek ahlaki değil”

Akil adam Uğur Tunçok Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’a 2004 yerel seçimleri sırasında önerdiği 3 projenin’de yavaş yavaş hayata geçtiğini söyledi. Tunçok;” Bu projeleri herkes düşünür önerir ama belediye başkanları yapar” dedi. Tunçok şehrin gelişmesinden bir takım çevrelerin rant sağladığı yolundaki iddiaları da değerlendirerek; “Şehrin gelişmesini ranta çevirmek doğru değildir” dedi.

 “Şehrin gelişmesini ranta çevirmek ahlaki değil”

Bolu’nun Akil adamı Mimar Uğur Tunçok Bolu Olay gazetesi imtiyaz sahibi Erhan Beykoz’a ‘olay yaratacak’ açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. “Başkan Yılmaz’a ilk seçim kampanyasında 3 adet proje sundum” diyen Tunçok; “Alaaddin Bey bana seçim kampanyasında yardım et dedi, bende dedim ki 3 projem var, sende beğenirsen yap dedim. Projeleri düşünmekten daha önemlisi onu geliştirip uygulamaktır. Bu iş cesaret ister, risk almak ister, yani düşünmek yetmez yapabilmek için irade ister. İlk projem, İzzet Baysal Üniversitesi ve Bolu arasında dümdüz bir yol olacak ve şehir bu yönde gelişecek. 2. proje, Belediye ve pazaryeri arası yürüyen merdivenle bağlanacak ve bu 2050 projesiydi ve stadyum buradan kalkacak, yeşil alan olacak! 3. proje orman parkı, bunu yapacaktı. 2 sini yaptı, 3. için uğraşıyor. Bu projeleri herkes düşünür önerir ama belediye başkanları yapar ve projeler düşünenlerin değil gerçekleştirenlerindir. Bakınız, üniversite yolu yapılırken Yüksel Ceylan dedi ki “üniversite yolunda arsaları kimler alıyor, kimler kazanıyor”? Doğrudur. Şehrin gelişmesini ranta çevirmek ahlaki değil.” Biçiminde konuştu.

 

 

Alaaddin Beyle Projeler İçin Kavga Ediyoruz

 

Tunçok; “Bolu’da herkes Alaaddin Yılmaz’ı yalnız bırakmak istiyor. Ben ona yardım ediyorum, onun yanındayım diye bana tepki koyuyorlar. Çoğu zaman Alaaddin Beyle projeler için kavga ediyoruz. Bazı kararlarına karşı çıkıyorum ‘çok duygusal davranıyorsun’ diyor. Diyorum ki baktığımızda ben sana 9 yıldır yardım ediyorum, beğenip yaptıklarının hangisi duygusal çıktı. Başkanın yapısı belli, Fikrimizi soruyor ama kendi doğrularını yapıyor. Başkan projelerini tartışır herkesten fikir alır ama kararı kendi verir. Fikirlerini tartıştığı bir sürü insan var. Onlardan biri de benim.  Katlı otoparkın üstüne Fıtness center yapılmadan önce de, Cici Taksi kavşağında da itiraz ettim. Beni dinlemedi. Özellikle Cici Taksi konusunda ben Başkana Bolu’ya çok büyük zarar verirsin dedim. 6 ay konuşmadık, 3 ay da spor salonu için konuşmadım, yakında İzzet Baysal Caddesi trafiği konusunda anlaşmazlığa düştük. Uzun süre konuşmayacağız gibi görünüyor! Belediyenin önünden tek bir araçla geçmemizin ne zararı var, diyorum ama kabul ettiremedim. Sultan Hamamının etrafını kazalım diyor, ne gereği var dedim. Diyor ki, hamam ortaya çıkacak. Prof. Dr. Ahmet Hocaya soralım diyorum, o zaman tamam diyor.  Bolunun geleceği için Gece gündüz kavga ediyoruz. “ dedi.

 

 

Semih Dimicioğlu Duygularıyla Hırslarına Yenildi

 

Uğur Tunçok; “Semih Dimicioğlu tarihi eserlerle ilgili konuda duygularına ve hırslara yenildi. Fırka tepesinde anfi tiyatronun basamakları var, dehlizler var, burada tarih kaynıyor dedi hiçbir şey çıkmadı. Hisar tepesi için bize sunduğu tapınak projesi olacak şey değil. Bunlar tarihi kültürü biliyorlar ama Semih Beyin yaptığı yaklaşım yanlış, O tapınağı yapmak, burada yapılacak iş değil, çakma tapınak yapacaksın, turist gelecek diye çok beklersin, olacak şey mi yani... “ biçiminde konuştu.

 

 

Hisar Tepesine Kafeterya Yaptırmayalım      

 

Tunçok; “Semih Dimicioğlu’na dedim ki Alaaddin Yılmaz’ın buraya kafeterya yaptırmak, döner kule yapmak düşüncesi var mı, var! Benim senin de düşün bunu yaptırmamak, gel bunu başkana yumuşak bir yöntemle anlatalım dedim. Biz başkana Akil adamlar olarak meseleyi anlattık, teknik olarak yapılmayacağını izah ettik. Semih konuyu bildiği halde Hisar tepesini tarihi vasfından çıkardılar diye belediyeyi ve bu kararı alan kurulu üst kurula şikâyet etti ve bütün mimarları ve Bolu’yu sıkıntıya düşürdü” diye konuştu.

 

Şimdi 374’ün Hikâyesini Anlatayım

 

Bolu’nun Akil adamı Mimar Uğur Tunçok ;”Burada anlatacağım life in 374 kendisi çok basit bir hikâye. Burası kat karşılığı yapılan bir anlaşmadır. Adı anılan projenin gerçekleştiği arsa, Fatih Yazıcı, Mustafa Yaman ve Muhsin Kınacı olmak üzere 3 kişiye ait. Bu arsa iki parça arsaydı. Bu arsaların birleştirilmesi işlemini Erdal Gören yapmış. Bu arsayı benden evvel belediye meclis üyeleri karar alarak birleştirmişler, kanunen mahsuru da yok. Yasal olarak daha önce terk edilen ve devamlığı olmayan yolları inşaat alanına katmışlar. Arsa sahipleri, terk ettikleri yolu parasıyla alır, ancak belediye başkasına yolu satamaz. Yasa gereği yeşil alanı satamazsın, kamu alanıdır. Yeşil alanı park bahçe yapmak zorundasın. Benim satın aldığım arkadaşlar, bu yolu da satın almış, kat karşılığı anlaşmışlar. Arsanın birleştirilmiş tapusu arkadaşlar tarafından alınmış. Hiç bir sorunu da yok. Bütün bu gelişmeler sonrasında ben buraya kat karşılığı anlaşarak dâhil oldum. Bana geldiklerinde binaları kat karşılığı ben yaparım dedim.  Bu işlemlerde kanunsuzluk var mı diye araştırdım, bütün işlemler imar kanununa uygun ve meclis kararları var. Arsa sahiplerine Belediyeden alınan yerlerin parasını pazarlık etmeyin raicin üstünde verin. Kuruşuna kadar neyse belediyeye ödeyin, dedim. Haliyle bu işin vebali var.” “Peki, her şey imar kanuna uygun da tartışma ve haksız kazanç elde ettiğimi itam etmeleri dahası bununla da yetinmeyip bunu mahkemeye taşımaları nasıl oldu?”İmar kanunu 25. maddesinde belirtiliyor. Bir parsele birden fazla yapı yapılabilir diyor. Arsanız ada halinde olduğu zaman belediye meclisi uygun görürse serbest mimari ile proje yapabilirsin anlamına gelir! Serbest mimari proje araziden rant kazanmak değildir. ‘İmar kanunu bu şarta uyarsan Projede blok boylarını istersen 40 metreden uzun yapabilirsin’ der. Bunu kanunu okuyan herkese der.  Bu da daha güzel bir yerleşme yapabilirsin demektir. Yani 374 daireyi ister asker gibi diz, ister mimarca çizsin demektir. Meclisin verdiği serbest mimari avantajı yapılacak binaların inşaat alanını artırmaz. Serbest mimari de blok boylarını 55 metre yapmak rant getirmez. Ancak Projeye güzellik ve ferahlık katar. 374 Projesini çizdim imar komisyonuna sundum. Komisyondaki arkadaşlar oy birliği ile kabul ettiler ve imar kanunu çerçevesinde konuyu Özel proje alanı adıyla tarif ederek bütün mimarların ve arsa sahiplerinin nasıl kullanacaklarını tarif ettiler. Sonuç olarak, meclisin aldığı karar doğrultusunda her şey yapıldı. Benden öncede bu tür uygulama yapılıyordu. Bu özel proje alanı kararı daha anlaşılır ve şartları uyan herkesin kullanabileceği hale geldi. Birkaç yerde özel proje alanı uygulaması yapılıyor.”şeklinde konuştu.

 

55 Metreye İtiraz Ettiler

 

Tunçok; “İtiraz niye;  Bu alanın Özel proje alanı olarak ilan edilerek, Blok boylarının benim çizdiğim proje ile 55 metreye çıkarılması ve bu serbest mimari uygulaması ile arsa sahiplerine haksız kazanç sağlanması. Dahası belediyeden satın alınan yol için artan yoğunluktan dolayı site içinde genel kullanım için yeşil alan bırakılması. Neden emsal uygulaması yapılmıştır bu uygulama arsa sahiplerine haksız kazanç sağlamıştır savı. İtirazların nedeni kısaca bunlardır. Bunlar özel proje alanı olmasa da mevcut imar kanununa göre yapılabilecek uygulamalar. Son günlerde gündemde olan 18 uygulamaları konusu bu arsa için de konuşulmaya başlandı. Bu arsa genel 18 kapsamında değilmiş ama arsa sahipleri 18 uygulamasını belediyeden kendileri istemiş. Belediye de arsanın %40 alarak 18 uygulaması yapmış. 18 uygulaması ile yolları almış arsanın %40 alabilmek için ana arsadan parsel çıkarmış. Geçenlerde ihale ile sattılar belediyeye gelir elde ettiler. Yani bunların hepsi mevcut imar kanununa uygun. Şahıslar isterlerse kendi 18 uygulamalarını belediye meclisine sunar mecliste uygun görürse kabul eder. Bu dedikodular ve karalama politikası çirkindir.” Biçiminde konuştu.

 

Mahkemeye verdiler, Mahkeme ‘Kanunsuz Değil Diye’ Karar Verdi

 

Tunçok; “Bu konuları mimarlar odasının o günkü yönetimde ki bazı arkadaşlar dile getirip orda burada konuştular. Semih bey beni aradı ‘Ağabey senin hakkında ve yaptığın 374 projesi hakkında arkadaşların çekinceleri var, haksız kazanç sağladığını söylüyorlar’ dedi. Ben de bütün meclis kararlarını ve onun da, benim de, uymak zorunda olduğum imar kanununu alıp bürosuna gittim. Bütün konuları anlattım. Semih bey ‘Tamam bunlar kanuna uygun ama benim içime sinmiyor’ dedi. Ben de ‘Sen kanundan üstün müsün ki içine sinmiyor’ dedim. Bu kanun bütün mimarlara aynı hakları veriyor.  Bu konuyu arkadaş ya anlamadı ya da anlamak istemedi benim yapmış olduğum 374 projesini ve belediye meclisinin bütün Boluluların uygulanması için almış olduğu Özel Proje alanı ile ilgili meclis kararının iptali davasını, Ankara Mimarlar Odasının Bolu Belediyesine karşı açmasına olanak sağladı. Kanunsuzluk olmadığını bildikleri halde mahkemeye verdiler. Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Mimarlar odasının açtığı dava sonrası mahkeme kararı geldi, kararda diyor ki, kanunsuzluk yoktur! Hatta mahkeme konuyu görüşmek bile istemedi, bilirkişi raporlarını verdi. Uygulama Kanunsuz değil, itiraz edecekseniz eğer en başta edecektiniz, diye karar vermiş. Tüm bu yaşananların sonucunda biz de başladık projeyi yapıyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

Arsaya ederinin iki katı Para Ödedim

 

Tunçok sözlerini şu şekilde tamamladı; “Burada ki sorun çözülürken arsa sahipleri olarak kendine menfaat mi sağlanmış mı oluyor! Bu arsayı yıllar önce satın alacak gücüm varken, ben niye gidip de bugün değerlenen arsaya ederinin iki katı para ödüyorum. Bir gerçek var, Bolu’da yapılan bütün projelerde ben aşağı yukarı nereye ne yapılacağını biliyorum. Ben kaç arsa almışım, satmışım baksınlar. Hangi sokaklardan ne almışım baksınlar. Ben gidip Borazanlar Mahallesinden 9 yıl önce yer alamaz mıydım? Eğer benim belediye başkanı ile ve meclis üyeleri ile olan arkadaşlığımdan rant sağladığımı düşünenler varsa tapuya gidip neredeki arsaları alıp satarak ticaret yapmışım bir baksınlar. Böyle bir iş yapmadığımı herkes bilir. Bazı insanlara arsa alım satımı hak ve helaldir. Çünkü onlar şehrin gelişme yönünü bilmez. Ama herkese hak ve helal olan bana bildiklerimden dolayı hakta değildir helalde değildir.” 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 11:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
lütfi erkan gökce
lütfi erkan gökce - 7 yıl Önce

senin çok dürüst olduğuna ben ve benim gibi bütün üniversite çalişanları şahitlik eder.

YORUMCU
YORUMCU - 7 yıl Önce

sizi tanımam ancak icraatleriniz ve uygulamalırınızda söyledikleriniz gibiyse mevla yar ve yardimciniz olsun yolunuz ve bahtiniz açik olsun.

SIRADAKİ HABER