Sende katıl, dünya susuz kalmasın

Haber; Duygu Kaya   Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç Tema topluluğu üyeleri son zamanlarda dünya genelinde su kaynaklarının azalmasına dikkat çekmek için üniversitede anlamlı bir yürüyüş...

Sende katıl, dünya susuz kalmasın

Haber; Duygu Kaya

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç Tema topluluğu üyeleri son zamanlarda dünya genelinde su kaynaklarının azalmasına dikkat çekmek için üniversitede anlamlı bir yürüyüş düzenleyecekler.

 

Birleşmiş Milletler, 2013 yılını “Su Dayanışması Yılı” ilan etmişti. Su dayanışmasının öneminin vurgulandığı bu yılda, “Dünya Su Günü” olan 22 Mart’ın konusu da “Su Dayanışması” olarak belirlendi. TEMA Vakfı bu önemli günde Dünya’da gittikçe azalan ve bozulan su varlığına dikkat çekerek; suyun korunması gereken bir varlık olduğunun altını çizdi. Tema, Afrika’da ve Asya’da bir kadınının temiz su kaynaklarına ulaşmak için kat ettiği mesafenin günde ortalama 6 km olduğunun, dönüş yolunda kadınların 6 km’lik yolu ellerinde litrelerce su ile kat ettiğinin, kirli suyun her gün 4.000’den fazla çocuğu öldürdüğünün, bir kilo et üretmek için bir kilo tahıl üretmekten tam 15 kat daha fazla suya ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Dünya verilerine göre Bir kilo et için 15 ton - Bir somun ekmek için 330 litre - Bir litre süt için 1.100 litre - Bir kilo makarna için 1.900 litre - Bir kilo pirinç için 3.400 litre - Bir kilo domates için 185 litre - Bir kilo elma için 1 ton - Salata yeşillikleri yetiştirmek için 40 litre - Bir fincan kahve için 140 litre - Bir jean için 11 ton - 1,5 litre mineral suyu üretmek için 3 litre su harcandığı biliniyor. Bu sebeple, AİBÜ Genç Tema topluluğu, insanların temiz su kaynaklarına ulaşmak için kat ettikleri mesafeyi ve yaşadıkları zorlukları simgesel olarak göstermek için bir yürüyüş düzenleyecek. Topluluk 1 Nisan Pazartesi günü saat 12.30’da başlayıp, 13.30’da son bulacak yürüyüşte ellerinde ya da sırt çantalarında taşıyabildikleri kadar sularla birlikte üniversite girişinde ki kule’ den aktivite merkezi 'ne kadar yürüyecekler. Amaçlarının suların önemini daha iyi anlatabilmek olduğunu söyleyen Genç Tema topluluğu üyeleri gerçekleştirecekleri doğa yürüyüşüne bolu halkından da destek beklediklerini ifade ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER