Sendikalardan sert tepki

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in yazılı talimatıyla, “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası” kapsamında, yardımda bulunan eğitimcilerin imza sirkülerlerinin istenmesine Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen’den tepki.

Sendikalardan  sert tepki

Haber: Kasım ŞAHİN

Olay Gündem Gazetesi olarak dün manşetten verdiğimiz; “Bu fişlemedir” başlıkla haberimizin eğitim camiasında büyük yankı yaratması ve tepkilere neden olmasının ardından Türk Eğitim sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman’dan sert tepki geldi. Yaman açıklamasında şunları söyledi;

“Yazıyı ilk okuduğumda şaşırdım dersem yalan olur. Şehitler hepimizin, bu ülkeye sahip çıkmamız, zor günlerde birlik beraberlik ruhu ortaya koymamız gereklidir. Her anlamda ülkemiz zor günlerden geçmektedir. Millet olarak bunu atlatacağımıza da inancımız sonsuzdur. Ülkesi için şehit olan insanın hakkı hiçbir şekilde ödenemez. Yardım insanların içinden gelerek ve meblağını da kendinin belirlediği oranda olmalıdır. Yazınızı yazın çalışanlara duyurusunu yapın. Ama verenlerle vermeyenlerin isimlerini önüme istiyorum derseniz olay fişlemeye girer, farklı boyuta taşınır. Böyle bir durumda insanlarda oluşan duygu Milli Eğitim Müdürlüğünün FETÖ terör örgütüyle mücadeleyi sabote etmeye çalışmasıdır. Veya bir yerlere yaranma gayretidir diye düşünülür. Bu yazının gönüllülük esası alınarak ve isimler gizli tutularak yeniden düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

GÖREVİNİ YAPMAYA DAVET EDİYORUZ

Konu hakkında ikinci bir açıklama da Eğitimsen Bolu Şube Yürütme Kurulundan geldi. Kurul, “Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i Hükümete Yaranma Sevdasını Bırakmasını, Görevini Yapmaya Davet Ediyoruz!” dedi.

Açıklamanın devamında ise şu görüşlere yer verildi; Geçtiğimiz ay, 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası için öğretmenlerden en az 50 TL ve üzeri para toplanması talimatı veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, bir kez daha skandal bir uygulamaya imza attı.

Bolu Valiliği tarafında 23.09.2016 tarih ve 165.08/6774 sayıyla tüm okullara gönderilen yazıda İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, nakdi ödeme yapanların imza sirkülerinin ve dekontlarının 7 Aralık 2016 tarihine kadar kendilerine gönderilmesini istedi.

Her ne kadar kampanyaya destek verilmesinde “gönüllülük” aranıyor olsa da Cengiz’in imzasıyla okullara gönderilen son talimat ile gönüllülük ilkesi yok sayılmaktadır. Üstelik, bu kampanyaya nakdi yardımda bulunmayan emekçiler de töhmet altına alınmakta, adeta fişlenmektedir!

Sayın Cengiz’e soruyoruz: Bu kampanyaya nakdi yardımda bulunmamış bir öğretmen sizin nezdiniz de “darbeci” midir? Gönüllülük esasına dayanan bir yardım kampanyasında, “alan el veren eli görmeyecek” gibi temel bir kuralı hangi amaçla yok sayıyorsunuz da insanları kayıt altına alıyorsunuz? İl Milli Eğitim Müdürlüğü, her türlü görevi yerine getirirken başta anayasa olmak üzere hukuka uygun hareket etmek zorundadır. Anayasanın temel ilkelerinden birisi ise eşitlik ilkesidir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü için nakdi yardım öğretmen makbul de yapmayan makbul değil midir? Siyasi tarihi darbelerle bezeli olan ülkemizde, öğretmenin darbelerin bir daha olmaması için yapacağı temel görev demokratik değerlere bağlı, herkesin hakkı ve hukukunu gözeten nesiller yetiştirmek değil midir? Öyleyse öğretmenleri neden bu konuda motive etmek yerine “fişleme” gibi yöntemlere başvuruyorsunuz? Aynı duyarlılığı, Bolu’da okullarda yaşanan onca soruna, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerinin çözüm bekleyen sorunlarına karşı da gösteriyor musunuz?

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, halkın sorunlarına çözüm üretmesi gereken idarecilerin, kendi görevlerini unutarak sadece birilerine “şirin” gözükecek adımlar atmasının tek anlamı, kendi görevini yapmadığı, yetkilerini kişisel ikbal arayışları için kullandığıdır. Görevini en iyi şekilde yerine getirmek dışında başka bir derdi olmayan eğitim emekçilerinin, bu ve benzeri uygulamalarla fişlenmesi kabul edilemezdir! Eğitim Sen olarak Sayın Yusuf Cengiz’e çağrımız, yetkilerini öğretmenleri fişlemek için değil okullarımızın, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarını çözmek için kullanması ve öğretmenleri rahatsız eden bu uygulamadan vazgeçmesidir!

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128