SGK dolandırıcılara karşı vatandaşı uyardı

Son dönem de Bolu'da artan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Şimdi de dolandırıcılar vatandaşları SGK'nın adını kullanarak dolandırmaya başladı. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, kurumun adını kullanarak vatandaşlardan para isteyen dolandırıcılara karşı vatandaşı uyardı.

SGK dolandırıcılara karşı vatandaşı uyardı
HABER MERKEZİ

SGK İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, son dönemde bazı şahısların vatandaşlarımızı Kurumumuzun adını vererek aradığı, bu kişilerden genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için verdikleri banka hesabına belirli miktarlarda para yatırmalarını istedikleri ve bu şekilde vatandaşlarımızı dolandırmaya yönelik teşebbüste bulundukları tespit edildiği belirtildi. 

VATANDAŞLAR BORÇLARINI RESMİ SİTEDEN ÖĞRENEBİLİR

Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 92 inci maddesi uyarınca ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 01/01/2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir. Ödemeler, Kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve Kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki “E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir.

"KİMSEYİ BORCU VAR DİYE ARAMAYIZ"

Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız “Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız.” gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini bildiririz.  

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128