SGK Haftası…

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş: 5502 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurum Kanunu’nun kabul edilişi 16 Mayıs 2006 tarihinde olmuştur. 2009 yılından itibaren de 16 Mayıs’ı içine alan hafta, Sosyal Güvenlik haftası olarak kutlanıyor. Bu yılda 11-17 Mayıs tarihlerinde kutlayacağız. Bu günde kurumuza gelen vatandaşlarımıza döner ikram edeceğiz” diye konuştu. Çavuş’u Bolu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Necmi Tunca ve üyeleri de ziyaret etti.

SGK Haftası…
Haber: Kasım ŞAHİN

Çavuş, kutlama haftası dolayısıyla şunları söyledi; Etkinliklerimiz, sabah vali’yi ziyaretimizler başladı. Hafta boyunca birtakım etkinliklerimiz olacak. Kurumsal ziyaretler, STK’ların ziyareti, sosyal güvenlik bilincinin oluşturulması, daha önce başlatmış olduğumuz kayıt dışılığın önüne geçmek için faaliyetlerimiz vardı. Bunları bu hafta boyunca sürdürerek devam edeceğiz.

Sosyal güvenlik doğum öncesinden ölüm sonrasına kadar her anımızı ilgilendirmesi açısında çok önemli bir kavram. Sosyal Güvenlik Kurumu, insanların ihtiyaçlarını yerine getirmeye çalışıyor.

1 Mayıs’tan itibaren uygulamaya başladığımız 12 aydan daha fazla prim borcu olanların prim borcunun silinmesi yönünde bir çalışma var.Prim borcunu da siliyoruz, hizmetlerini de siliyoruz. Bu silinen hizmetlere sonraki aşamada ihtiyacı olursa emeklilik aşamasında o srüeyi tekrardan satın alma hakkı var. Bu kilometre sıfırlama gibi. Prim borcunu sıfırlıyoruz. 1 Mayıs’tan itibaren sıfır borçsuz bir Bağkur sigortalısı sağlamış oluyoruz. 30 Mayıs’tan itibaren de sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkını elde etmiş olacak. Şu an talepler alınıyor.

En önemli olaylardan biri de Genel Sağlık Sigortalısı prim borçlusu olan sigortalılarımız. Bunların Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edip gelir testlerini sonlandırarak, üzerilerinde bulunan prim borçlarının yapılandırılması gerekiyor. Kanun uygulaması, 30 Nisan’da sona ermişti. Bakanlar Kurulu kararıyla 30 Eylül’e kadar süre uzatımı yapıldı. GSS’li olan bütün vatandaşlarımız da bu süreye kadar gelir testlerini yaparak, prim borçlarını yapılandırmalarını talep ediyoruz.

 

Ülkemizde 2 milyona yakın Suriyeli ve Iraklı insanlar var. Bunların aktif iş gücüne katılımıyla ilgili yasal sıkıntılar var. Bunların kolay bir şekilde iş gücüne katılmasıyla ilgili bir yasal düzenleme yapılacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma izinlerinin İŞKUR tarafından verilmesiyle alakalı bir yönetmelik hazırlayıp Bakanlar Kurulu’na gönderdi; ama Bakanlar Kurulu’ndan bir karar çıkmadı. Şu anda uygulanan prosedür, bu kişileri çalıştırmak isteyenler, Çalışma Bakanlığı’na internet üzerinden müracaat ediyor. Çalışma izinlerini aldıktan sonra çalıştırabilirler. Bizi en fazla sıkıntıya sokan konuların başında yabancıları izinsiz çalıştıranlara yönelik şikayetler geliyor. Denetmelerimiz de en fazla bu konu sıkıntıya sokuyor. 170’e ihbarlar geliyor. Bu ihbarları denetmenler gidip yerinde tespit ettiğinde şu anda yürürlükteki mevzuat, neyi öngörüyorsa onlar uygulanıyor. Kaçak işçi çalıştırdığından dolayı İŞKUR’a rapor gönderiyoruz, sigortasız işçi çalıştırdıklarından dolayı da Sosyal Güvenlik Mevzuatı hangi cezai yaptırımı öngörüyorsa onlar uygulanıyor.


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128