Sıcak Para Bitti Dolar Aldı Başını Gitti

Ersan Türkoğlu yazdı...

 Sıcak Para Bitti Dolar Aldı Başını Gitti

Türkiye’de siyasi iktidarların ekonomik krizlerle geldiği ve gidişlerinin de ekonomik krizle olduğu su götürmez bir gerçek. 

AKP’nin ülkemizi yönettiği on iki yıl kimileri tarafından ekonominin iyi yönetildiği ve Türkiye’nin hızlı büyüdüğü yıllar olarak nitelendirilse de bence aslında ekonomik alanda hiçbir şeyin yapılmadı, yurtdışından gelen sıcak paranın bankalar tarafından vatandaşa kredi verilmesi yoluyla hormonlu büyüme sağlandı.
Dünyadaki ekonomik gelişmeler açısından AKP iktidarı, bugüne kadarki iktidarlar içinde bence en şanslı olanıdır.

Neden mi?

ABD’de yaşanan ekonomik kriz, Amerika Merkez Bankasını parasal genişlemeye ve faizleri indirmeye mecbur etti, özellikle gelişen piyasalar başta olmak üzere tüm dünyaya adeta para yağdı.

Türkiye ekonomisini yöneten kadro Amerika’da başlayan krize karşı tedbir olarak faizleri olağanüstü artırdı ve böylece Türkiye’den para çıkışını engelleyebileceğini düşündü.

Fakat zaten dünyada para bol olduğu için bir de üstüne Türkiye’de faiz aşırı artınca ülkemize oluk oluk döviz aktı, bunun sonucu olarak da döviz fiyatları düştü.

Tabi sadece bu değil döviz fiyatlarını düşüren; AKP iktidarının devamını sağlamak için miyarlarca dolar gönderen Arap ülkelerini de unutmamak lazım.
Tüm ekonomiler için tehdit olan aşırı değerli yerel para, ihracatı zorlaştırırken ithalat patlamasına yol açtı.

Samanı bile ithal eder duruma geldik.
AKP’li 12 yılda her yıl verilen yaklaşık 50-60 milyar dolar cari açık, sıcak parayla fonlandığı için büyük bir sorun haline geldi. 
İşte şimdilerde ekonomide yaşanan bozulmada en büyük etken sıcak paraya olan bağımlılıktır...
Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Merkez Bankası’na faiz indirmesi için baskı yapılmasının sebebi hızla yavaşlayan ekonominin yeniden canlandırılmasıdır.
Merkez Bankası faizleri düşürürse kredi kullandırılarak ekonomi canlandırılabilir, ama bu sefer de dünyadaki para eskisi kadar çok olmadığından ülkeye yeni döviz girişi sağlanamayacağı gibi hatta döviz çıkışı sebebiyle döviz fiyatlarının yükselmesine ve bu sebeple de başka bir ekonomik kriz yaşanmasına yol açabilir.
Sonuç itibariyle...
Amerikan Merkez bankasının uyguladığı sıfır faiz ve bol para politikasını yakın zamanda sonlandıracak ve bunun neticesi olarak da diğer ülkelerdeki sıcak paranın önemli bir kısmı geri dönecek.

Bu işten en büyük zararı, cari açığı yüksek ve ekonomisini yurt dışından gelen sıcak parayla yönlendiren ülkeler görecek.

Maalesef bunların başında da Türkiye’nin geldiği açıkça ortada.
Umarım, iktidar bu gerçekleri görür ve gerekli tedbirleri alır.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 14:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu
bolulu - 6 yıl Önce

amanın batıyoruz dostlar...seçimlere az kaldı chp gelecek sıkıntılar bitecek innşaallahhh...

SIRADAKİ HABER

banner128