Sigara bağımlılığından eğitimle kurtulabilirsiniz

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan'ı fırsata dönüştürerek sigara bağımlılıklarından kurtulmak isteyen vatandaşlar, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'nde açılan Sigara Bırakma Polikliniği'ne başvuru bulunuyor.

Sigara bağımlılığından eğitimle kurtulabilirsiniz

HABER: Ceylan BEYKOZ

Bu Ramazan sevdikleriniz için kendinize bir şans tanıyın!

Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği çatısı altındaki önemli sağlık kuruluşlarından İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'nde yaklaşık 1 yıl önce açılan Sigara Bırakma Polikliniği'nde başarılı sonuçlar alınmaya devam ediyor.

Kanserden kalp damar hastalıklarına kadar birçok ağır sağlık sorununun tetikleyicisi olan sigarayla mücadele için yaklaşık 1 yıldır Sigara Bırakma Polikliniği'nde eğitimler veren Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Aysel Kargı, sigarayı bırakma konusunda başarılı sonuçlar aldıklarını ve polikliniğe başvuran çok sayıda bağımlının artık sigara kullanmadıklarını söyledi.

Sigara bağımlılığının insan sağlığının en büyük düşmanlarından biri olduğunu ve bir an önce kurtulmak gerektiğini belirten Kargı, sigara bağımlılıklarından kurtulmak isteyen vatandaşların on bir ayın sultanı mübarek Ramazan'ı da fırsat bilerek polikliniğe oldukça çok sayıda başvuruda bulunduklarını söyledi.

 

MÜBAREK RAMAZAN, SİGARA BAĞIMLILIĞINA KARŞI MÜCADELE HASSASİYETİNİ ARTIRDI

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan, Bolu'da sigarayı bırakmak isteyipte bırakamayan sigara bağımlıları için adeta fırsata dönüştü. 7'den 70'e her yaş grubundan olduğu dikkatlerden kaçmayan sigara kullanıcıları, Uz. Dr. Aysel Kargı tarafından verilen eğitimlere adeta müracaat akınında bulundu.

Başvuru sahiplerinden bir bölümü ile geçtiğimiz günlerde düzenlediği grup eğitimlerinde buluşan Kargı, sigara tüketiminin temelindeki duygunun alışkanlık duygusu olduğunu, bu kötü alışkanlığın terk edilebilmesi için bağımlıların öncelikle yeni ama insan sağlığına yararlı alışkanlıklar edinmeleri gerektiğinin altını önemle çizdi.

 

SAKIN 'TEK SEFERDEN BİR ŞEY OLMAZ' DEMEYİN!

Sigara tüketiminin hiçbir yararı olmadığını ve insan vücudunda çok büyük hasarlara yol açtığını ifade eden Kargı, sigarayı bırakmak isteyenlere öncelikle şu telkilenlerde bulundu: “Biz başarılı olursak, sizin başarınız sayesindedir. Biz yürümek isteyene koltuk değneği olabiliriz. Sigarayı bırakanlar sakın tek bir defa bile olsa sigaraya yönelmemeli. Geçirdiğiniz stresli dönemlerde sigaraya yönelmemelisiniz. Bağımlılıkların geçmişine baktığımızda hep buna benzer nedenlerle karşılaşıyoruz. Bu yanlış.

Sigarada bulunan nikotin, ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Nikotinin meydana getirdiği bağımlılık nedeniyle diğer kimyasal maddeler de vücuda alınmış olur. Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Bir sigara içildiğinde, ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin, beyne ulaşır ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak, bazı hormonların salınmasına neden olur. Bu da zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi değişikliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ödül gibi gelen bu değişikliklerin devam etmesi için vücudunuz daha çok nikotin istemeye başlar. İçtiğiniz sigaranın sayısı giderek artar.”

 

SİGARA KULLANICILARI ALO 171'İ BİR KENARA NOT EDİN!

Kargı'nın açıklamalarının ardından, mevcut sağlık durumlarını öğrenebilmek için sigarayı bırakmak isteyenlerin akciğer röntgeni çekildi, solunum testi ve kan testi yapıldı. En uygun tedavi yöntemleri belirlendi. Kargı ile hastalar, önümüzdeki hafta Çarşamba günü düzenlenenecek bir sornaki eğitimde yeniden bir araya gelmek üzere sözleşti.

Kargı, açıklamalarının sonunda, sigarayı bırakma girişiminde bulunmuş ancak geçmişte başarısız olmuş tiryakilere seslendi. Sigara kullanıcılarının mübarek Ramazan'ı sigarayı bırakmak için fırsata dönüştürmeleri çağrısında bulunan Kargı, kullanıcılara ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı'nı aramalarını önemle tavsiye etti. Kargı, sadece 171'den gelen müracaatların kabul edildiğini ifade ederek, sözlerini noktaladı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128