Âşık Dertli ebediyen yaşayacak

“Şeytan bunun neresinde “isimli türküsüyle gönüllerde yer eden Âşık Dertli’nin divanı Bolu Valiliği ile birlikte İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün katkılarıyla...

Âşık Dertli ebediyen yaşayacak

“Şeytan bunun neresinde “isimli türküsüyle gönüllerde yer eden Âşık Dertli’nin divanı Bolu Valiliği ile birlikte İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün katkılarıyla yayınlandı.

 

Âşık Dertli’nin divanı yayınlandı. Bolu İl Kültür ve Turizm müdürü Hasan Kaplan Âşık Dertli’nin Bolu’nun bağrından çıkan en önemli halk ozanlarından biri olduğunu söyledi. Aşık Dertli’nin aynı zamanda Türk Halk Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kaplan;”Ünü Anadolu coğrafyasını kapsadığı gibi özellikle “Telli sazdır bunun adı” isimli eseri ile Anadolu sınırını aşmıştır. İnanıyorum ki Âşık Dert’linin bu divanı Halk edebiyatı ile uğraşanlara, halk ozanlarına ve Türk halk şiirini sevenlere güzel bir kaynak oluşturacaktır” dedi. Kaplan kitabın tanıtımını en iyi şekilde yapacaklarını ve kitabı Türkiye’nin önemli kütüphaneleri ile çeşitli üniversitelerine göndereceklerini söyledi.

 

Âşık Dertli’yi anma gecesi

21 Aralık Çarşamba günü Şair Dertliyi anma gecesi yapacaklarını söyleyen Kaplan; “Programda önce Şair Dert’linin hayatını AİBÜ Öğretim görevlisi Hamdi Birgören hocamız anlatacak. Daha sonra programda Dertli’den şiirler okunacak. Son olarak Ozan Haşimi, Ozan Özveri, Hasan Kaplani ve İhsan Öztürk sahne alarak katılımcılara bir resital sunacak. Katılmak isteyenler davetiyelerini İl Halk Kütüphanesi müdürlüğünden alabilecekler. Konser kültür merkezi tiyatro salonunda gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128