Şimdi METİN Olma Zamanıdır

Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin “Bugün sabah saat 5’te Taksimde Gezi Parkında doğasına, havasına, suyuna, ülkesine sahip çıkan insanlara AKP İktidarının talimatıyla polis; gazlı,coplu,tazyikli su,PLASTİK MERMİ ile saldırmıştır.AKP, Bu tutumuyla halka bir kez daha savaş ilan etmiştir.Bu saldırının sonunda 100’ü aşkın yaralı olduğu,bir kişinin öldüğü,bir kişinin gözünün çıktığı iddia edilmektedir.Şimdi Kentlerimize, Havamıza ve Doğamıza Sahip Çıkma Zamanıdır! Şimdi METİN Olma Zamanıdır!” dedi.

Şimdi METİN Olma Zamanıdır
 2 yıl önce katıldığı bir protesto gösterinde yaşamını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu Bolu’da da anıldı. Akbank önünde toplanan Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri adına konuşan Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin; “AKP sermaye için kentlerimizi yıkıyor, talan ediyor. Dozerler kentlerimizi yerle bir edip yeni rant alanları açmak için doğamızı yok ediyor, toplum bir kez daha nefessiz bırakılmak isteniyor. Gezi Parkı’nı “Taksim Meydanı’nın Yayalaştırılması” projesi kapsamında halkın elinden alıp sermayeye yeni AVM’ler kurması için satıyor. Ne hak tanıyor, ne de hukuk! İstanbul halkı ise dört günü aşan bir süredir direniyor. Mahallelerine, meydanlarına, yaşam alanlarına sahip çıkmak için; katledilen ormanlara, yok edilmek istenen parklara artık geçit vermemek için direniyor. AKP iktidarı doğayı yıkıma uğratan ve toplumu nefessiz bırakan kapitalizmin yıkıcı süreçleriyle sermayeye yeni alanlar açarken, kentin gerçek sahiplerine ise acımasızca saldırıyor. Sayıları 20 bine ulaşan halka, yaşlı demeden, çocuk demeden, binlerce çevik polis ekipleriyle, TOMA’larıyla, öldürücü biber gazlarıyla saldırıyor. 1 Mayıs’ta emeği için AKP düzenine direnenlere; toprağına, suyuna sahip çıkmak için direnenlere, üniversitelerde gelecekleri için ayağa kalkan gençlere, Reyhanlı’da yoksul halkın üzerine yağan bombaların hesabını sormak için sokakların sesini büyütenlere saldırdığı gibi saldırıyor! Çünkü Farkında! Artık bu halkın itirazı var! Artık ne daha fazla emeğinin sömürülmesine, ne de yaşam alanlarının talanına tahammülü var!” diye konuştu.

 

Artık direniş vakti!

Yenin sözlerini şu şekilde tamamladı;Bundan tam 2 yıl önce deresine, suyuna, toprağına sahip çıkmak için AKP’nin gazıyla öldürülen Metin Lokumcu’nun acısı ve öfkesi hala içlerimizde taze. Onun taşıdığı başka bir dünya inancı ise, AKP karanlığına karşı aydınlık bir gelecek kurma mücadelemize ışık tutuyor. Şimdi; İnsanların yüreğine zorbalıkla korku salanlara, şükürcülükle gönüllü kulluk düzeni kuranlara karşı Karadeniz’in dalgaları kadar özgür bir yaşamı savunan yüreğiyle Metin Lokumu’nun cesaretiyle direnme vaktidir. Hırsızlara, soygunculara, sömürü ve talanın baş aktörlerine, Bu köhne düzenin devamı için halka her tür kötülüğü yapmaktan çekinmeyenlere Artık verecek ne tek bir ağacımız,  ne bir avuç toprağımız, ne de bir damla alın terimiz var!”                               

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2013, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER