Sınava odaklanmak başarıyı getirir

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamit Coşkun, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ilişkin, ''Sorulara odaklanmak yerine, 'annem...

Sınava odaklanmak başarıyı getirir

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamit Coşkun, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ilişkin, ''Sorulara odaklanmak yerine, 'annem ve babam ne der' kaygısı, sınavı olumsuz etkileyecektir'' dedi. 
 

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamit  Coşkun,  adayların birkaç gün önce sınava girecekleri salonu görmesinin psikolojik rahatlama hissi vereceğini söyledi. ''Öğrenciler, sınav öncesinde farklı şeyler yemesin'' diyen Coşkun,  ''Sınav öncesinde yapacakları en önemli şeylerden biri de yürüyüş egzersizleridir. Derin nefes alıp verme egzersizleri gibi çalışmalar öğrencilerin kendilerini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Sınav öncesinde ihtiyaçlarını mutlaka gidersinler çünkü sınav sırasında buna izin verilmiyor. Sorulara odaklanmak yerine, 'annem ve babam ne der' kaygısı, sınavı olumsuz etkileyecektir. Adayların sınavın ortasında şeker almasında fayda var, yanlarında da su getirmeleri gerekiyor.'' Şeklinde konuştu.
     

     -Ebeveynlere öneriler- 
     
     Coşkun, adayların sorulara odaklanmasının başarıyı getireceğine dikkati çekerek, ailelerin davranışının sınav sırasında çocuklarındaki kaygı düzeyini olumlu ya da olumsuz etkilediğini bildirdi. Coşkun, şu tavsiyelerde bulundu:  ''Önemli olan çocuğun sınavı başarılı tamamlamış olmasıdır. Sınav aşamalı devam ediyor. Bu süreçte öğrencilerin diğer sınavlara odaklanarak tekrar çalışabilmesi gerekiyor. Çocuklarınızın uyku düzenine ve beslenmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Düzensiz uyku sınav performansını etkileyecektir. Sınav akşamı veya bir gün öncesinde ders çalışılmaması gerekiyor.”Coşkun sözlerini ;” Sınavda çok bilen değil, bilgisini iyi kullanan başarılı olacaktır.'' Biçiminde tamamladı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124