Skandal!!! İmar'dan 4 kişi soruşturmada

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Başkanlığında Belediye Meclisi Ocak Ayı ikinci birleşimi toplantısı yapıldı. Toplantı da 4 madde görüşülüp karar bağlandı. Toplantının gündemini İmar komisyonundan gelen kararlardan Özel Çağsu Hastanesine verilen 4 bin metrekare civarındaki kapalı alan avantajının arazide belirtilmesi, Belediyenin binalara yapılan otoparklarla ilgili yaptığı çalışma sonuncunda Bolu Belediyesi tarafında İmar'da çalışan 3 kişinin ve eski İmar Müdürü Cemal Koparan hakkında Valiliğe suç duyurusunda bulunulması ve 2014 yılında 19 tane binanın düzeltilmeyen otoparklarla ilgili hukuki işlem başlatılması damgasını vurdu.

 Skandal!!! İmar'dan 4 kişi soruşturmada

Haber: Semih BAYKAL

Toplantı ilk olarak Plan- Bütçe komisyonundan gelen kararların okunmasıyla başladı. Komisyondan gelen 11 adet cadde ve sokağın açık otopark olarak işletilmesiyle ilgili ihale süresi, ihale işlemleri için Belediye Encümenine yetki verilmesi konusunun görüşülmesinde yer alan Becikoğlu AVM'nin arkasındaki geçici otopark alanında alınacak fiyatlar konusunda komisyon'un eksik tarife belirlemesi sonucunda tarife de yer alan 3 saat'ten sonra 10 TL alınması konusu mecliste tartışmalara neden oldu. Mecliste uzun süre tartışılan konu 3 saat ila 8 saat arası 10 TL sonrasında geçerli tarifelerin yeniden başlatılmasına karar verildi. Bu uygulamanın 10 yıllık süreyle encümene yetki verilmesi konusu da CHP Grup Başkanı Mustafa Aksoy'un itirazıyla 4 yıllık süre olarak değiştirilmesine oy birliğiyle karara bağlandı.

 ÖZEL HASTANEYE 4 BİN METREKARELİK ARAZİ AVANTAJI VERİLİYOR

 Gündemin son maddesi olan İmar komisyonundan gelen 15 konunun görüşüldü toplantı da CHP Grup Başkanı Mustafa Aksoy, CHP Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz ve Erkan Nahit Gürkan 4'üncü ve 14'üncü kararlara itiraz ederek çekimser oy kullandılar. CHP Grup Başkanı Aksoy, özellikle 14'üncü madde'de yer alan Özel Çağsu Hastanesine verilen yaklaşık 4 bin metrekarelik avantajlı alana itiraz etti. Aksoy; "Burası bir hastane, hastanenin şu anda park yeri olarak kullanmış olduğu alanı, biz imara açacağız. Dolaysıyla zaten şu haliyle bile park sorunu yaşayan bir bölgede biz orayı yoğun bir şekilde imara açarak park alanını tamamen ortadan kaldırmış oluyoruz. Park sorunu olduğu sürece hastane giriş çıkışları özellikle acil hastalar için her zaman engellenecek. Çünkü burada vatandaşlar buldukları yere park edecekler. Artı daha önce yapılmış bir inşaat var. Daha önce yapılmış inşaatın emsali 2, yeni alana değil, tümüne emsali 2.55 olarak komisyondan geliyor, bu da bana göre yanlış bir karardır. Yeni yaptığınız bir yeri isteyebilirsiniz ama eski yapılmışa birden istemenizin bence bir mantığı yok. Her şey parayla değil. Burası bir hastane ve park yeri çok önemlidir. Karşısında boş alan var, oralarda park yeri imkanı olabilir ortamdır. Orada şu anda mevcut yapılan yeni bir bina, o bina henüz faaliyete geçmemişken, ne olacağı belli değilken yeni bir inşaata onay vermemiz bence yanlıştır. Bu haliyle otoparkı yapma şansı yok. Bizim şu anda almış olduğumuz kararla o işletmeye 4 bin metrekare civarında iş yeri, hastane alanı ilave etmiş oluyoruz, bence bu doğru değil. Bu konunun yeniden düzenlenmesi gerekiyor ve ben buna itiraz ediyorum" dedi.

 "BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNDEN OLUŞAN BİR KOMİSYONUN KURULMASINI İSTİYORUM"

 Gündemin ardından kürsüye çıkan Hakan Özmen imar'da 18'inci madde ile ilgili Bolu 'da yaşanan sıkıntılara değinerek şunları söyledi; "18'inci madde ile ilgili Bolu'nun çok çeşitli yerlerinde problemler var. Bu sorunun çözümü için imar komisyonuna teknik olarak destek için Belediye Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonun kurulmasını istiyorum. Komisyondaki gibi çalışsak ve bu kadar arkadaşımız gelse bu imar konularını çok kolay bir şekilde çözeriz. Çünkü şu anda bu konu tıkanmış durumda ve inşaat sektörü ilerlemiyor" dedi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'da Özmen'i bu teklifinden dolayı tebrik ederek bir komisyonun kurulmasına izin verdi.

 "ESKİ İMAR MÜDÜRÜ KOPARAN VE İMAR'DA ÇALIŞAN 3 KİŞİ HAKKINDA VALİLİĞE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

 Bolu' da binalara yapılan otoparklarla ilgili Belediye olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz; "Biliyorsunuz otoparklarla ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Şu an 2014 yılında 19 tane binanın otopark problemini oluşturanlarla ilgili Belediye'de çalışan 3 kişiyi ve eski imar müdürü cemil koparan ile birlikte 4 arkadaş hakkında Valiliğe suç duyurusunda bulunduk. Şu an 2014'de 19 tane binanın düzeltilmeyen otoparklarla ilgili hukuki işlem başlatıldı. Ama işlem bitmedi, 2013.2012 ve 2011 doğru geri gidiyoruz. Bu durum iyi niyetle veya art niyetle kimseyi suçlamıyorum. Burada asıl suçlu kim varsa o bellidir. Belki en suçsuz olanlar hukuki işlem için Valiliğe gönderildi. Belki ona ben bunu böyle yap dediğim için yaptı. Ama maalesef sistem budur. Bunu niye yapıyoruz, biz Belediye'de yamuk işlere müsaade edemeyiz. Zaten bizi de güçlü kılanda budur. Hiç bir zaman ben bilerek yamukluğa izin vermedim. Tabi nasılsa bir şey olmaz diyerekten yapılanlar varsa bundan sonra Belediye'de çalışan hiç bir kimse hukuksuz işlere müdahale edemez. Şu an önümüzdeki süreç içerisinde bu çalışmalar sürekli devam edecektir. Öyle olunca ne oluyor Belediye de asli işi yapan kadro şuanda soruşturmayla ilgili işlem başlatılmış durumdadır. Şu an Belediye'deki tıkanıklığın bir sebebi de budur. Biz bunları suçlu olarak görmüyoruz. Suçlu olup olmadıklarına artık bundan sonra sistem karar verecektir. Asıl amacımız gelecekte bu tür hataya Alaaddin Yılmaz dedi diye kimse düşmesin. Bu otopark konusunda inşaatla uğraşanların tamamı, müteahhit, yapı denetim, mühendisler, Belediye Meclis Üyeleri suçludur. Biz iç inceleme neticesinde tespit ettiğimiz tutanaklarla beraber gönderdik. Bundan dolayı bazı sıkıntılar yaşabiliriz ama bunları da göğüsleyeceğiz. Belediye'de böyle şeyler olmamalıydı, olduysa da bunları kim yaptıysa hesabını vermek durumundadır. Kimden talimat adıysa da bunları açıklamak durumdadır. Yani rahat ve huzurlu bir yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Bir şey daha söyleyeyim yaptığımız ihalelerdeki ihale dosyaları, işlerde şu an inceleme altındadır. Belediye'nin yaptırdığı işleri de incelettiriyoruz. Arkadaşlar biz burada kul hakkını temsil ediyoruz. Onun için bu konularda bilerek hata yapmaya hakkımız yok. Onun için o konu da da çalışmalar sürüyor. Biz hiç bir şeyin gizli kapaklı, kapalı kapılar ardında yapılsın istemiyoruz. Onun için aleni ve şeffaf bir Belediyeyi Türkiye'nin gündemine oturmak istiyoruz" diye bilgi verdi.

 "VATANDAŞLARI YOK EDEN, MAHVEDEN BİR MADDE GİBİ ALGILATTIRILDI"

 Son olarak İmar'da 18'inci madde hakkında yaşanan sıkıntıları anlatan Yılmaz; "18'inci madde uygulamalarının çok doğru ve mantıklı bir şekilde anlatıldığını düşünmüyorum. 18'inci madde kanun olarak olmasına rağmen bu maalesef siyasi münazaralarla sanki vatandaşları yok eden, mahveden gibi algılattırıldı ve algılattırılmaya çalışıldı. Bazıları gerçekten mağdur olabilir, bazıları da mağdur olmadığı halde mağdurmuş gibi mahkemeye gidenler var. İyi niyetli gidenler var ve adam iyi niyetliyse zaten onun hakkını vermekte bizim görevimizdir. Çünkü biz kimseye yanlış yapmak durumunda değiliz. 18'inci madde uygulamaları içerisinde işte bir yıl, beş yıl devam eden var. Çünkü biri şikayet ediyor tekrar başa dönülüyor. Burada mahkemeler neticesinde imar konusunda aksaklıklar meydana geliyor. Birileri beni cezalandırdığını sanıyor. Benim inşaatım, evim, barkım yok bana kimse bir şey yapamaz. Olan Bolu'ya ve Bolu'nun geleceğine oluyor. İşte böyle sıkıntılı olanlar, biz de her pazartesi tek tek bunları takip etmeye çalışıyoruz. İmar Müdürlüğünde çalışan bazı arkadaşlarımız da kerhen çalışıyor olabilir ki haklılardır. Çünkü sen ona diyorsun ki şu dosyayı incele diyorsun, onun kafası başka yerdedir bu da doğaldır. Ben de buradayım ama öbür tarafta müfettiş iki tane sarı zarf bana gönderdi, onun cevabını bekliyor. Bu işler böyle eğer hata yapıyorsan bunun bedelini ödemek durumundasın" diye anlattı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 11:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
şeref
şeref - 5 yıl Önce

boluda binalara baktığınızda usulsüzlüğü; her sokakta, caddede görmeniz mümkün bu bugünün sorunu değil yıllardır süre gelen bir hastalık,açgözlülük bitmediği sürecede bu hastalık iyileşmeyecek.

SIRADAKİ HABER