“Şoför esnafı mağdur ediliyor”

Cumhuriyet Halk Parti Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

“Şoför esnafı mağdur ediliyor”
 HABER: FARUK ÇİDEM

 “Ülkemiz coğrafi konumu itibari ile Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlamasından dolayı uluslar arası karayolu geçiş özelliği taşımaktadır. Ülkemizde binlerce kişi alınan SRC belgeleri ile yurt içi, yurtdışı yük ve yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Özellikle yurtdışı taşımacılıkta 63 yaşını doldurmuş kişilerin yurtdışı taşımacılıkta sınırlama getirilmesi geçimini bu sektörden sağlayan şoför esnafını mağdur etmektedir” diyen Tanju Özcan şu soruların cevaplandırılmasını istedi;

 

Soru 1. 63 yaş üzeri kişilerin sağlık raporu almaları koşulu ile yurtdışına çıkışlarına olanak sağlanması konusunda Bakanlığınız bünyesinde bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

 Soru 2. 2014 yılında dört kez yapılması gerekirken sadece bir kez yapılan mesleki yeterlilik belgesi (SRC ) sınavlarının sürekli olarak ertelenmesinin sebebi nedir?

 Soru 3.  Bakanlığınız tarafından bugüne kadar kaç kişiye SRC belgesi verilmiş, bu belgeler karşılığında sınav ücreti olarak yıllar itibarıyla ne kadar para toplanmıştır?

 Soru 4. Muafiyet kapsamında bugüne kadar harç bedeli adı altında ne kadar para alınmıştır?

 Soru 5. SRC belgesi olmadığı için ceza kesilen kişi ve firma sayısı kaçtır? Kesilen cezaların yıllar itibarıyla miktarı nedir?

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128