"Şoförler belediyenin aynasıdır"

Yeni Nikâh Salonu’nda Bolu’da ki şoförlere yönelik olarak stres, öfke kontrol ve aile içi iletişim konularında seminer verildi. Toplantıda konuşan Bolu belediye başkan yardımcısı Davarcıoğlu  “Bolu’da...

Yeni Nikâh Salonu’nda Bolu’da ki şoförlere yönelik olarak stres, öfke kontrol ve aile içi iletişim konularında seminer verildi. Toplantıda konuşan Bolu belediye başkan yardımcısı Davarcıoğlu  “Bolu’da günde 188 adet toplu taşıma aracından 30 bin civarında insanımız faydalanmaktadır. Bu yönüyle şoförler belediyenin aynası konumundadırlar.” Dedi.

 

Bolu Belediyesi’nin önderliğinde İl Emniyet Müdürlüğü, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın katkılarıyla Bolu merkez ve ilçelerdeki şoförlerin stres, öfke kontrol ve aile içi iletişim konularında bilgilendirilmesi amacıyla bir seminer düzenlendi. Bolu Belediyesi Yeni Nikah Salonu’nda düzenlenen seminere Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Seda Haran,  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Eğitim Müdürü Nizamettin Ateş, Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk, BESOB Başkanı Tahir Gayret ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile başlayan programda Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından bir açılış konuşması yapıldı.

   

“Çocuklarımız sizi örnek alıyor”

   

Konuşmasına şoförlerin toplumda ki önemine vurgu yaparak başlayan Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu, “ Çocuklarımız sabah kalktıklarında anne ve babaları dışında ilk muhatap oldukları kişiler sizlersiniz. Sizler güne öfkeli, moralsiz başlıyorsanız çocuklarında bu olumsuzluklardan etkilenme ihtimalleri yüksek. Dolayısıyla yolcularla, özelliklede çocuklarla iletişiminizde onları etkileyecek olan sözlerden ve davranışlardan kaçınmanız gerekir. Yine sizin trafik kurallarını ihmal etmeniz çocuğun kafasında evet kurallar ihmal edilebilir anlayışını doğurabilir. Siz görmeyebilirsiniz ama sözleriniz, hareketleriniz, kural ihlalleriniz onun gelecekteki hayatına olumsuz bir şekilde etkileyebilir” dedi.

 

“Günde 30 bin kişi toplu taşımadan yararlanıyor “

Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu konuşmasının devamında, " Bolu’da günde 188 adet toplu taşıma aracından 30 bin civarında insanımız faydalanmaktadır. Bu yönüyle şoförler belediyenin aynası konumundadırlar. Şoförlerimizin bu eğitim seminerinde edindikleri bilgi ve deneyimleri davranış biçimi haline getirmelerini istiyoruz. Günde 30 bin kişi ile muhatap olan şoförlerimizin görevlerini yerine getirmeleri de kolay olmuyor.  Eğitim seminerinin gayesi bütün taşıma araçlarında görev yapan şoförlerimizin daha bilinçli olmalarını sağlamak, vatandaşlarımızla olan münasebetlerinde ve trafik kuralları konusunda bilgilendirmektir. Bu tür eğitim seminerlerinin daha sık yapılmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

  

 Vatandaşımızın memnuniyetini artırmalıyız”

   

Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu’nun ardından Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk’de bir konuşma yaparak, “Şoför esnafı Türk ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası yük ve yolcu taşınmasında öğrenci, işçi ve personel servislerinde ki araçların kullanımında çalışan şoförlerin oranı %80 oranındadır. Ticari araç sürücülerinin vatandaşlarımızın memnuniyetini artırmak, varsa eksikliklerini gidermek amacıyla bu eğitimleri yapmak istiyoruz. Bolu’da başlatmış olduğumuz bu eğitim seminerlerinde bizlerden yardımlarını esirgemeyen Valimiz İbrahim Özçimen’e, Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın’a, İl Emniyet Müdürümüz Sabri Durmuşlar’a, İl Milli Eğitim Müdürümüz Recep Alpdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum “diye konuştu.

Psikolog Seda Haran ilgiyle izlendi

 

    Oda Başkanı Öztürk’ün konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Seda Haran sahneye çıkarak (Stres, öfke kontrol ve aile içi iletişim) konularında şoför esnafını bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Eğitim Müdürü Nizamettin Ateş’te günün anlam ve önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi. Ateş’in ardından sahneye çıkan İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri Amiri Komiser Zafer Aydın’da Trafikte Uyulması Gereken Kurallar, Servis Araçlarının Uyması Gereken Kurallar, Araçlarda Bulundurulması Gerekenler ve Trafik İşaret Levhaları başlığındaki trafik konularını maddeler halinde anlatarak katılımcıların bilgi sahibi olmalarını sağladı. Son olarak da Ulaştırma Bölge Müdür Yardımcısı Hikmet Yıldız’da Öğrenci ve Personel Servis Araçları Servis Yönetmeliği, D4 ve Y Türü Yetki Belgeleri, SRC Belgeleri ve 4925 Sayılı Kanun ve Yönetmelik konularında şoförlere bilgiler aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128