'Solculuk dersi alacak değilim'

  TBMM Genel Kurulu'nda, “anadilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle birlikte olmasına imkân tanıyan düzenleme küfürlü ve yumruklu görüşmelerin ardından kabul edildi....

'Solculuk dersi alacak değilim'

 

TBMM Genel Kurulu'nda, “anadilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle birlikte olmasına imkân tanıyan düzenleme küfürlü ve yumruklu görüşmelerin ardından kabul edildi. Görüşmelerde BDP ile CHP'lilerin kavgası damga vurdu.

Başından sonuna kadar gergin geçen görüşmelerin son anlarında CHP ve MHP'li vekillerle BDP'li vekiller arasında yumruklu, küfürlü kavga çıktı. Genel Kurul'da gerginlik CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın konuşmasıyla başladı. BDP'den "küçük grup" diye söz eden Özcan'a BDP'liler tepki gösterirken Özcan da "Terör örgütünün gölgesinde siyaset yapanlardan, üç tane dönekten solculuk dersi alacak insan değilim" dedi.

'BOYUNA BAKMADAN...'

Özcan'a en sert tepkiyi ise BDP'li Sırrı Süreyya Önder verdi. Önder kürsüden yaptığı konuşmada "Sokma akıl yedi adım gider, sekizinciye mecali olmaz. Sosyalist Enternasyonal'de bunların yarısını söyleyemezsin. 1.5 metrelik boyuna bakmadan konuşuyorsun" dedi.

ÖNDER'DEN YAKUT'A: KES SESİNİ OTUR

Önder'e CHP'liler ve Meclis Başkanvekili Sadık Yakut tepki gösterirken Önder, Yakut'a "Bana karışamazsın, kes sesini otur" diye bağırdı. Konuşma süresini uzatmaması üzerine Önder kürsüden Yakut'a "Haram olsun!" CHP'lilere de "Size de yazıklar olsun!" diyerek ayrıldı.

'BANA MUHALEFETİ ÖĞRETEMEZSİN'

BDP'li Önder'in tasarı üzerindeki konuşması sırasında da tartışma yaşandı. Önder laf atan CHP'li Aytun Çıray'a "Sen bana saygıyı öğretemezsin. Sen muhalefeti bana öğretemezsin, ben taş, mermi, hapishane yağmurundan gelmişim. Senin ayağın bir gün taşa değmedi, sen bana muhalefeti öğretemezsin. Gel muhalefeti benden, BDP'li milletvekillerinden Kürt halkından öğren" diye karşılık verdi.

'AK PARTİ'NİN KUCAĞINA OTURDUNUZ'

Önder'e ön sırada oturan CHP'li Dilek Akagün Yılmaz da "Ak Parti'nin kucağına oturdunuz" diyerek laf atmasına tepki gösterdi.

'SİZLER TERÖRİSTSİNİZ'

Tartışmaların uzaması üzerine birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ara verdi. Verilen arada gerginlik yumruklu kavgaya dönüştü. CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan BDP'li Sebahat Tuncel'e "önce öğretmenleri, doktorları öldürmeyin" diye bağırdı. Bu sözler üzerine BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken "sizin tarihiniz bunlarla dolu" karşılığını verirken Tuncel de "Dersim'in, Maraş'ın, Çorum'un hesabını verin. Alçaklık etmeyin" karşılığını verdi. Bu sözler üzerine CHP'li Sapan BDP'lilere "teröristsiniz" diye bağırdı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124