Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi, Bolu’da anılacak

Osmanlı Devleti döneminde Anadolu’nun manevi mimarlığını yaparak asırlarca geniş bir coğrafyada insanlara doğruyu ve güzeli gösterip, maneviyat aşılayan talebelerin hocası Somuncu Baba ile yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Osman Hulûsi Efendi, 25 Mayıs 2013 günü Bolu’da düzenlenecek bir panelle anılacak.

Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi, Bolu’da anılacak
 Genel merkezi Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan, ülkemizin çok sayıdaki ilinde temsilcilik ve gönüllüleri aracılığıyla toplumun ihtiyaç duyduğu birçok alanda hizmetler üreten Hulûsi Efendi Vakfı, tarihi şahsiyetlerin yaşamlarını konu alan konferanslarla vatandaşlara birlik mesajı verecek. Vakıf tarafından düzenlenen “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli” ile insanların yaşamlarını örnek aldığı iki Allah dostu, hayatları, eserleri ve çeşitli özellikleriyle kamuoyuna anlatılacak.Hacı Bayram-ı Veli gibi Anadolu’nun önemli manevi dinamiklerinden birini yetiştiren, kabri Darende’de kendi adıyla anılan camide bulunan Somuncu Baba ile yüzyılımızın önemli mutasavvıf ve divan şairlerinden Osman Hulûsi Efendi’nin örnek hayatlarının konu edileceği panellerde bilim adamları, tarih içerisinde ve çağımızda insanlığa hizmet eden bu önemli simaları tanıtacak.Panellerde Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil “Somuncu Baba Hazretlerinin Talebeleri ve Osmanlı Coğrafyasına Etkileri”, Prof. Dr. Abdullah Kahraman da “Hulûsi Efendi Hazretlerinin Hayatı ve Sosyal Hayat Üzerindeki Etkileri” konularında hazırladığı akademik çalışmaları kamuoyuna sunacak.

Bu yıl Tokat, Amasya ve Samsun ile devam edip ardından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yapılan panel programları 25 Mayıs Cumartesi günü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da akşam saat 20.30’da gerçekleştirilecek. Halka açık olan programa Bolu ve çevresinde yaşayan tüm vatandaşlar davet edildi. Panellerde Somuncu Baba’nın hatırasını yaşatmak amacıyla ‘Somuncu Baba Sebil Ekmeği’ ve vakıf yayınlarından hediye edilecek. Geçtiğimiz yıl Kayseri, Mersin, Sivas, Malatya, Karabük, Ankara, Konya, Gürün, Gaziantep ile Kahramanmaraş ve Elbistan’da gerçekleştirilen panel programlarına vatandaşlar yoğun ilgi göstermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128