Somuncu camisini kimse yıkamaz!

Bolu Valiliği tarafından düzenlenen III. dönem il koordinasyon kurulu toplantısında konuşan Vakıflar Genel müdürlüğü bölge müdürü Aslan Yıldız Somuncu Camisinin ihalesinin geçtiğimiz günlerde yapıldığını yeni projede eskiden kıble yönünde olan tuvaletlerin kaldırılacağını ve benzeri birçok aksaklığın giderileceğini söyledi.

Somuncu camisini kimse yıkamaz!
 Bolu Valiliği tarafından düzenlenen III. dönem il koordinasyon kurulu toplantısına katılan

Vakıflar Genel müdürlüğü Ankara Bölge müdürlüğü bölge müdürü Aslan Yıldız somuncu camisinin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yıldız, Tabaklar Mahallesi’ndeki Somuncu Camisinin 1890’lı yıllarda inşa edildiğini söyleyerek; “Bu cami 1940 yılındaki depremde yıkılmış. Cemaat bu caminin yapımını üstlenmiş ardından 70’li yıllarda burasının tescili yapılmış.2008 yılında buranın projesi çizilmiş bu caminin etrafında oturan vatandaşlar bu caminin yıkılarak yerine daha büyük bir caminin yapılmasını talep etmişler kendilerine resmi olarak başvuruda bulunmaları gerektiği söylenmiş.2012 yılına kadar uzanan süreçte konuyla ilgili herhangi bir resmi başvuruda bulunulmamış. Vakıflar bölge müdürlüğü de bu süreçte cami ile ilgili projeyi çizerek gerekli olan açılımları yapmıştır. “ dedi.

 

“Somuncu camisinin ihalesi yapılmıştır”

 

Somuncu Camisinin ihalesinin geçtiğimiz günlerde yapıldığını söyleyen Yıldız; “Şu anda somuncu camisinin ihalesi yapılmıştır. Yeni projede eskiden kıble yönünde olan tuvaletler oradan alınmış yapılacak olan eklentilerle olması gerektiği yere taşınmıştır. Ayrıca tuvaletlerin olduğu yere bir şadırvan kurulacaktır. Böylece tuvaletler dışarıdan bakıldığı zaman görüntü kirliliği arz etmeyecektir.264.000 lira ihale bedeli olan projenin yılsonunda tamamlanarak bolu halkının hizmetine sunulması planlanmaktadır” dedi.

 

Haberin içinden

 

 

Tabaklar Mahallesi’nde ibadete açık olan Somuncu Camii için cemaat Cuma namazı sonrasında imza kampanyası başlatmıştı. Caminin küçültülmesi ve ek bölümün yıkılmasına karşı çıkan cemaat Valilik Makamına teslim edilmek üzere imzalı dilekçe toplamıştı.

Cuma namazı sonrası bir araya gelen Somuncu Camii cemaati, caminin tadilatta olması nedeniyle ibadete kapalı olduğunu, katlı otoparkta ibadet yapmak zorunda olduklarını belirterek, “Yapılacak tadilat sonrasında camimizin ek bölümünün yıkılacak olması nedeniyle camimiz küçülecektir. Camimizin ek bölümünün ibadete açık olduğu zamanlarda Cuma ve bayram namazlarında camimiz yetersiz kalmaktadır. Ek bölüm kalkınca daha da yetersiz kalacaktır. Ayrıca, camimizin isminden başka, tarihi bir eser özelliğinin bulunmadığı, görüntü olarak da iç ve dış mimarisiyle tarihi değeri taşımadığı görülmektedir” demişlerdi Somuncu Camiinin tarihi bir niteliği olmadığından dolayı yıkılıp yeniden yapılmasını da talep eden cemaat, “Camimiz yıkıldığında, çevresinde bulunan iki arsayı camimize kazandırmayı, camimizle birlikte alt katına, tuvaletler, abdestlikler, duş yerleri, kuran kursu, cenaze yıkama yeri ve soğuk hava dolabı yapmayı taahhüt ediyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün camimizde yeniden bir inceleme ve değerlendirme yapmalarını istiyoruz. Tarihi bir hataya düşülmemesi, cemaatin mağdur edilmemesi için bu sese kulak verilmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz” diyerek imza kampanyası başlatmışlardı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124