Son gün Ekim sonu

Geçtiğimiz dönem TBMM'den çıkan torba yasa da Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri de yer almamıştı. Ama Türkiye genelinde bulunan 900'e yakın Kooperatifin Başkanları, yönetimleri ve merkez birliklerin ricasıyla kendi aralarında esnafların faizlerinin silmesiyle ilgili bir yapılandırma çalışması başlatmıştı. Bu başlatılan yapılandırmaya başvurmak isteyen esnafın en son bu ayın sonuna kadar başvurması gerektiğini söyleyen Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yoltaş; " Yapılandırmanın son günü bu ayın sonudur. Ancak esnaflarımızın son güne bırakmadan bu yapılandırmaya başvurmaları gerekiyor. Çünkü bu yapılandırmanın belirli bir işlem aşaması var" dedi.

 Son gün  Ekim sonu

Haber: Semih BAYKAL

 

İlk olarak  yapılandırmanın nasıl hazırlandığıyla ilgili bilgiler veren Yoltaş; " Geçtiğimiz dönem hükümetimizin meclisten torba yasa olarak çıkardığı yapılandırmadan esnaf kredi kefalet kooperatifleri yok. Bundan kooperatifimize kayıtlı Türkiye genelinde 900'e yakın kooperatif var. Bunlara kayıtlı binlerce esnaf var. Ama bu torba yasasında bunlarla ilgili bir yapılandırma çıkmadı. Ama bizim 900'e yakın kooperatifin başkanları, yönetimleri merkez birliğimize rica da bulunarak onlar da gerekli çalışmaları yaparak bizim de kendi aramızda, kendi içimiz de bir yapılandırma yapmamızın çalışmaları yapıldı. Bununla ilgili Sayın Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül, yönetim kurulu üyeleri, bunlardan biride Başkan veli Ömer Gümüştür. Bu da Boluludur ve bizim kooperatifimizin Denetim kurulu Başkanıdır ve aynı zamanda Bölge Birliği Başkanıdır. Bunların yoğun bir çalışma sonucunda bir program hazırladılar, bir yapılandırma şekli hazırladılar. Bunu da Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canik'liyle paylaştılar ve Burada Bakan Yardımcımız Fatih Metin'inde büyük katkıları oldu. Bunun sonucunda kooperatiflerimizle böyle bir yapılandırmaya gitme sonucunda bir anlaşma sağlandı. Bununla ilgili TESKOMB bir genelge hazırladı ve bize yolladı. Ne çeşitle taksitlendirme yapabileceğimize, esnaflarımıza ne şekilde faydalandırabileceğimizle ilgili bir genelge yolladı ve bu şekilde yapılandırma başladı" dedi. Ayrıca bu yapılandırmayı başlatan herkese teşekkür eden Yoltaş; " Ayrıca bu yapılandırmayı başlatan Başta Merkez Genel Başkanı Abdülkadir Akgül'e, yönetim kuruluna, Sayın Bakanımız  Nurettin Canik'liye ve Bakan yardımcısı Fatih Metine çok teşekkür ediyorum" diye söyledi.

 

"KAMU ALACAKLARIYLA İLGİLİ HİÇ BİR ALAKASI YOKTUR"

 

Yapılandırmanın kamu alacaklarıyla ilgili hiç bir alakanın olmadığını söyleyen Yoltaş; " Şunu özellikle belirtmek lazım bu yapılandırmanın kamu alacaklarıyla ilgili hiç bir alakası yoktur. bu tamamen kooperatiflerin kendi öz sermayeleri ve öz paralarıdır. biz buradan esnaflarımızın faizlerini siliyoruz. Bunun da geçerliliği ne 30 nisan 2014 tarihinden önce ki borçlulara göre yapıldı. Bolu genelinde bin küsur esnafın binlerce liralık faizlerini siliyoruz. Şu anda sadece Bolu merkezdeki kooperatifinde 500'den fazla esnaf bunlardan faydalanmakta. Başladığımız günden bugüne kadar yoğun bir talep var. Hepsinin elimizden geldiği kadar yapılandırmalarını yapıyoruz, dosyalarını hazırlıyoruz, faizlerini siliyoruz ve esnafımız da oldukça memnun. Ben de sizler aracılığıyla tekrar bize henüz gelmeyen esnaflarımıza söylüyorum inşallah onlarda ayın sonuna kadar gelirler" diye ifade etti.

 

" ESNAFIMIZ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR RAHATLIK OLDU"

 

Yapılandırmanın esnaf için çok büyük rahatlık olduğunu belirten Yoltaş; " Bu yapılandırma esnafımız için çok büyük bir rahatlık oldu. Tabi burada bizim kooperatiflerimizin yönetimlerinin de çalışmalarının önemi çok büyük. Nedeni bu kooperatifler iyi çalışmasaydı, kendi güçleri olmasaydı esnafımızın faizlerini silemezlerdi. Bolu kooperatifi de güçlü kooperatiflerinden biri, bundan önceki yapılandırmadan da tahminen 1 milyona yakın faiz borcunu silmişti. Bu yapılandırmada da net rakam belli değil ama çok ciddi bir rakamı esnafımızın omuzlarında yük olmaktan kurtaracağız" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128