SORU SORMA BİZİMLE GELİYORSUN…

Onur Ustaoğlu'nun Kaleminden Konuşan Yazı...

SORU SORMA BİZİMLE GELİYORSUN…


Yazıyı Eda Bayraktar’ın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...

Geçtiğimiz hafta size kısacık bir öykü anlatıp öyküyü yarıda kesip düşünmenizi ve sonuyla ilgili bana mesaj atmanızı istemiştim. Göstermiş olduğunuz ilgiye gönderdiğiniz mesajlara ve yorumlara çok teşekkürler. Gelen mesajlarda Hiç kimse yılbaşında Kemalin yalnız kalmasını istemedi. Hatta bazı mesajlarda direk annesi ve babasına yüklenilmiş. Onlar nasıl anne baba o çocuk yılbaşında evde tek basına bırakılmaz diye. Ama unutuyorsunuz arkadaşlar, onlar şirketin yemeğine gittiler ve oraya gitmeye mecburlardı. Hiç birimiz Kemalin babasının bu yüzden işsiz kalmasını istemeyiz değil mi?

Aslında bu anne ve babaya yükleniş bize toplumumuzun bakış açısını gösteriyor. Yani hala engelli bireyleri ailesinden bağımsız düşünemediğimizin bir göstergesi hâlbuki bir engelli birey ailesi olmadan da kendine bakabilir ve yalnız kalabilir. Hatta arkadaşlarıyla iyi vakit geçirebilir Neyse lafı uzatmadan gecen hafta kaldığımız yerden öyküye devam edelim.

Saat 8 gibi anne ve babası da evden çıktı kemal sabahleyin büyük bir hevesle yeni yılı kutlayacağım diye giydiği güzel kıyafetle evde televizyonun karşısında tek başına kaldı. Akşamüzeri Kemal’e merhaba demek için yanına uğrayan komşu kızı Merve’nin aklı. Kemal’de kalmıştı. Yılbaşı akşamı onu yalnız bırakıp eğlenmeye gitmeye içi el vermiyordu.

Eğlenceye gitmek için hazırlanırken birden Merve’nin aklına bir fikir geldi. Hemen telefona sarıldı. Bir iki arkadaşını aradı. Böyle bir durum var. Acaba bana yardım eder misiniz Kemal’i de alıp eğlenceye götürelim dedi. Arkadaşları: tabi ki yardım ederiz ama gittiğimiz yerde de sorunlar çıkabilir dediler. Merve: Kemal’i oraya götürelim yeter sonrasında tüm sorumluluk bende deyip arkadaşlarını çağırdı.

Tabi sonrada bu planı Kemal’in annesini arayarak anlattı. Kemal’in annesi önce yapabilir misiniz kızım sorun çıkmasın oralarda dedi. Merve siz merak etmeyin sorun falan çıkmayacak benim aklım kemal de kaldı. Onun yalnız başına yeni yıla girmesini istemiyorum dedi. Kemalin annesi de tamam kızım ama en ufak bir sorun çıkarsa bizi arayın dedi.

Merve’nin arkadaşları küçük bir minibüsle kapıya geldiler. Merve’de Kemallerin kapısını çaldı. Kemal açtı kapıyı karşısında Merve’yi görünce şaşkın şaşkın hoş geldin dedi. Merve Göz kırparak hoş bulduk benim yakışıklı arkadaşım. Ama ben oturmaya gelmedim seni almaya geldim hadi hazırlan dedi. Kemal’in şaşkınlığı bir kat daha arttı. Nasıl yani sizin eve mi gidiyoruz? Dedi. Merve: gideceğimiz yer sürpriz. Kemal: İyide dışarda kar yağıyor benim aracım gitmez ki, Merve Kemal’e gülümseyerek “yahu bak kızacağım deyip Kemal’in paltosunu aldı. Giy şunu atkını da tak gerisine karışma dedi.”

Kemal Ne oluyor demeye kalmadı. Merve’nin arkadaşları geldi. Kemal’i akülü aracıyla birlikte minibüse bindirtip yola koyuldular birazcık gittikten sonra eğlence yerine geldiler. Ancak eğlence yerindeki çıkış rampası çok dik olduğu için Kemal’i oradan çıkarmak çok zordu ama kalabalık olunca o zorluğu da aştılar. Kemal’i akülü aracıyla bir masanın balına oturtturdular. Yemekler yenildi. Müzikler çalmaya başladı. Herkes piste çıktı.

Kemal ile Merve masada kaldı. Merve Kemal’in gözünün içine baktı. Yakışıklı arkadaşım benimle dans eder misin diye sordu? O nasıl olacak dedi kemal? Merve:” bak ya yine aynı şeyi yapıyorsun sen soru sorma istiyor musun, istemiyor musun ?” isterimde ben ayağa bile kalkamıyorum nasıl yapacağız?  Soru sorma dedim. Gel benle deyip Kemal’i elinden tutup akülü aracıyla pistin yanına götürdü. Kemal Merve’ye, bak piste bile çıkamıyorum hadi gel masaya geri dönelim diyecekti ki, birden Merve Kemal’in elinden tutarak dans etmeye başladı. Kemal ne yapıyorsun demeye kalmadı. Merve Kemal’in kucağına oturdu. Hadi yakışıklı aracı müziğe güre hareket ettir. Ama dikkat et ayağıma basma ve şu insanlar nasıl dans edilir görsünler dedi.

Kemal Merve’nin dediğini yaptı. Birde baktı herkes dans etmeyi bırakmış onları izleyerek alkışlıyor. Müzik bitti. Tekrar masaya geçtiler. Merve Kemal’e Arkadaşım Eğleniyor musun diye sordu? Kemal gülümseyerek başını salladı. Bu arada salonun fotoğrafçısı bir ara Kemal ile Merve’nin yanına geldi. “ abi size hayran kaldım. Şu salonda en çok siz eğlendiniz en güzel dansı da siz yaptınız “ aslında parayla vermem lazım bu fotoğrafları ama siz o kadar güzelsiniz ki bunlarda benim hediyem olsun diyerek çektiği fotoğrafları verdi. Tam bu sırada ışıklar söndü. Geri sayım başladı.3.2.1 “Hoş geldin 2019…….”

Evet, arkadaşlar benden bu kadar. Bundan sonra Merve ve Kemal’in ne yaptığı sizlerin hayal gücüne kalmış. Ama sizden bir ricam var. Gecen haftadan bu yana bu öyküde anlatmaya çalıştığım şeyleri bir düşünün Engelli bir bireyin engellerini kaldırmak aslında birazda Etrafındaki insanların elinde değil midir? Eğer Merve cesur olmasaydı. Kemal’i evde bıraksaydı ya da gittikleri yerde Kemal’in önümden engelleri kaldırmasaydı. Yılbaşı Akşamı bu kadar eğlenceli olur muydu?

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Eda Bayraktar  - Bolu Olay Gündem Gazetesi…

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 02:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128